Sigurnost u prometu: Konzumiraju li mladi vozači manje alkohola nego prije?

Foto: Thinkstock

Iako je ove godine devet posto manje mladih vozača konzumiralo alkohol prilikom noćnog izlaska nego lani, a pet posto manje je i onih koji su imali visoku koncentraciju alkohola u krvi, rezultati akcije “Europska noć bez nesreća” prikupljeni u noći s 21. na 22. listopada u sedam hrvatskih gradova pokazuju kako je među mladim vozačima i dalje u velikoj mjeri prisutan trend konzumiranja alkohola tijekom izlaska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U akciji koja se u Hrvatskoj provodi već šestu godinu zaredom, ove godine je sudjevalo više od 800 mladih vozača između 18 i 26 godina, priopćeno je u utorak od organizatora te akcije.

Europsku noć bez nesreća ove godine organizirala je udruga “Sigurnost u prometu”, uz potporu Ministarstva unutarnjih poslova odnosno Nacionalnog programa Sigurnosti cestovnog prometa i pod pokroviteljstvom Europskog foruma mladih i organizacije Odgovorni mladi vozači (Responsible Young Drivers – RYD). Partneri su bili Fakultet prometnih znanosti i Zagrebačka pivovara koja se već petu godinu pridružuje s akcijom “Razmisli, kad piješ ne vozi”.

Od 797 mladih vozača, samo njih 308 nije kozumiralo alkohol

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezultati ovogodišnje akcije pokazuju kako od ukupno 797 mladih vozača koji su dobrovoljno pristali na alkotestiranje samo 308 osoba nije konzumiralo alkohol, dok ih je više od polovice (61,35 posto) konzumiralo alkohol.

Zabrinjavajući je podatak da je 33 posto mladih imalo visoku koncentraciju alkohola u krvi, odnosno više od 0,5 promila alkohola, što je iznad dopuštene zakonske granice.

Također, rezultati akcije Europska noć bez nesreća pokazuju negativni trend konzumiranja alkohola mladih vozača prilikom noćnih izlazaka – 33 posto mladih imalo visoku koncentraciju alkohola u krvi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska noć bez nesreća je edukacijska kampanja kojoj je cilj podizanje svijesti i odgovornosti mladih vozača u vožnji nakon noćnih izlazaka, te donošenje odluke da ne upravljaju vozilom pod utjecajem alkohola već da upravljač prepuste trijeznim vozačima ili pronađu alternativni prijevoz (javni prijevoz ili taksi).

Akcija se već tradicionalno provodi istodobno u većini zemalja Europske unije s više od tisuću volontera, a u Hrvatskoj se ta akcija za odgovornu vožnju obilježila u 12 noćnih klubova u Zagrebu, Varaždinu, Čakovcu, Osijeku, Rijeci, Zadru i Dubrovniku.

Zanimljiv je podatak kako je u usporedbi s 2013. postotak mladih vozača kojima je tijekom akcije zabilježena visoka koncentracija alkohola u krvi pala za čak 31 posto, te ih je ukupno 12 posto manje konzumiralo alkohol u 2017.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na osnovu ovogodišnjih rezultata može se zaključiti kako se statistički stanje poboljšava, međutim, konzumacija alkohola od strane mladih vozača je još uvijek značajno prisutna tijekom noćnih izlazaka.

Akcija prvi puta je pokrenuta u Belgiji 1995. i od tada se provodi diljem Europe, a Hrvatska se ovoj akciji pridružila 2012. uz pomoć studenata i vršnjaka mladih vozača upravo kako bi u neposrednom razgovoru i opuštenoj atmosferi mladi vozači samostalno dostigli kritički osvrt na vlastite odluke i osvijestili činjenicu kako vožnja i alkohol ne idu zajedno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.