Pitanje školstva gotovo uvijek je u fokusu javnosti, najčešće u kontekstu reformi i poboljšanja nastave i uvjeta, kako za nastavnike tako i za djecu. Sve češće je u fokusu i „zdravstveni odgoj“, odnosno „seksualni odgoj“ ili „sveobuhvatna seksualna edukacija“, što su eufemizmi za seksualizaciju djece u hrvatskim školama. Donosimo pregled tko je i kako pokušavao u školstvo uvesti opasnu LGBT i rodnu ideologiju, te pogled na seksualnost iz perspektive (ekstremne) ljevice.
> Ideološki nasrtaj na školstvo: Kako ‘seksualni odgoj’ maršira prema učionicama posljednjih 20 godina
Ovih dana, javnost je, poglavito zahvaljujući pisanju portala Narod.hr, saznala za udruge Status M i CESI koje uz financijsku i svaku drugu pomoć stranke Možemo nastoje u zagrebačke škole implementirati „seksualni odgoj“ po mjeri LGBT i rodne ideologije. Dana 9. rujna na konferenciju pod nazivom „Sveobuhvatna seksualna edukacija u lokalnom kontekstu“, članovi udruge Status M izložili su „karte seksalice“ i tzv. „karte pitalice“ koje donose niz neprimjerenih pitanja za djecu, čak i starosti od sedam godina, koja se tiču seksa, promiskuiteta, LGBT-a i „transrodnosti“.

Kako je izgledao „ seksualni marš“ kroz učionice hrvatskih škola od početka stoljeća?
> Status M ima i karte za djecu od sedam godina: ‘Kako zamišljaš prvi seks?’, ‘Što je queer?’…
Zdravstveni odgoj prvi u školstvo uvodi Dragan Primorac
U prvom desetljeću 21. stoljeća u javnom diskursu pojavilo se pitanje zdravstvenog ili spolnog odgoja. Dragan Primorac tada je kao ministar znanosti, obrazovanja i športa predstavio novi školski program – „Zdravstveni odgoj i obrazovanje“. Natječaj za izradu programa 23. veljače 2006. raspisalo je Primorčevo ministarstvo. Na natječaju je pobijedio program stručnjaka koje je dala konzervativna udruga GROZD – Glas roditelja za djecu. Sama udruga osnovana je iste godine kada je zdravstveni odgoj postao glavna tema u hrvatskom školstvu.
Primorčev zdravstveni odgoj zamišljen je kao program koji bi se izvodio na satu razrednika. Nije bilo predviđeno ocjenjivanje i niti je bio zamišljen kao zaseban predmet. Osim „spolnog odgoja“, teme su bile i: AIDS, alkoholizam i druge ovisnosti. Očekivano, kod roditelja je zabrinutost izazvao AIDS, ili HIV, spolno prenosiva bolest. Što djeca imaju s AIDS-om, mnogi su se tada pitali? Zar je situacija u školstvu bila doista tako dramatična da se djecu upozoravalo na AIDS?
Nadalje, postavilo se i pitanje kako će se pristupiti takvom odgoju? Iz konzervativne i kršćanske perspektive, po izboru roditelja, ili lijevo-liberalne pozicije koja svojata i znanstvenost svog pogleda?
> Čirko: Ovo je osnovni cilj forsiranja ‘seksualnog odgoja’ od strane ljevice
Željko Jovanović nasrće na školstvo ‘spolnim odgojem’
Pitanje zdravstvenog odgoja i njegove liberalizacije, ali i općedruštvena zainteresiranost za ovu temu, aktualiziralo se s dolaskom na vlast SDP-a. U Milanovićevoj vladi (2011.-2015.) zaštitno lice zdravstvenog (spolnog) odgoja bio je Željko Jovanović. Obnašao je dužnost ministra znanosti, obrazovanja i sporta.

