SDP-ovci u Saboru napali vladajuće – Bernardić, Maras i Grbin posebno u elementu

Foto: fah

Nakon jednomjesečne stanke, Hrvatski sabor aktualnim prijepodnevom počeo je proljetno zasjedanje. Premijer Andrej Plenković i članovi Vlade odgovaraju na 40-ak zastupničkih pitanja. Zanimljivu raspravu izazvalo je pitanje otkupa dionica Ine od MOL-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik SDP-a Davor Bernardić pitao je premijera Andreja Plenkovića namjerava li održati obećanje dano na Badnjak i otkupiti dionice Ine od Mola te kako to namjerava učiniti. Ova vlada bavi se Inom od prvog dana svog mandata, poručio je Plenković te pozvao, nakon presude arbitražnog suda, na postizanje konsenzusa o otkupu udjela Molovih dionica u Ini. To smatra najboljim rješenjem za hrvatsko gospodarstvo, Inu i odnose s Mađarskom. Poručio je da kao model za otkup dionica Ine bez stvaranja javnog duga nije čuo bolji prijedlog od ideje inicijalne javne ponude 25 posto minus jedne dionice HEP-a. Vlada je otvorena za dijalog, dodao je.

Bernardić mu je odgovorio kako o ovom prijedlogu nije bilo nikakve javne rasprave te da on “ne drži vodu”, jer “četvrtina HEP-a nije dovoljna da bi se otkupilo pola Ine”. “Ako mislite da je to moguće, možda znate nešto što javnost ne zna pa možemo sumnjati da postoji neki tajni plan s mađarskom vladom. Pogotovo jer ste najavili novog strateškog partnera za Inu. HEP-u će trebati 2 godine za IPO. Nećemo dozvoliti da prijeko leđa Ine otimate vrijednost HEP-a”, kazao je Bernardić.

Na temu Ine i HEP-a pitanje je postavio i Željko Lacković. Plenković je u odgovoru zastupnicima pokazao dokument – analizu o IPO-u HEP-a. ‘Ovo je dokument napravljen u vrijeme Kukuriku koalicije, a napravili su ga Morgan Stanley, Sberbank i Unicredit. Znate što je predmet studije? IPO HEP-a. Toliko o vremenu koje je potrebno”, kazao je Plenković, zapravo odgovarajući Bernardiću. “Od svih glasova koji se čuju, malo je onih koji se protive povratku Ine”, kazao je Andrej Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I SDP-ovac Gordan Maras postavio je pitanje Plenkoviću o kupnji Ine i zamolio ga da mu ne odgovori tako da kaže da je HEP i dalje hrvatska tvrtka jer je prodano samo 25 posto jer bi se tako moglo prodati 25 posto NP-a Krke i Brijuna. Andrej Plenković je rekao da treba racionalizirati raspravu te da se to može samo ako se postigne politički dogovor o povratu Ine u hrvatske ruke i o politici i modelu koji ne bi kreirao novi javni dug. “Govoriti ovako javno o cijeni kompanija čije su dionice izlistane na burzama, znate i sami, bili ste ministar, da to nije osobito mudro niti da se to radi. Vjerujem kolegama u Vladi, Saboru, i vama. Imam povjerenja u hrvatske institucije, ne bojim se donositi odluke. Ako vi sutra na okruglom stolu nađete bolje rješenje, zašto ne, dajte sugestiju, budite skroz precizni, vrlo ću ga rado saslušati. Želim da se ovaj proces vodi transparentno i u što širem političkom konsenzusu”, rekao je Plenković. kako prenosi HRT.

Peđa Grbin (SDP) obratio se ministru Goranu Mariću kojemu je poručio da je karijeru gradio na kritiziranju privatizacije u Hrvatskoj, a sada se od njega, kao ministra državne imovine ne može čuti ni glasa. Pitao ga je podržava li privatizaciju HEP-a radi nacionalizacije Ine. “Marić je rekao da je Ina oduvijek bila strateški važna te da kao takva zahtijeva odgovornost i stručnost. Dodao je da se ova Vlada nije odrekla Ine, te da podržava uključivanje HEP-a i drugih poslovnih subjekata u proces reotkupa Ine. Grbin je rekao da je očekivao odgovor s da ili ne, ali je dobio “litaniju”. “Očito namjeravate provesti odluku premijera i kao ministar radite nešto što bi kao zastupnik osuđivali”, rekao je Grbin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.