Sabor nastavlja sjednicu raspravom o Hrvatima izvan Republike Hrvatske

Zagreb, 01.03.2019 - Nastavak 11. sjednice Hrvatskoga sabora. Hrvatski sabor sjednicu nastavlja raspravom o amandmanima na predložene zakone nakon èega slijedi glasovanje o dosad raspravljenim toèkama. Na fotografiji poluprazna sabornica. foto HINA / Denis CERIÆ /dc

Hrvatski sabor u petak nastavlja sjednicu raspravom o prijedlogu zakona o privatnoj zaštiti te o Izvješću o provedbi Strategije i Zakona o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske za 2017. godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novim zakonom o privatnoj zaštiti čuvarske poslove ubuduće bi mogle obavljati i osobe koje imaju završenu samo osnovnu školu. Trenutačno je niža stručna sprema, odnosno jednogodišnja ili dvogodišnja srednja škola, minimalan stupanj obrazovanja za obavljanje čuvarskih poslova.

Novina u zakonu je među ostalim i izrada metodologije procjene rizika prije uspostave privatne zaštite, propisivanje uvjeta za obavljanje te djelatnosti , te reguliranje obavljanja povremenih i privremenih poslova privatne zaštite.

U Hrvatskoj postoje 53 trgovačka društva za tjelesnu i tehničku zaštitu, 111 obrta tehničke zaštite i 147 unutarnjih čuvarskih službi s ukupno više od 16.500 aktivnih osoba s dopuštenjem za obavljanje poslova privatne zaštite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U godišnjem izvješću Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske navodi se da je Hrvatska u 2017. financirala brojne brojne infrastrukturne, znanstvene, zdravstvene, obrazovne, kulturne i druge projekte hrvatskih institucija i udruga u cijelom svijetu u iznosu od više od 50 milijuna kuna, što je porast od 33,5 posto u odnosu na 2016..

Iznos sredstava za projekte i programa Hrvata u Bosni i Hercegovini povećana su u 2017. za 17,5 posto u odnosu na 2016., te su iznosila 23,5 milijuna kuna.

Manjinskim zajednicama u Austriji, Bugarskoj, Crnoj Gori, Češkoj, Italiji, Kosovu, Mađarskoj, Makedoniji, Rumunjskoj, Slovačkoj, Sloveniji i Srbiji dodijeljena su 4,5 milijuna kuna kojima se financiralo 295 programa i projekta hrvatske nacionalne manjine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za programe i projekte te nakladničku djelatnost udruga hrvatskog iseljeništva u Južnoj Americi i Republici Južnoj Africi dodijeljeno je 1,7 milijun kuna, navodi se u izvješću Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

Zastupnici će u petak raspraviti i zakonski prijedlog Kluba zastupnika Živog zida i SNAGA-e kojim žele zakonski dodatno zaštititi dužnike. Prijedlog zakona o zaštiti dužnika u posebnim slučajevima prijenosa tražbina propisao bi novu praksu pisanog pristanka dužnika za prijenos tražbine sa kreditnih institucija na agencije za otkup dugova, te pravo prvenstva dužnika u otplati duga za iznos jednak iznosu koji nudi novi vjerovnik.

Time će zastupnici zaključiti rad i otići na stanku dok ne prođu izbori za Europski parlament. Nakon EU izbora, zastupnici će se 29. svibnja vratiti u sabornicu i u njoj ostati do sredine srpnja, odnosno do ustavnog roka za redovito zasjedanje Hrvatskog sabora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.