Sabor nakon četiri desetljeća raspravlja o novom Zakonu o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti

Foto: Fah

Hrvatski sabor u petak raspravlja o prijedlogu Zakona o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti koji jača njihovu ulogu u smanjenju šteta od elementarnih nepogoda, zaštite okoliša i zdravlja, sigurnosti prometa, proizvodnje energije i hrane te planiranja djelatnosti, a u raspravi se mogao čuti i podatak kako je ta djelatnost do sada bila regulirana zakonom koji datira još iz 70-tih godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državni tajnik Ministarstva zaštite okoliša Mile Horvat stoga ističe kako će se predloženim zakonom ostvariti prilagodba suvremenom zakonodavnom okružju uključujući neprekidno održavanje jedinstvenog državnog sustava motrenja stanja atmosfere i hidrosfere od interesa za Republiku Hrvatsku.

Zakonom se uređuje obavljanje međunarodnih obveza iz područja meteorološke, hidrološke i njima srodne djelatnosti, regulira se nadležnosti Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) kao izvršitelja državne meteorološke i hidrološke djelatnosti, financiranje hidrometeorološke djelatnosti na razini države te politike dostupa meteoroloških i hidroloških podataka, kao i podrška prilagodbi klimatskim promjenama.

Važnost ranog prepoznavanja meteoroloških promjena

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Rano prepoznavanje meteoroloških promjena važno je za prevenciju i sprječavanje posljedica elementarnih nepogoda pa je potrebno osigurati kvalitetan zakonski okvir i mogućnost neprekidnog rada sustava motrenja i upozorenja na elementarne nepogode te zaštititi prirodu i materijalna dobra”, istaknuo je HDZ-ov Domagoj Mikulić. Podsjetio je i kako je postojeći zakon još iz 70-tih godina prošlog stoljeća zbog čega ga je bilo potrebno osuvremeniti i prilagoditi novim okolnostima.

Potporu zakonskom prijedlogu je u ime Kluba Glasa i HSU najavljuje i Anka Mrak Taritaš koja očekuje da će se predloženim unaprijediti struka. “Moraju se uzeti u obzir klimatske promjene zbog kojih će krenuti nove migracije i izmijeniti se biljni i životinjski svijet. Moramo biti spremni na velike poplave i suše, a problem će biti i adekvatno zbrinjavanje otpada”, upozorava Mrak Taritaš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.