Pod izlikom da je jugoslavenski komunistički diktator i masovni ubojica Josip Broz Tito ni više ni manje nego “turistički brend” zagrebački SDP pod vodstvom Viktora Gotovca je i formalno zatražio povratak Trga maršala Tita.
Iako vladajuća stranka Možemo tvrdi kako im povratak trga nije prioritet, njihov koalicijski partner podnio je zahtjev za preimenovanjem Trga Republike Hrvatske kod Hrvatskog narodnog kazališta. Podsjetimo, Zagrepčani su deset godina za redom, do 2016. godine organizirali javni skup na kojem su ponavljali zahtjev za preimenovanjem Trga maršala Tita u Kazališni trg, čime se trebala ispuniti rezolucija Hrvatskog sabora o uklanjanju tragova totalitarnih režima, ali i rezoluciju Europskog parlamenta kojom izjednačava i osuđuje nacistički i komunistički režim.
Za Gotovca je Tito djelovao s pozicije suverenizma
Nakon deset godina prosvjeda lista okupljena oko Brune Esih i Zlatka Hasanbegovića postigla je sjajan rezultat na lokalnim izborima 2017., zbog čega je dugogodišnji gradonačelnik Milan Bandić morao koalirati s njima da bi ostao na vlasti. Pod uvjetom da se ukine Trg maršala Tita. Bandić je nudio referendum, no Hasanbegović je govorio da to ne dolazi u obzir jer trg nije postavljen referendumom te su uslijedili mjeseci teškog pregovaranja.
Iako je 2017. trg kojim se velika komunistički ubojica napokon maknut, predsjednik zagrebačkog SDP-a Viktor Gotovac je uz svoj zahtjev za ponovnim preimenovanjem uputio i obrazloženje. U njemu Gotovac tvrdi da je Tito imao mnoge uspjehe, od stavljanja Hrvatske na antifašističku, pobjedničku stranu krajem 2. svjetskog rata, do povratka hrvatskih teritorija Dalmacije, odnosno Zadra, Kvarnera s Cresom, Rijeke i Istru.
“Ovdje se radi o vrijednosti zasluga Josipa Broza kao vođe antifašističkog pokreta koji je doveo Hrvatsku na pobjedničku stranu u Drugom svjetskom ratu i tko je s pozicije suverenizma zaokružio područje RH i osigurao temelje državnosti koje su branitelji u Domovinskom ratu ostvarili”, ocijenio je Gotovac. On također ignorira zločine koji se pripisuju Titu, tezom da, kada se dobiva neki trg, ili toponim, dobiva se za zasluge, a ne greške.
Unatoč tome što je Gotovac profesor na Pravnom fakultetu, on ignorira rezolucije Republike Hrvatske i Europskog parlamenta
Komunistički simboli zabranjeni u Poljskoj, Mađarskoj, Litvi, Latviji, Ukrajini
Europski parlament usvojio je 2019. godine rezoluciju naziva “Važnost europskog sjećanja za budućnost Europe (2019/2819(RSP))“, kojom je osudio i izjednačio nacističke i komunističke zločine kao i zločine svih ostalih režima. U njoj se između ostaloga podsjeća kako su “nacistički i komunistički režimi provodili masovna ubojstva, genocid, deportacije i doveli do nezapamćenih gubitaka života i slobode u 20. stoljeću u dotad neviđenim razmjerima u ljudskoj povijesti”, a također i poziva “sve države članice EU-a da provedu jasno i principijelno preispitivanje zločina i djela agresije koje su počinili totalitarni komunistički režimi i nacistički režim”.
Europski parlament u Rezoluciji također izražava zabrinutost jer “u javnim prostorima nekih država članica (parkovima, trgovima, ulicama itd.) i dalje postoje spomenici kojima se veličaju totalitarni režimi“. Komunistički zločini posebno osuđeni u Rezoluciji vijeća Europe 1481 donesenoj 2006. godine i Saborskoj deklaraciji o osudi zločina počinjenih tijekom totalitarnoga komunističkog poretka u Hrvatskoj 1945. – donesenoj 1990. godine.
I dok Europa osuđuje nacizam i komunizam, Hrvatska je jedna od rijetkih država bivšeg komunističkog bloka koja nije provela lustraciju – u tu grupu praktički spadaju samo još ostale države bivše SFRJ s izuzetkom Makedonije, te Rumunjska i dio država proizašlih iz bivšeg SSSR-a a koje nikad prije nisu ni bile države.
Lustracija je osobito temeljito provedena u Mađarskoj, Češkoj, Poljskoj i Njemačkoj, danas najuspješnijim tranzicijskim državama, dok je u baltičkim zemljama problem bio KGB koji prije povlačenja pokupio dokumentaciju koja bi ih mogla kompromitirati.
Uz to, komunistički su simboli izrijekom zabranjeni u Poljskoj, Mađarskoj, Litvi, Latviji, Ukrajini.
Tekst se nastavlja ispod oglasa