Sanader i afera Hypo: Došao sa štakama na sud, negira krivnju za ratno profiterstvo

Sanader
Foto: fah

Suđenje bivšem premijeru Ivi Sanaderu za ratno profiterstvo u aferi Hypo na zagrebačkom Županijskom sudu kreće ispočetka nakon što je Vrhovni sud ukinuo nepravomoćnu presudu i vratio postupak na ponovno suđenje. Sanader je negirao u petak krivnju za ratno profiterstvo. Protiv Sanadera je do sada pokrenuto pet postupka u kojima su donesene tri osuđujuće i jedna oslobađajuća presuda i sve su pravomoćne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Vrhovni sud ukinuo je nepravomoćnu presudu u ožujku ove godine, kojom je bivši premijer osuđen zbog primanja provizije za ratno profiterstvo, vođenja cijelih pregovora oko dobivanja kredita s “austrijskom bankom u usponu”. Sud je izvijestio da nije dokazano je li Sanaderovo postupanje uopće negativno utjecalo na život građana Republike Hrvatske te na gospodarski potencijal Hrvatske u Domovinskom ratu.

> Ponovljeno suđenje: Granić ponovio da je Sanader vodio pregovore oko kredita s Hypo bankom
Sanader
Foto: fah

Hypo banka je, prema optužnici, Ivi Sanaderu koji je tada bio zamjenik ministra vanjskih poslova, krajem 1994. i početkom 1995. isplatila proviziju u iznosu od 3,6 milijuna kuna. Nakon isplate u Hrvatskoj je odobren kredit za kupnju zgrada veleposlanstava. Tužiteljstvo tvrdi da se time Sanader protuupravno imovinski okoristio ne mareći za interese i vrijednosti države i građana. Sud smatra da za takvo kazneno djelo treba biti svjesno iskorištavanje ratnog stanja čime se rezultira i šteta materijalnih i gospodarskih potencijala i uvjeta države i ljudi.

> Uskok se žalio na presudu Sanaderu u slučaju Hypo i traži veću kaznu
Foto: fah

”Mora dovesti do ozbiljnih povreda javnog poretka ili povreda javnog poretka širih razmjera, odnosno do ugrožavanja temeljnih vrijednosti ili interesa državne i društvene zajednice. Nejasno je u prvostupanjskoj presudi na koji način bi počinjenjem kaznenog djela s iznosom stečene imovinske koristi 3,6 milijuna kuna bilo ozbiljno dovedeno u pitanje funkcioniranje države i bile ugrožene temeljne državne i društvene vrijednosti u ratu, odnosno bili ugroženi materijalni uvjeti života stanovništva”, izjasnio se sud napominjući da je to jedan od temeljnih obilježja kaznenog djela ratnog profiterstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sanader nije znao reći kolika mu je točno mirovina jer je pod ovrhom. Kazao je da je prije ovrhe bila 8500 kuna. Izjavio je i da nema imovine koja glasi na njega. Na upit Suda odgovorio je da je odlikovan, ali da ne zna koliki broj odlikovanja ima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.