“U meni nitko nikada neće imati promotora bratstva i jedinstva. Ono je neslavno propalo jer nije bilo niti izraz volje niti stvar slobode. Svatko razuman treba pozdraviti geste pomirenja, a napose mi koji sebe smatramo kršćanima. No, pomirenje podrazumijeva pravednost – jer je mir djelo pravde“, ističe Roko Antić, zamjenik načelnika Kistanja koji je napustio HDZ zbog Istanbulske konvencije, o razgovoru za Novi list vezano uz proslavu 25. obljetnice VRO Oluja i dolazak potpredsjednika Vlade Borisa Miloševića (SDSS) u Knin.
Antićev komentar prenosimo u cijelosti:
https://www.novilist.hr/…/dobar-korak-ali-kako-su-dolazak-…/
Kratki razgovor za Novi list
Dan uoči OLUJE (04.08.) nazvao me novinar Novog lista, Dražen Ciglenečki i zamolio da prokomentiram prevladavajuću temu vezano uz najavljeni dolazak potpredsjednika Vlade Borisa Miloševića (SDSS) u Knin na 25. obljetnicu VRO OLUJA.
Naš 10-minutni razgovor je uglavnom prenešen korektno.
Istine radi, samo su dvije stvari izvučene iz konteksta.
Prvo. Nisam Borisu poslao SMS poruku, kako u tekstu piše, već sam jasno rekao da sam mu se obratio jednom objavom na facebooku, gdje sam se između ostalog osvrnuo i na skorašnji popis stanovništva. Objava je javna i sve tamo jasno piše.
Drugo. Rekao sam da smatram nepoštenom praksom glasovanje Srba na lokalnim izborima koji ovdje u Kistanjama ne žive, a koji donose ključnu prevagu na izborima.
Kako bi mu stvar približio, u razgovoru sam mu to pojasnio na slijedeći način:
Lokalni izbori 2017.
Lista SDSS-a dobila je 1149. glasova.
EU izbori 2019.
Lista SDSS-a (Dejan Jović) 620. glasova.
Parlamentarni izbori 2020.
XII. izborna jedinica – nacionalne manjine:
SDSS je dobio 530. glasova.
Kako je moguće da se u samo dvije godine prepolovio taj broj izašlih birača SDSS-a iz 2017?
Manipulacije sam novinaru pokušao objasniti na jedini način koji smatram objektivnim, a koji se uostalom na stranicama DIP-a može vrlo jednostavno provjeriti.
Stvar je vrlo jednostavna. Lokalni izbori su im prevažni i tu je maksimalna mobilizacija.
Na glasovanje u Kistanje dolazi se iz Srbije i BiH, ne više isključivo autobusima jer se o njima puno piše i lako su uočljivi, već automobilima.
Na EU izborima, Srbi iz Kistanja koji žive u Srbiji i entitetu BiH (Republika Srpska) imaju mogućnosti glasovati u hrvatskim konzulatima u Beogradu, Subotici i Banja Luci.
Dok na parlamentarnim izborima imaju unaprijed tri zajamčena mandata i izbori se samo odrađuju.
Sve ovo nije bilo očito bitno, već u tekstu stoji da pozivam Srbe da se vrate. Koji sam ja to faktor da nekoga pozivam ili ne pozivam?Hrvatska je slobodna i demokratska država.
Svima su kuće obnovljene, komunalna infrastruktura u svim mjesnim odborima i zaseocima uređena, vlast u općini imaju već skoro 20. godina. a ostalo je samo pitanje njihove volje.
Tu se ni na što ne treba nikoga prisiljavati.
Zaključujem. Kako reče blagopokojni nadbiskup zadarski Ivan Prenđa u prigodi posvete nove kistanjske crkve.
“Sačuvali ste svojom nazočnošću mjesto cjelovitim, jer niste ničim učinili da ljudi koji su otišli smatraju baš vas krivcima za događaje bilo koje vrste. Stanovnici Kistanja prije deset godina nisu odlazili iz njega jer ste vi došli, nego su oni izabrali dragovoljno gdje će biti”.
(IKA, 10.05.2017.)
U meni nitko nikada neće imati promotora bratstva i jedinstva.
Ono je neslavno propalo jer nije bilo niti izraz volje niti stvar slobode. Svatko razuman treba pozdraviti geste pomirenja, a napose mi koji sebe smatramo kršćanima.
No, pomirenje podrazumijeva pravednost – jer je mir djelo pravde, zaključuje Roko Antić.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.