Američki predsjednik Donald Trump u ponedjeljak je potpisao izvršnu uredbu kojom se želi potaknuti američku vladu i potrošače da kupuju plastične slamke. Ova naredba, koja stupa na snagu odmah, poništava mjeru koju je potpisao bivši predsjednik Joe Biden, a koji je plastično onečišćenje nazvao “krizom”.
Prošlog tjedna Trump je izjavio da papirnate slamke “ne funkcioniraju” i da se “odvratno” raspadaju u ustima potrošača. Biden je 2024. godine naložio postupno ukidanje nabave plastičnih slamki od strane američke vlade, kao i plastičnog pribora za jelo i ambalaže.
>Washington: Zabranjene plastične slamke
Trump tvrdi da papirnate slamke nisu dobre
Trumpova naredba nalaže vladinim agencijama da prestanu kupovati papirnate slamke te poziva na strategiju za njihovo potpuno ukidanje u cijeloj zemlji.
“Vraćamo se na plastične slamke”, rekao je Trump novinarima u ponedjeljak u Bijeloj kući.
“Papirnate slamke nisu dobre, koristio sam ih mnogo puta i ponekad puknu, eksplodiraju. Ako je nešto vruće, ne traju dugo, tek nekoliko minuta, ponekad i sekundi. To je smiješno”, izjavio je Trump.
Zbog plastičnog onečišćenja, Bidenova administracija prošle je godine najavila postupno ukidanje plastike za jednokratnu upotrebu iz prehrambene ambalaže, operacija i događanja do 2027. godine, a iz svih državnih operacija do 2035.
>Ipak ne predstavljaju spas: Bila je zabuna, papirnate slamke nisu dobre za okoliš?
Papirnate slamke nisu ništa manje štetne od plastičnih
Neka istraživanja pokazala su pak da papirnate slamke sadrže značajne količine “vječnih kemikalija”, poput per- i polifluoroalkilnih tvari (PFAS). PFAS mogu ostati u okolišu desetljećima, kontaminirati izvore vode i uzrokovati različite zdravstvene probleme.
Neke procjene navode da se u SAD-u dnevno koristi 500 milijuna jednokratnih slamki, iako je ta brojka predmet rasprave, stvarni broj bi mogao biti upola manji.
Nekoliko američkih gradova i saveznih država, uključujući Seattle, Washington, Kaliforniju, Oregon i New Jersey, uvelo je pravila koja ograničavaju upotrebu plastičnih slamki ili zahtijevaju da ih poslovni subjekti pružaju samo na zahtjev kupaca.
Statistike Programa Ujedinjenih naroda za okoliš pokazuju da se svake godine proizvede 460 milijuna metričkih tona plastike, što doprinosi otpadu u oceanima i mikroplastici koja može utjecati na ljudsko zdravlje, prenosi BBC.
Izvor: narod.hr/BBC
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.