Raspudić: ‘Ćevap-diplomacija, građanska raja, sve divna priča, a u političkoj praksi, nešto drugo’

Raspudić
Foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

“To nije nikakav presedan, zemlje to rade, zemlje štite svoj interes. Hrvatska politička pozicija je neupitno moralna. Mi ne tražimo ništa što nemaju druga dva naroda” – branio je saborski zastupnik Nino Raspudić u svojem gostovanju na N1 televiziji stajalište predsjednika RH Zorana Milanovića glede izbornog zakona u BiH i veta NATO-u. Raspudić je još govorio o politici koju prema toj susjednoj državi provodi hrvatska Vlada, te je komentirao i nedavnu odluku Ustavnog suda RH o referendumskim inicijativama Mosta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ćevap diplomacija

Na upit čini li mu se da će posjet Charles Michela Sarajevu doprinijeti rješenju situacije s Izbornim zakonom u BiH, Raspudić kaže kako je “gotovo siguran da neće”.

“Ne može se očekivati da će isti akteri koji su prije 20 godina prisilno promijenili Izborni zakon sad vratiti stvari na postavke iz Washingtona i Daytona. Ta ćevap-diplomacija, sarajevska priča, građanska raja, sve divna priča, a na kraju, u političkoj praksi, nešto drugo”, kaže Raspudić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Milanović: ‘Hrvatska ne smije odustati od uvjetovanja članstva Finske i Švedske u NATO-u dok se ne riješi problem Hrvata u BiH’

> Žestoka rasprava Raspudića i Grlić Radmana zbog položaja Hrvata u BiH

“Plenković u Ukrajini lav, a u BiH miš”

“Ispada da su Plenković i Grlić Radman anestezirali Hrvate u BiH odlazeći svako malo u Mostar i govoreći im da će sve biti u redu. Mene zanima opstojnost Hrvata u BiH, a Plenkovićeva politika tome ne vodi. On je u Ukrajini lav, a u BiH miš”, kaže Raspudić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On objašnjava Milanovićevu politiku prema Hrvatima BiH podsjećajući kako predsjednikova prijetnja vetom nije nikakav presedan.

“I Cipar je uložio veto na sankcije Bjelorusiji, Lukašenku, jer je Turska bušila na mjestu koje njima nije odgovaralo i uspjeli su. To nije nikakav presedan, zemlje to rade, zemlje štite svoj interes. Hrvatska politička pozicija je neupitno moralna. Mi ne tražimo ništa što nemaju druga dva naroda”, ponovio je.

“Hrvatska je izuzetno lojalan partner”

Na pitanje kakve veze to ima s ulaskom Finske i Švedske u NATO kaže:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ima itekakve. To je složen mehanizam odnosa gdje sve utječe na sve. To je složen, fino uštiman mehanizam. Kad dolazi do ovako velike promjene, potrebno je iznijeti na stol i druge probleme. Hrvatska je izuzetno lojalan partner, nema mirovnog plana koji je Hrvatska odbila. Neke su odbijali Srbi, neke Bošnjaci. Sada Hrvatska traži jednu jedinu stvar koja je opravdana. Je li našim zapadnim partnerima toliko važno eliminirati Hrvate u BiH da su spremni ne primiti Finsku u NATO”, kaže.

Turski veto blokirat će proces pa hrvatski neće ni doći na red, smatra Raspudić.

Most će, kaže on, donijeti odluku oko toga kako će glasovati kad to pitanje dođe na red u Saboru, ali on pruža apsolutnu potporu borbi za Hrvate u BiH.

“Nije to presedan i ne vidim nikakvog razloga da se prvo ne riješi ovo pitanje pa da se onda i Finska primi u NATO. Mislim da je ovo što predsjednik radi opravdano”, zaključuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustavni sud

Ustavni sud je, prema Raspudiću, napravio misaonu akrobaciju i prema njihovoj odluci onda se ne bi trebao primjenjivati nijedan članak Ustava.

“Najbolje bi bilo da građani to riješe olovkom na sljedećim izborima i daju povjerenje onima koji neće koristiti institucije za svoje… Nadam se da ćemo jednog dana imati dvotrećinsku većinu u Saboru koja će izvršiti temeljni reset degradiranih institucija”, rekao je Raspudić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.