Ekonomske sankcije Rusiji zbog agresija na Ukrajinu ipak će utjecati i na vlasničku strukturu najveće hrvatske kompanije. Kako doznaje Jutarnji list od izvora u investicijskoj zajednici, ruska državna banka Sberbank na pragu je prodaje svog udjela u Fortenova grupi.
> Brlošić iz Hrvatske poljoprivredne komore: Cijene hrane skočit će dvoznamenkastim brojem
Sberbank posjeduje oko 40 posto vlasništva u Fortenovi, najvećem trgovcu i proizvođaču hrane na području jugoistočne Europe, a taj udjel je stekla kao kreditor koncerna Agrokor, tvrtke koja je kroz kompleksan proces restrukturiranja i prinudne uprave transformirana u današnju Fortenova grupu. Da je proces prodaje započeo, Jutanjem listu je službeno potvrđeno i iz Fortenova grupe tvrdnjom da je “započeo proces dubinske analize vezan uz moguću prodaju udjela u tvrtki”, ali odbijajući otkriti bilo kakve dodatne detalje.
Posljedica sankcija kojima su izložene ruske banke
Iako su iz Sberbanke kontinuirano naglašavali da nemaju dugoročnih ambicija ostanka u vlasničkoj strukturi Fortenove, moguća prodaja udjela u ovom trenutku ipak se može smatrati posljedicom sankcija kojima su izložene ruske banke, a koje bi u budućnosti mogle biti proširene i na Sberbank.
Iako odluka o prodaji očito još nije donesena te se može pretpostaviti da se razgovori vode s nekoliko mogućih kupaca, neslužbeno se doznaje da je ozbiljno zainteresirani kupac mađarski investicijski fond Indotek grupa, u većinskom vlasništvu jednog od najbogatijih Mađara Daniela Jellineka. Radi se o grupaciji koja upravlja imovinom u vrijednosti većoj od tri milijarde eura. Prema podacima s njezine internetske stranice, Indotek grupa je financijski konglomerat u vlasništvu mađarskih i američkih investitora, s razgranatim poslovanjem u nekretninama, financijskim uslugama, ali i logistici i prijevozu. Kompanija zapošljava 380 ljudi, sjedište joj je u Budimpešti te ima 12 podružnica diljem zemlje, kao i vlastite urede u Španjolskoj, Italiji, Rumunjskoj, Poljskoj, Grčkoj i Hrvatskoj.
Otkupi li Sberbankov udjel, Indotek bi postao najveći pojedinačni dioničar Fortenove, ali bi – kao i Sberbank dosad – za donošenje ključnih odluka o poslovanju kompanije morao tražiti suglasnost dvaju preostalih velikih dioničara – hrvatskog poduzetnika Pavla Vujnovca (vlasnika Enna grupe) i ruske državne VTB banke koja drži 7 posto udjela u Fortenovi, a trenutno je podvrgnuta sankcijama, navodi Jutarnji list.
Dalekosežne posljedice za Fortenova grupu, ali i za hrvatsku državu
Ove aktivnosti imat će dalekosežne posljedice za Fortenova grupu, ali i za hrvatsku državu. I to zato što će na koncu tog procesa desetci tisuća hektara obradivog hrvatskog poljoprivrednog zemljišta koje se nalazi u koncesijama ili vlasništvu tvrtki u sastavu Fortenova grupe promijeniti vlasnika.
Kroz tri temeljne djelatnosti, na pet tržišta Fortenova grupa zapošljava preko 50 tisuća ljudi. Najveći broj zaposlenih je u Hrvatskoj, a slijede Slovenija i Srbija, a s obzirom na djelatnosti, najviše zaposlenih je u maloprodaji.
“Činjenica da dvije ruske banke drže značajan vlasnički udio Fortenova grupe ne može ostati nezapažena u sankcijama prema Rusiji. Sada je vrijeme da se razmisli o tome da udio ruskih banaka otkupi država, jer je hrvatska poljoprivreda neodrživa u ambijentu dominacije stranih trgovačkih lanaca“, upozorio je Ivan Lovrinović, bivši saborski zastupnik i profesor financija na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu, za Nacional.
Belje
Po svemu sudeći na prodaju će ići oranice Belja koje se prostiru na 20.000 hektara po cijeloj Baranji i duž kontinentalnog dijela Hrvatske. Najzastupljenije ratarske kulture koje se na njima uzgajaju su pšenica, ječam, kukuruz, šećerna repa te uljana repica.
Vupik
Osim Belja, u prodaju će vrlo vjerojatno ići i Vupik koji u ratarskoj proizvodnji ukupno obrađuje oko 7200 hektara poljoprivrednog zemljišta. Najzastupljenije ratarske kulture Vupika, uz industrijsko i krmno bilje su pšenica, suncokret, soja, kukuruz i šećerna repa. Vupik je 2015. pokrenuo i sjemensku proizvodnju kukuruza, soje i lucerne.
Vupik se bavi i povrtlarskom proizvodnjom luka, graška, kukuruza šećerca i mrkve i to na površinama oko akumulacije Grabovo. Trenutna se proizvodnja odvija na 545 hektara koji se navodnjavaju s ukupno 10 sustava za navodnjavanje.
PIK Vinkovci
Izgledno je da će se prodavati i PIK Vinkovci. On se, prema skladišnim kapacitetima i kapacitetima za prijem robe u silose i sušenje, ubraja među najveće tvrtke Hrvatskoj koja obrađuje više od 5000 hektara zemlje, u otkupu voća i povrća surađuje s više od 500 kooperanata i ujedno prerađuje voće i povrće.
Izvor blizak vrhu Fortenova grupe Nacionalu je potvrdio da se neće prodavati tvrtka Agrolaguna koja se, među ostalim, bavi vinogradarstvom, maslinarstvom i stočarstvom, a djelatnosti joj se odvijaju na 1200 hektara obrađenih površina, uglavnom maslinika, vinograda i travnatih površina.