Nedjelja, 16 veljače, 2025
1.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Ipak ne predstavljaju spas: Bila je zabuna, papirnate slamke nisu dobre za okoliš?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navodno “eco-friendly” papirnate slamke sadrže dugotrajne i potencijalno otrovne kemikalije i možda nisu bolje za okoliš od plastičnih inačica, upozorili su znanstvenici.

Kako piše portal Zelena Hrvatska, pozivajući se na Hinu, dugotrajne “vječne kemikalije”, koje su potencijalno štetne za ljude, životinje i okoliš, pronađene su u 18 od 20 vrsta papirnatih slamki, otkrili su belgijski znanstvenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve veći broj zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo i Belgiju, zabranio je prodaju plastičnih proizvoda za jednokratnu uporabu, uključujući slamke.

U većini slamki pronađene kemikalije

Znanstvenici su testirali 39 marki papirnatih slamki na skupinu sintetičkih kemikalija poznatih kao perfluoralkilne i polifluoroalkilne tvari (PFAS).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Globalni ekološki problem: Indija zabranjuje plastične vrećice i slamke

PFAS su pronađeni u većini testiranih slamki, a najčešći su bili u onima izrađenima od papira i bambusa, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu Food Additives and Contaminants.

Istraživački tim je kupio 39 marki slamki napravljenih od pet materijala – papira, bambusa, stakla, nehrđajućeg čelika i plastike – uglavnom iz trgovina, supermarketa i restorana brze hrane.

Nakon toga su ih testirali na PFAS. Većina marki – 27 od 39 odnosno 69 posto – sadržavala je PFAS, a ukupno je detektirano 18 različitih PFAS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kemikalije vjerojatno se vjerojatno koriste kao premaz u svrhu vodoodbojnosti

Papirnate slamke najčešće su imale u sebi PFAS, odnosno u 90 posto testiranih proizvoda.

>Jednokratna plastika u EU 3. srpnja odlazi u povijest, no RH zabranjuje i tanke vrećice

PFAS je također ustanovljen u četiri od pet marki slamki od bambusa, tri od četiri marke plastičnih slamki i dvije od pet staklenih slamki. Pritom nije otkriven ni u jednoj od pet vrsta čeličnih slamki.

Prisutnost kemikalija u gotovo svakoj marki papirnate slamke znači da je vjerojatno da se u nekim slučajevima koristi kao vodoodbojni premaz, rekli su istraživači.

Studija nije ispitivala može li PFAS iscuriti iz slamki u piće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci