Ministar Glavina: Radimo na tome da se od turizma živi cijele godine

Glavina
Izvor: Fah

Hrvatska bilježi pad turističkih noćenja, govore podaci za srpanj Hrvatske Turističke zajednice. U srpnju je u jadranskim županijama boravilo 155 tisuća gostiju manje u odnosu na lani. Taj minus djelomično je nadoknađen na kontinentu. A cijelu situaciju za Dnevnik.hr komentirao je ministar turizma i sporta Tonči Glavina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavina je govorio o važnosti održivog turizma. U tom smislu istakao je štetnost prekomjernog turizma, koji nije problem samo Hrvatske nego i drugih zemalja poput Grčke, primjerice. Podsjetio je i na to da se danas više moramo baviti upravljanjem, a ne rastom te kazao kako je cilj da od turizma živimo cijele godine.

>Turizam u Varaždinskoj županiji već treću godinu bilježi rekorde

Novim zakonom o turizmu protiv overturizma

”Ja bih se usudio reći da su brojke skoro pa idealne. Naime, imali smo izvanrednu predsezonu, glavni dio turističke sezone se vrtimo unutar par postotnih poena i to je nešto što je očekivano, nešto što je poželjno. Ja cijelo vrijeme komuniciram da što se tiče špice sezone mi više ne možemo tražiti nikakva povećanja”, rekao je ministar Glavina.

Komentirao je i štetnost prekomjernog turizma (overturizam) te da je cilj da Hrvatska bude cjelogodišnja turistička destinacija. Također, projekcije obećavaju izvanrednu postsezonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Možemo biti sigurni da ćemo na nivou godine imati jako dobre brojke, vjerojatno opet rekordne. I to nam je cilj. Mi idemo u jednom novom smjeru, s novim zakonom o turizmu, novim strateškim okvirom, s cijelim novim modelom upravljanja u kojem razvijamo cjelogodišnji turizam i distribuiramo turistički program”, ističe ministar Tonči Glavina.

”Treba raditi na tome da se od turizma živi cijele godine”

Najgore je, smatra ministar, kad je u nekoliko ključnih mjeseci izražena ”velika masovnost” i kada se cijela infrastruktura napreže, pa tako i dostupnost radne snage. Treba raditi na tome, istaknuo je, da se od turizma živi cijele godine i da glavni dio sezone traje barem od šest do osam mjeseci.

”Vi danas imate popunjeno milijun i 100 tisuća popunjenih kreveta, a malo manje od milijun je još praznih i to je tema kojom se mi ozbiljno bavimo. Turistička politika koja je bila rast, rast i rast, pa još jedan krevet, još jedan transfer, još jedan autobus, s time se moramo zaustaviti”, smatra Glavina. Dodaje i da su novim pravilnicima omogućili destinacijama da donesu svoje pravilnike o broju apartmana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Želimo da i za deset godina budemo destinacija koja će jednako dobro živjeti od turizma, kao što živimo danas. Danas se moramo baviti upravljanjem, a ne više rastom”, zaključio je Tonči Glavina.

>Hrvatska proglašena najsigurnijom zemljom, Cvrtila: To je u ključno za turizam

Jesmo li preskupi, odlučit će turisti

Ministar je rekao i da će turistima prepustiti odluku o tome jesmo li preskupa destinacija, a on bi želio upozoriti na omjer cijene i kvalitete.

”Danas informacija putuju jako brzo. Dobra informacija, dobra slika se relativno lako plasira u javnost, ali ona negativna još lakše”, zaključio je i dodao da s cijenama moramo biti jako oprezni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Želimo biti premium destinacija, a ne destinacija masovnog turizma, ali moramo ispratiti odnos cijene i kvalitete”, kazao je ministar Glavina, za Dnevnik.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.