Već 2012. nametnuo je nestručni i ideološki zdravstveni odgoj u školstvo. Uveo je pojmove roda, feminizam i LGBT ideologiju u program. Protiv takvog „odgoja“ ustali su roditelji, konzervativne udruge i Crkva. Krajem prosinca 2012. Hrvatska biskupska konferencija izdala je letak namijenjen roditeljima i vjernicima općenito u kojem je upozorila na ideologiju koja razara dušu i tijelo čovjeka, a nalazi se u programu zdravstvenog odgoja djece.
Na čelu oporbe Jovanovićevom ideološkom zdravstvenom odgoju našli su se tada javnosti nepoznati Ladislav Ilčić i dr. Željka Markić. Nedugo nakon toga osniva se i udruga U ime obitelji koja će prepoznati namjere ekstremno lijeve Milanovićeve vlade i započeti proces pokretanja referenduma za zaštitu braka. On je napornim radom volontera i sinergijom građana unatoč medijskoj i političkoj kampanji s „oba brda“ – Pantovčaka i Banskih dvora – uspješno proveden. Prvi put u povijesti u Hrvatskoj je održan građanski referendum. Brak je zaštićen kao zajednica muškarca i žene, odnosno ta je definicija ušla u Ustav RH.
> Možemo nameće sporni ‘zdravstveni odgoj’: Sjetite se ranijih pokušaja Milanovića i Jovanovića
Judith Reisman u Hrvatskoj 2013.
U Hrvatskoj je 2013., u jeku rasprava oko Jovanovićevog zdravstvenog odgoja i teme braka, boravila američka konzervativna autorica i doktorica komunikologije Judith Reisman.
Hrvatsku javnost upozorila je na lik i djelo američkog pedofila Alfreda Kinseyja koji je „istraživao seksualnost“, čak i kod beba. Mediji su njezine navode proglašavali teorijama zavjere i nastojali diskreditirati njezin rad. Optuživana je i za negiranje holokausta. Iz akademske anonimnosti izašao je i sociolog, danas i seksolog, Aleksandar Štulfhofer, poklonik Alfreda Kinseyja. Reisman je govorila i protiv pornografije, što su mediji i LGBT udruge također ismijavali tvrdeći da ona nema nikakav loš utjecaj na čovjeka i njegov mozak, što se, naravno, pokazalo kao neistina.
> Rano izlaganje djece pornografiji dovodi do trajnih posljedica
‘Konzervativna revolucija’
Ovo razdoblje 2012. i 2013. godine Indexov tadašnji novinar i LGBT aktivist Gordan Duhaček nazvao je ‘konzervativnom revolucijom’. U članku iz 2018. napravio je pregled te „revolucije“. Svoje djelo naslovio je: „Pet godina konzervativne revolucije. Kako su Markićka i ekipa od marginalaca postali stupovi društva“.
Pomalo nespretan pojam Duhačeka, naime, revolucija označava radikalan zaokret od tradicije i normi društva. Stoga, revolucijom se može okarakterizirati jedino lijevo-liberalni zdravstveni odgoj unutar kojeg se nalaze feminističke teorije i LGBT ideologija.
Gostovanje Judith Reisman u Saboru Duhaček je u svom stilu prozvao šarlatanskim i bizarnim. Sve je to prema LGBT aktivistu bila zavjera „Katoličke crkve, desnoklerikalnih aktivista i HDZ-a“. Sve što je Reisman govorila bilo je netočno, pisao je Duhaček. Naprimjer, o tome da će djeca učiti o masturbaciji u školi.
„Karte pitalice“ udruge Status M i razne LGBT slikovnice kasnije će potvrditi da je namjera „seksualnog odgoja“ djecu poučiti i što je masturbacija i zašto je ona dobra.
> Sporne slikovnice otvorile pitanja o seksualizaciji djece u Hrvatskoj
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je u svojim smjernicama za seksualni odgoj u školama navela kako bi djeca starosti četiri(!) godine trebala postavljati pitanja o seksualnosti i istraživati svoj rodni identitet. Također, djeci bi trebalo, piše WHO, dati informacije o „užitku dodirivanja vlastitog tijela, odnosno ranodobnoj masturbaciji“.
Podsjetimo, udruga Status M 2022. ušla je i u vrtić Prečko pokušavajući djeci „objasniti rodne stereotipe“.
