Sabor razmotrio izvješće o reviziji visokih učilišta za 2014. godinu

Foto. fah

Hrvatski sabor zaključio je u četvrtak raspravu o izvješću o reviziji visokih učilišta za 2014. godinu u kojem je polovica od 64 učilišta dobila uvjetno mišljenje, a druga polovica bezuvjetno mišljenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ime Kluba zastupnika HDZ-a Vesna Bedeković pohvalila je izvješće te ocijenila da je znatan broj visokih učilišta napravio kvalitetan pomak u odnosu prema prošlom izvješću 2009. godine.

“Od 34 visoka učilišta kojima je revizijom izraženo bezuvjetno mišljenje njih 21 u prošloj reviziji je imalo uvjetno mišljenje, iz čega je razvidan jedan kvalitativan pomak”, rekla je Bedeković.

Dodala je da su najčešće nepravilnosti utvrđene u neizvršenim nalozima iz prošle revizije u računovodstvenom poslovanju i u području prihoda i rashoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mogućnost za poboljšanje vidi u utvrđivanju kriterija za stjecanje i raspolaganje vlastitim i namjenskim prihodima na temelju jedinstvenog propisa koji bi vrijedio jednako za sva visoka učilišta te u osnaživanju sustava unutarnje revizije.

Branimir Bunjac iz Živog zida osvrnuo se na tvrdnju da su plaće profesora na visokim učilištima previsoke u odnosu prema zaposlenicima u obrazovanju. “Koliko ja vidim, sveučilišni profesori koji dođu u Sabor ne uzimaju saborsku plaću, a pojedini profesori na fakultetima imaju tri puta veću plaću od saborskih zastupnika”, rekao je, dodajući da bi plaće na fakultetima trebale biti adekvatne ostatku društva u cjelini.

U pojedinačnoj raspravi Tomisav Žagar (SDP) istaknuo je da je novac uložen u obrazovanje najbolje uložen novac, a mjerilo kvalitete nekog studija trebao bi biti broj diplomiranih, a ne upisanih studenta. “Ne samo da bi se na taj način trebala mjeriti kvaliteta nekog studija, već bi mjerilo trebalo biti i zapošljivost”, ocijenio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sabor nastavlja s radom u petak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.