U lipnju sljedeće godine ističe krajnji rok za izbor sudaca u Ustavni sud. Ako se do tada ne konstituira novi Sabor i ako propadne još jedan pokušaj izbora novih sudaca Ustavni sud mogao bi biti blokiran u svom radu. Je li tada na pomolu nova kriza? Može li se i kako spriječiti da je Ustavni sud taoc politike? Na ta pitanja u HRT-ovoj emisiji Otvoreno razgovarali su Vladimir Šeks (savjetnik predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović), prof. dr. sc. Željko Potočnjak s Pravnog fakulteta u Zagrebu i antikorupcijski stručnjak Zorislav Antun Petrović.
„Glavni krivac ili glavni razlog je promjena Ustava 16. lipnja 2010. kada je uspostavljeno da se ustavni suci biraju dvotrećinskom većinom Sabora“, rekao je na početku emisije Vladimir Šeks. Hrvatske političke elite su pale na državničkom ispitu, smatra Šeks, jer nije uspjelo doći do konsenzusa oko sudaca: „Nakon ‘pada’ (državničkog ispita), mislim da bi se trebalo vratiti na rješenje… koje je Zoran Milanović svojedobno odbio: da mandat traje osam godina, a da suci nastavljaju svoj mandat do stupanja na dužnost novog suca.“
Željko Potočnjak izjavio je kako norma, koja pretpostavlja da glavne političke stranke surađuju i dogovore se oko ovih funkcija, nije loša. „Ona može spriječiti da jedna stranka utječe na izgled Ustavnog suda, što također nije loše“, istaknuo je Potočnjak i dodao da mu se ne sviđa ideja koju je iznio Ivo Josipović da predsjednik Republike u sličnim situacijama odlučuje o ustavnim sucima, koji praktično donose odluke vezane i uz instituciju predsjednika.
Željko Potočnjak opisao je izbor sudaca u Sjedinjenim Američkim Državama kojem je osobno svjedočio, gdje su se ispitivanja kandidata provodila javno, uz prijenos televizijskih kuća.
„Sjećam se da smo 2010. godine inzistirali na dvije stvari: da se pravo na pristup na pravu informacijama definira Ustavom i da se odredi dvotrećinska većina prilikom odabira sudaca“, podsjetio je Zorislav Antun Petrović dodajući da je bilo primjera ljudi koji su bili u različitim strankama, a neki od njih su ulazili praktički direktno s ministarskih ili zastupničkih mjesta.
„Kada se, primjerice, procjenjuju neke temeljne vrijednosti u zemlji, onda mi je draže da to rade pravnici, a ne političari“, poentirao je Antun Petrović i dodao da ustavni suci moraju imati što jači legitimitet u javnosti, kao i ugled za koji smatra da ga je poprilično teško definirati.
Izvor: narod.hr/hrt.hr
Photo: snimka zaslona
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.