Šimundić (DP): Preporodit ćemo dalmatinsko selo

Mate Šimundić
Foto: snimka zaslona

Domovinski pokret Splitsko-dalmatinske županije organizirao je druženje s medijima ispred Osnovne škole Strožanac u Splitu. Njihov kandidat za župana SD županije, prof. Mate Šimundić, odgovarao je tom prilikom na novinarska pitanja. Na pitanje zašto je za obraćanje javnosti izabrao jednu osnovnu školu Šimundić je istaknuo kako je školstvo sustav od kojeg počinje sve. „Kada riješimo problem upravljanja školstvom počet ćemo rješavati i ostale probleme koji nas muče kao društvo“ – poručio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kandidat DP-a iskoristio je ovu priliku i da predstavi svoj model besplatnih marendi za sve učenike na području SD županije. Kako ističe, u SD županiji se od 39 tisuća hektara obradivog zemljišta obrađuje tek oko 19 tisuća. Njegovim modelom otkupa namirnica od OPG-ova za učeničke marende bi se u Zagoru i Otoke u četiri godine uložilo 240 milijuna kuna što bi preporodilo selo u Dalmaciji.

U nastavku izdvajamo najzanimljivije detalje s konferencije za novinare kandidata Domovinskog pokreta….

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je, po vama, naš glavni problem?

Prof. Mate Šimundić: Stanje duha. Umorni smo. Već smo se naviknuli da smo na začelju svih zemalja Europske unije po raznim usporednim analizama: indeks razvijenosti, BDP po glavi stanovnika, kupovna moć, očekivani životni vijek, zdravstvo, školstvo… Olako smo pristali na podređenu ulogu. Gdje je onaj prkos i ponos Hrvata, želja za borbom i dokazivanjem, ono što nas je održalo kao politički narod kroz stoljeća? Nažalost, zatiranje i podređivanje u odnosu na ostatak Europe počinje danas u Hrvatskoj još u školskim klupama. I dok u drugim članicama Europske unije obrazovni sustav od prvog dana škole učenicima omogućava besplatan školski pribor, laptope, obroke, čak i besplatne treninge i opremu, u Hrvatskoj još nismo došli ni do besplatne „marende“ za sve učenike.

Ističete besplatan obrok za učenike kao dokaz naše podređenosti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prof. Mate Šimundić: Evo vam primjer. Ministarstvo poljoprivrede provodi program „Školska shema“, a cilj ovog programa je da kod učenika povećamo unos svježeg voća i povrća te mlijeka i mliječnih proizvoda. Na natječaj Agencije za plaćanje u poljoprivredi za dodjelu besplatnih zdravih obroka mogle su se prijaviti sve škole u RH. Poticaj za prijavu na natječaj svakako je trebao doći od osnivača. Međutim, podaci o uključenosti škola kojima je osnivač Splitsko-dalmatinska županija su katastrofalni. Od 67 osnovnih škola kojima je osnivač županija programom su obuhvaćene samo OŠ dr. Franjo Tuđman u Brelima i OŠ Marko Marulić u Sinju. Ništa bolja situacija nije ni kod srednjih škola. Tako je od 45 srednjih škola i učeničkih domova programom su obuhvaćene tek tri – Elektrotehnička škola Split, Srednja škola Braća Radić u Kaštelima i Klesarska škola Pučišća. Ovako katastrofalni podaci mogu biti posljedica samo dvije stvari – ili županijska vlast ne mari ili se pogoduje raznim pekarskim kartelima koji su okupirali okoliše naših škola. Kad naša djeca posjete škole u susjednim zemljama, npr. u Sloveniji, ostanu zapanjena udobnošću i opremljenošću, pitaju se zašto kod nas nije tako, u čemu je problem, zar smo mi gori od drugih.

Kandidirali ste se za župana Splitsko-dalmatinske županije. Što mislite poduzeti?

Prof. Mate Šimundić: Kao budući župan borit ću se da u fokusu našeg društva bude dijete, odnosno – u ovom slučaju – učenik. Jedan od prvih poteza koji ću napraviti kao župan bit će odluka o besplatnim marendama za sve učenike osnovnih i srednjih škola. Taj projekt neće ovisiti isključivo o realizaciji programa „Školska shema”. Naprotiv, uskočit ćemo tamo gdje je to potrebno da svako dijete dobije besplatnu i zdravu marendu. Ne mora to biti isključivo voće ili povrće. Može biti i kvalitetan i zdrav sendvič. U našoj županiji je oko 22 tisuće osnovnoškolaca i oko 19 tisuća srednjoškolaca. Svi trebaju imati najbolje uvjete obrazovanja, da im škola bude početak kvalitetnog društvenog života. Novac ćemo odvojiti preraspodjelom unutar županijskog proračuna, a prve analize govore kako će to županiju koštati oko 60 milijuna kuna godišnje. Ovaj iznos ćemo osigurati kvalitetnijim upravljanjem županijskom imovinom i koncesijama koje izdaje županija. Projekt mislimo povezati s razvojem naših OPG-ova u Zagori i na otocima. Našim školarcima želimo osigurati zdravu i ekološku marendu izravno s naših obiteljskih gospodarstava. Na taj ćemo način tijekom četiri godine u Zagoru i na otoke, u proizvodnju zdrave hrane, ubrizgati 240 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugim riječima, vaš prijedlog ima dvije strane?

Prof. Mate Šimundić: Točno, ovaj projekt ima dvije strane. S jedne, to je podizanje kvalitete obrazovanja, a s druge, poticaj ulaganjima u proizvodnju hrane. To bi trebalo dovesti do pomaka u gospodarskim pokazateljima naših ruralnih područja, što će se odraziti i na demografske pokazatelje. Tu se krije veliki potencijal. Naime, prema posljednjem popisu na području županije za poljoprivredu je raspoloživo više od 39 tisuća hektara. Međutim, obrađuje se tek 19 tisuća hektara. Dakle – polovica. To je sramota trenutne županijske uprave, da je toliko raspoložive zemlje za poljoprivredu neiskorišteno. To je također dokaz kako su sve mjere za podizanje proizvodnje i produktivnosti koje je aktualna županijska vlast navodno provodila – promašene. Stoga pozivam građane da promijenimo trenutnu županijsku upravu. Pružite povjerenje mom programu i ovom projektu, da sva naša djeca imaju besplatnu i zdravu marendu u školi i da naši OPG-ovi u Dalmatinskoj zagori i na otocima povećaju proizvodnju zdrave hrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.