Tomislav Saucha, nekadašnji saborski zastupnik SDP-a i bivši predstojnik Ureda predsjednika Vlade Zorana Milanovića neprevomoćno je osuđen na jedinstvenu kaznu od tri godine, a izrečena mu je i zabrana obnašanja dužnosti zbog lažiranja putnih naloga. Sandra Zeljko osuđena je na četiri i pol godine zatvora. Zajedno im se oduzima oko 600.000 kuna.
> Afera ‘Dnevnice’: Tomislav Saucha i Sandra Zeljko proglašeni krivima
U Tomislava Sauchu Zoran Milanović imao je neizmjerno povjerenje. Bio je njegova desna ruka u Banskim dvorima.
> Nezakonite isplate dnevnica u Milanovićevoj Vladi: Saucha i savjetnici dali iskaz DORH-u
> Nakon skidanja imuniteta Uskok pokreće istragu protiv Sauche: Evo za što ga se tereti!
Tko je Tomislav Saucha?
Rođen 12. lipnja 1980. u Zagrebu, Saucha u Rijeci završava Pravni fakultet, a završio je i Visoku školu za menadžment.
“S Milanovićem se poznajem dugi niz godina. Surađivao sam s njime četiri godine na Iblerovu trgu i onda dodatne četiri godine u Vladi. Radi se o zahtjevnom, ali i privilegiranom poslu koji sam obavljao za mandata ove Vlade i na tu bih poziciju teško dospio da nisam imao njegovo povjerenje”, rekao je Saucha o bivšem SDP-ovom premijeru.
Milanovića u razgovoru za Nacional opisuje kao osobu snažne energije, borbenosti i upornosti, dodajući da je ta njegova borbena osobnost stranku i pozicionirala kao daleko najjaču stranku ljevice u Hrvatskoj.
Upravo je Saucha, smatraju mnogi, jedan od najzaslužnijih članova Foruma mladih SDP-a, organizacije koja je odigrala ključnu ulogu u Milanovićevoj pobjedi. Od tada je mlađahni Saucha uživao bezgranično povjerenje tadašnjeg novog stranačkog šefa.
Nakon što ga je Milanović postavio za predstojnika svog ureda, novinari su se imali prilike upoznati s njegovom naravi.
Sauchu su tada opisivali kao bahatog i nepristupačnog čovjeka koji im je onemogućavao pristup informacijama i samom Milanoviću, ističe dnevnik.hr.
U ožujku 2013. Tomislava Sauchu optuživalo se da je odvjetničkom uredu svoje supruge dogovorio posao s Plinacroom zbog čega je Milanoviću na stol stavio svoju ostavku, no tadašnji premijer ju nije prihvatio.
> MUP istražio slučaj Tomislava Sauche. Evo što je zaključio!
Prekršajni sud u Zaprešiću Sauchu je nepravomoćno osudio zbog narušavanja javnog reda i mira, navodi 24sata. Prema sudskom rješenju, zbog vrijeđanja i omalovažavanja policajaca Saucha je za počinjeni prekršaj trebao platiti 772 kune kazne i 500 kuna sudskih troškova. Saucha, koji se branio da nije kriv i nijekao je prijavu policije, žalio se Visokom prekršajnom sudu. Sutkinja suda u Zaprešiću nije povjerovala Sauchi, nego interventnim policajcima koji su svjedočili da ih je vrijeđao i prijetio im svojom pozicijom te poznanstvima s ministrom unutarnjih poslova Rankom Ostojićem i ravnateljem policije.
Tomislav Saucha u Vladi je ostao gotovo do samog kraja, a razriješen je 21. siječnja 2016. godine, svega dva dana prije dolaska vlade Tihomira Oreškovića. U kratkom vladinom priopćenju tada je izviješteno da je na osobni zahtjev smijenjen Tomislav Saucha, ali i da je s mjesta članice Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo smijenjena i Ivana Saucha, podsjeća dnevnik.hr.
Tomislav Saucha je 28. prosinca 2015. postao saborski zastupnik, no mandat je kratkotrajno stavio u mirovanje, da bi ga aktivirao već 30. siječnja 2016.
Prije uhićenja Sauchi je, na zahtjev Državnog odvjetništva, Hrvatski sabor skinuo zastupnički imunitet radi uhićenja i pokretanja kaznenog postupka zbog isplata dnevnica za nepostojeća putovanja trojici savjetnika bivšeg premijera Milanovića. Iz zahtjeva za skidanjem imuniteta proizlazi da Sauchu terete da je na štetu proračuna pribavio korist veću od 540.000 kuna i 1360 eura. Nezakonitosti je navodno počinio od studenog 2013. do siječnja 2016.
Od 136 nazočnih zastupnika, za skidanje imuniteta izjasnilo se njih 135, a jedan je bio protiv.
Sumnjive isplate dnevnica u uredu bivšeg premijera otkrila je Državna revizija.
Saucha i Zeljko na suđenju su rekli da se ne osjećaju krivima.
Na suđenju Sauchi svjedočio je hrvatski predsjednik Zoran Milanović koji je rekao da je bio šokiran kad je doznao za lažna putovanja.
‘Žetončić’ HDZ-a
Nakon pokretanja istrage Saucha je izašao iz SDP-a, i kasnije postao član kluba HNS-a, samim time i dijelom većine.
Ključni događaji uslijedili su na saborskoj sjednici 4. i 5. svibnja. Glavna točka dnevnog reda bilo je glasovanje o nepovjerenju ministru Mariću, koje je ujedno predstavljalo i glasovanje o opstanku Vlade. Zdravko Marić ostao je ministar financija sa 75 glasova za i 75 glasova protiv. Njega, kao i čitavu Vladu spasio je glas Tomislava Sauche.
Nakon ovih događaja Božo Petrov daje ostavku na mjesto predsjednika Hrvatskog sabora. Uslijedilo je glasovanje o HDZ-ovom Gordanu Jandrokoviću kao novom predsjedniku, koji je trebao pokazati i eventualnu novu saborsku većinu.
Jandroković je izabran na čelo Sabora s podrškom minimalnih 76 zastupičkih glasova. Među njima su, uz HDZ-ovce, bili zastupnici nacionalnih manjina, HSLS-a, HDS-a te Željko Lacković, Marin Škibola, Željko Glasnović i nekadašnji SDP-ovac Tomislav Saucha.
Tekst se nastavlja ispod oglasa