> Status M i CESI: Što znamo o udrugama koje stoje iza Tomaševićeve ‘seksualne edukacije’
Pokušaji Borisa Jokića
Nakon gubitka izbora 2015. Milanovićevo djelo nastavilo je živjeti kroz Cjelovitu kurikularnu reformu pod vodstvom Borisa Jokića, “osobnog izbora” Zorana Milanovića. Ambiciozan projekt reforme školstva 2016. pokazao se kao farsa, proveden nestručno i amaterski. U Jokićevom ideološkom pothvatu zakamufliranom kao „reforma školstva“ nastojalo se prekrajati povijest, kulturu i vrijednosti kroz učionice. Na udaru su se našli hrvatska, odnosno nacionalna povijest, nacionalna književnost, ona starija od Jergovića, Tomića i Ferića, a posebno mjesto imali su građanski i zdravstveni odgoj. Opet, pitanje koje se postavljalo bilo je: Tko će pisati kurikul?

> Boris Jokić uz podršku župana Miletića u istarske škole uvodi predmet – bez sadržaja
Hoće li građanski odgoj postati domena civilnih udruga, poput Gonga koji je izrazito zainteresiran poučavati djecu „demokratskim vrijednostima“. Podsjetimo se, Gong je kao građanska i navodno neovisna udruga otvoreno istupila protiv referenduma o braku. Ono što je Gong u smislu građanskog odgoja, to je udruga CESI na području “seksualnog odgoja”. Njihova kampanja za uvođenje seksualnog odgoja u zagrebačke škole intenzivirala se prošle jeseni. Vršio se veliki pritisak na stranku Možemo koja je na vlasti u gradu Zagrebu.
Možda će vas zanimati
CESI lobira za 'seksualnu edukaciju' u školama: Je li cilj seksualizacija djece?
Feministička udruga CESI nakon ljetne stanke nastavlja lobirati za uvođenje ‘sveobuhvatne seksualne edukacije’ u zagrebačke škole; diljem Zagreba osvanuli su i kontroverzni plakati koje su građani prijavili nadležnim službama
HDZ nije spriječio nastavak ofenzive ‘seksualnog odgoja’
Nakon kratkotrajne vladavine nestabilne vlade HDZ-a i Mosta, iz Bruxellesa 2016. dolazi Andrej Plenković. Međutim, „demokršćanski“ HDZ nije spriječio nastavak ofenzive nametanja štetnog seksualnog odgoja u školstvo, odnosno pokušaje seksualizacije djece. Njegova vlada i Ministarstvo kulture i medija Nine Obuljen Koržinek obilato financiraju LGBT pokret i udruge koje danonoćno rade na uvođenju takvog „odgoja“ u škole.
Nedavno su i rodni studiji pokucali na vrata visokog obrazovanja, a po svemu sudeći će i ući. Civilno društvo i lijeve ideologije pronašle su put do fakulteta i škola. Primjerice, feministička udruga Centar za ženske studije izvorišna je točka rodnih studija. U srednje i osnovne škole nesmetano ulaze LGBT udruge, poput LORI – Lezbijska organizacija Rijeka.
Možda će vas zanimati
LORI u obrazovnom sustavu: Evo što donosi lezbijski priručnik za školsko osoblje
Ovaj priručnik zagovara uključivanje LGBTIQ tema u kurikulum. Iz LORI imaju i savjet za korištenje hrvatskog jezika po ovom pitanju.
Kako se pohvalila udruga Status M nakon konferencije 9. rujna, „Pozitivna iskustva iz Gorskog kotara i Rijeke pokazala su minimalan otpor roditelja, što potvrđuje da je društvo spremno za ovakav iskorak“. Na području Rijeke i Istre, LGBT udruge uspjele su uz dozvolu vlasti IDS-a i SDP-a uči u škole i provoditi svoje „seksualne odgoje“ kroz izvannastavne aktivnosti.
Gotovo pa tajni seminar na Filozofskom kao problem vidi – roditelje!
Jesen 2024., osim kampanje CESI koju su pratili slogani poput: „Koga treba poj***ti u gradu kako bi se djeca obrazovala o seksualnosti?“, započela je i gotovo pa tajnim seminarom na Filozofskom fakultetu gdje se raspravljalo o najvećoj prepreci uvođenju seksualnog/spolnog odgoja u škole – roditeljima. I njih treba „obrazovati“, a posebno je potrebno „zaštititi“ ih od „antirodnih“ poruka koje šire „radikalne“ konzervativne udruge.
Možda će vas zanimati
Seminar Filozofskog fakulteta: Najveća prepreka uvođenju seksualnog odgoja su – roditelji!
Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu rodni ideolozi održat će seminar na temu približavanja seksualnog odgoja i rodne ravnopravnosti roditeljima koji su ujedno i ‘najveća prepreka’ seksualnom obrazovanju djece
Na tom seminaru je također, poput Duhačeka, donesen pregled dotadašnjih pokušaja za uvođenjem „seksualnog odgoja“ u škole. Organizatorica je bila Tanja Vučković Juroš, sociologinja. Prvo predavanje iznijela je sada aktualna udruga Status M koja djeluje zajedno s udrugom CESI. Prije ljetne stanke, iz te su udruge pozvali Grad Zagreb na „hitno uvođenje sveobuhvatne seksualne edukacije u škole“.
Ono što je primjetno već na prvi pogled jest simbioza „seksualnog odgoja“ te rodne i LGBT ideologije. Jedno bez drugoga ne ide. Od Primorca 2006. i govora o HIV-u i spolnim bolestima, došli smo do faze „LGBTIQ (ne)vidljivosti u odgojno-obrazovnom kontekstu“, što je bilo jedno od predavanja na Filozofskom fakultetu.
Danas, CESI, LORI, Gong, Centar za ženske studije i „seksolozi“ imaju institucionalnu i političku podršku, no pitanje je kakvo je javno mnijenje. Zaključak seminara bio je kako su roditelji još jedina prepreka uvođenju „sveobuhvatne seksualne edukacije“ djece. Mnogi nastavnici u školi također vide roditelje kao „problem“. Nažalost, iz niza razloga, izostaje i veća zainteresiranost roditelja za školske programe.
> Mijić dokazima ‘poklopio’ Možemo oko ‘seksalica’: ‘Tvrde da smo slijepi pored zdravih očiju’
Tko će pisati kurikul ‘seksualnog odgoja’ u Zagrebu?
Također, treba reći i kako su kurikuli, nastavni programi i planovi za „seksualnu edukaciju“ djece i dalje praktički nepostojeći. Status M od Grada Zagreba zahtijeva “hitno” uvođenje “seksualne edukacije” u škole, a kurikul – ne postoji. Tko će ga pisati? Kako će on izgledati i tko će ga izvoditi? Razrednik, profesor biologije ili vjeronauka? Naime, sve teme zdravstvenog odgoja, izuzev LGBT ideologije i hiperseksualizacije djece, već su obrađene kroz postojeće predmete.
U Zagrebu, pod pritiskom pro-LGBT i feminističkih udruga Status M i CESI, vlast Možemo je oformila Povjerenstvo za izvannastavnu aktivnost zdravstvenoga odgoja i obrazovanja u osnovnim i srednjim školama Grada Zagreba. Gotovo svi od četrnaest članova Povjerenstva pripadaju lijevo-liberalnom ideološkom spektru. To se može vidjeti i prepoznati kroz njihov rad – od njihovih osobnih stavova i pogleda na seksualnost pa sve do suradnje s feminističkim i LGBT udrugama.

Reakcije ministra obrazovanja Radovana Fuchsa na seksualizaciju djece u školstvu ili su blage ili ne postoje. Treba reći i kako je HDZ-ova vlast na nacionalnoj razini također financijski sponzor udruga Status M i CESI, kao i brojnih drugih LGBT i feminističkih udruga koje nastoje penetrirati u škole i vrtiće te na fakultete.
> Otkrivamo: Tko su ljudi iz Tomaševićevog tima za zdravstveni (pre)odgoj u Zagrebu
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr






Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.