Simbol života: Hrvatska je 2000. godine povodom novog milenija izdala kovanicu s prikazom nerođenog djeteta

U povodu obilježavanja 25. obljetnice neovisnosti Republike Hrvatske, 8. listopada, Hrvatska narodna banka pustila je u optjecaj novu prigodnu kovanicu od 25 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poznato je kako bez nove kovanice postoji 11 različitih kovanica od 25 kuna.

Prva je iz 1997. s kartom Podunavlja izdana u povodu mirne reintegracije. Te su godine izdane i kovanice sa simbolom prvog kongresa hrvatskih esperantista te s oznakom Organizacije ujedinjenih naroda. Godinu poslije pojavila se kovanica s modelom falkuše i tekstom Expo-Lisabon 1998. Sljedeća je iz 1999. sa slovom E za euro i 12 zvjezdica. Prikaz nerođenog djeteta je na kovanici iz 2000. kao simbol ljudskog života.

Dvije godine potom kovana je s reljefom RH u povodi 10. obljetnice međunarodnog priznanja. Osma je iz 2004. s natpisom “Republika Hrvatska kandidat za članstvo u Europskoj uniji”. Šest godina poslije kovana je s panoramom Zagreba povodom godišnje skupštine Europske banke za obnovu i razvoj. Deseta je iz 2011. sa pčelinjim saćem kao simbolom EU jer smo te godine potpisali ugovor o pristupanju. Zadnja je iz 2013. kad smo primljeni u EU. Ima saće s 27 ćelija i 28. koja simbolizira Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebnost kovanice s prikazom nerođenog djeteta

Na naličju kovanice od 25 kuna nalazi se brojčana oznaka nominalne vrijednosti “25”. U konture brojaka ukomponiran je prikaz kune zlatice u pokretu nadesno. U donjem je srednjem dijelu prstena grb Republike Hrvatske. Lijevo od grba, na kružnu površinu prstena, položena je lovorova grančica u cvatu, a desno grančica hrasta lužnjaka s plodovima. Na gornjoj kružnoj površini prstena istaknut je natpis “REPUBLIKA HRVATSKA”.

Kovanica koja je puštena 2000. godine posebna je jer je unutar jezgre prikazano nerođeno dijete kao univerzalni simbol ljudskog života, koji je središnjica tisućljeća koje završava i novog tisućljeća, a to je simbolizirano prikazom niza zraka na jezgri i prstenu. U donjem srednjem dijelu prstena istaknuta je godina “2000.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povodom obilježavanje jubileja 2000. godine izdano je 300 tisuća komada.

Prigodna kovanica u povodu 25. obljetnice neovisnosti Republike Hrvatske

25-kuna-neovisnost

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izdano je 50.000 komada prigodne kovanice i može se nabaviti u Hrvatskoj narodnoj banci (HNB). Nova kovanica od 25 kuna izrađena je u Hrvatskom novčarskom zavodu, a njezin su izgled, s likovnim rješenjem akademskog kipara Damira Mataušića, izabrali građani u anketi na internetskim stranicama središnje banke. Naime, Hrvatski novčarski zavod je, prema likovnim rješenjima kipara Mataušića, izradio tri različita probna otkova kovanice od 25 kuna, a HNB je u srpnju njihove fotografije objavio na svojim internetskim stranicama i pozvao zainteresirane da sudjelovanjem u anketi odaberu onaj koji smatraju najboljim.

Do 20. kolovoza u anketi je sudjelovalo 10.188 osoba, a polovina je izabrala prvi otkov. Na temelju toga Komisija za pripremu prijedloga izrade i izdavanja novčanica i kovanog novca Republike Hrvatske donijela je odluku o konačnom izgledu nove kovanice.

Druga su dva probna otkova dobila 28%, odnosno 22% glasova. U anketi su, kako navode u središnjoj banci, osim stanovnika Hrvatske, svoje mišljenje dali i građani RH koji žive u inozemstvu te turisti koji su se kod nas zatekli tijekom ankete.

Prigodna kovanica od 25 kuna, koja je danas puštena u optjecaj, izrađena je od dvodijelne kovine, jezgru joj čini slitina bakra, aluminija i nikla, a prsten slitina srebrnasta sjaja od bakra i nikla. Ima oblik pravilnog dvanaesterokuta, promjera je 32 milimetra i teška 12,75 grama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na prigodnoj kovanici “25. obljetnica neovisnosti Republike Hrvatske” ispisane su i godine koje simboliziraju četvrt stoljeća hrvatske neovisnosti – 8. listopada 1991. – 8. listopada 2016.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.