Selak Raspudić Plenkoviću: ‘Gdje vam je nestalo europsko lice, ponašate se kao šef partije’

selak raspudić, sjednice
Foto: fah

Zastupnica Mosta Marija Selak Raspudić na konferenciji za medije govorila je o potplaćenosti zanimanja u kojima pretežno rade žene. Premijeru Andreju Plenkoviću uputila je i otvoreno pismo te ga upitala gdje mu je nestalo europsko lice. Pozvala ga je da zapisničarkama i probacijskim službenicama osigura plaće kakve zaslužuju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetila je kako se ne tako davno donosio nacionalni plan oporavka i otpornosti, a budući da je „cilj tog dokumenta bio dobiti europske novce, EU je napisala da stavke za koje s izdvajaju sredstva doprinesu i ravnopravnosti spolova u navedenim područjima.“ Dodala je kako je Plenkovićeva vlada taj uvjet previdjela te tek nakon njihovog upozorenja „stihijski su prosuli ključne riječi po Nacionalnom planu. Valjda kako ih EU ne bi penalizirala.“ Istaknula je da je tim dokumentom Vlada barem deklarativno stala na stranu ravnopravnosti spolova.

Oko 85 posto pravosudnih službenika i namještenika su žene

„Stoga vas, gospodine Plenkoviću, pozivam, da sukladnom onome na što ste se sami obvezali, da svoje progresivne stavove, za koje ne sumnjam da se njima dičite u društvu Ursule vor den Leyen, dokažete i u hrvatskoj praksi“, kazala je Selak Raspudić.

Istaknula je kako već mjesec dana Hrvatsku potresa najduži štrajk ikada – pravosudnih službenika. Kao predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova upozorila je na još jednu dimenziju štrajka o kojoj se ne govori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Sudski službenici odlučili: ‘Štrajk ide dalje, ne prihvaćamo ponudu vlade’

„Jeste li primijetili da su to mahom žene? Gotovo 85 posto pravosudnih službenika i namještenika su žene. I to većinom iznad 45 godina. Njihove su plaće na razini minimalca što je potpuno neprihvatljivo s obzirom na važnost i opseg posla koji obavljaju. Zato se mladi ne javljaju na natječaje pa onaj dodatni dio posla pada na leđa ionako već preopterećenih namještenica i službenica. Posljedica svega je da sudovi ne funkcioniraju, a građani pravdu ne dočekuju“, naglasila je Selak Raspudić.

Nepravda je očita

Osvrnula se i na probacijske službenice, koje su također potplaćene, a također su većinom žene, što nije baš poznato.
„Probacijski poslovi su visokog rizika koji sadrže stalan i neposredan kontakt s počiniteljima kaznenih djela. Taj posao u Hrvatskoj obavlja oko 86 posto stručnog osoblja ženskog spola. Unatoč tome, njihov status nije izjednačen sa statusom zatvorskih službenika koji obavljaju slične poslove zbog čega im je nužan dodatak od 25 posto“, upozorila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Selak Raspudić o HEP-u: Obrazloženje Plenkovića je da se kralo za naše dobro i da mu mi moramo biti zahvalni

Podsjetila je na situaciju sa ženskim pravima kroz povijest te istaknula kako su unatoč borbu žene i dalje potplaćene.

„Unatoč čestoj zlouporabi borbe za ženska prva, u svrhu dehumanizacije političkih neistomišljenika, onih interesnih skupina koji su žensko pitanje shvatili kao vlastitu kasicu prasicu ne smijemo odustati od borbe za ravnopravnost žena u situacijama kada je ona doista opravdana. U slučaju borbe za prava sudskih službenica i namještenica te probacijskih službenica, nepravda je očita. Stoga vas premijeru Plenkoviću pozivam da se ne ponašate kao šef partije koji misli da žene moraju raditi dvostruko više za duplo manje novca i date našim zapisničarkama i probacijskim službenicama plaće kakve zaslužuju“, zaključila je Selak Raspudić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.