Ponedjeljak, 27 siječnja, 2025
16.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Roman Leljak: Kako se profesor političkih znanosti bavio klerom kao šef UDBE?

Podijeli

U  Bujici na Z1 televiziji prije nekoliko dana gostovali su Marko Grubišić, bivši politički zatvorenik, i prof. Ante Barišić, profesor na Fakultetu političkih znanosti i nekadašnji šef UDBE zadužen za kler.

(VIDEO) Što se događalo u Bujici: Evo integralne verzije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 851 udbaša u Hrvatskoj ih je nakon 1991. nastavilo raditi u službama 754, a ovaj ovdje je jedan od njih – rekao je Marko Grubišić…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnik Društva političkih zatvorenika Marko Grubišić optužuje Barišića, danas profesora na Fakultetu političkih znanosti, da ga je 1983. nevinog tukao u pritvoru u Lepoglavi.

Ante Barišić: Zamislite što nekadašnji šef UDBE zadužen za kler danas poučava studente na Političkim znanostima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada smo pitali Romana Leljaka o tome kako je funkcionirala Služba državne sigurnosti u pogledu podjele na odjele, među kojima se nalazio i onaj za kler, čiji je šef bio Ante Barišić, Leljak je odgovorio:

Marko Grubišić – u Lepoglavi me tukao Ante Barišić, današnji profesor FPZG-a i nekadašnji šef Odjela za kler SDS-a

“Služba državne sigurnosti djelovala je u četiri područja – najveće područje bilo je ono ‘unutarnjeg neprijatelja’, emigracije, klera i kriminala. Pod ‘kler’ je spadala borba protiv Katoličke crkve, protiv Pravoslavne crkve i drugih crkava koje su djelovala na području tadašnje Socijalističke Republike Hrvatske.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Po dokumentaciji koja mi je bila dostupna u Državnom arhivu u Sloveniji, 1987. godine, kada je bila savezna kontrola rada svih služba državne sigurnosti, pa je napravljeno izvješće za čitavu Jugoslaviju, tamo se spominje kako se u Hrvatskoj 1987. godine 127 župnika Katoličke crkve u svojoj blizini imalo suradnike Udbe… Barem po tom izvješću”, kazao je Leljak i dodao kako su doušnici uvijek dolazili iz uskog kruga rada Crkve, bili oni svećenici, vjeroučitelji ili studenti.

Postavili smo Romanu Leljaku još nekoliko pitanja.

O dostupnosti izvora:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Oni će postati dostupni onoga trenutka kada hrvatska tajna služba, SOA, preda sve dokumente Hrvatskom državnom arhivu, prije svega razne evidencije koje je Udba tada vodila. Kada se donese zakon o otvaranju arhiva, onda će se to i moći pregledavati”, rekao je Leljak.

“Svi znamo da je 1987. napravljena centralna evidencija u svim republikama. Tako se mnogi tajni dokumenti danas čuvaju u Državnom arhivu Slovenije, gdje su mi bili dostupni. Zato sam mogao i popisati suradnike Udbe u Sloveniji. No u Hrvatskoj SOA još uvijek čuva te dokumente, iako govore da su ih sve predali.”

Mislite li da je moguće da su najvažniji podaci uklonjeni iz arhivskih dokumenata, ili Vam se, s druge strane, čini da toga ima toliko da će uvijek biti moguće rekonstruirati ono najbitnije?

“Mi smo u Sloveniji dosta toga i rekonstruirali, iako je upravo u području ‘unutarnjih neprijatelja’ najviše toga uništeno. Mnogi važni dokumenti više nisu u arhivima, nego su ih pripadnici Udbe nosili i sakrivali privatno”, odgovara Leljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pa opet, službe su međusobno i surađivale i izmjenjivale tjedne i druge izvještaje, kao i da su se glavni podaci i izvještaji od posebne važnosti uvijek slali u Beograd, gdje se mnogi od njih i danas čuvaju. A znamo u Beogradu se najmanje građe uništavalo, jer tamo i nije bilo takve vrste promjene političkog sistema, pa je postojala manja bojazan i manja potreba za zametanjem tragova”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

11 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci