Sindikalist Krešimir Sever: većina mjera EK za smanjenje deficita su nam prihvatljive

Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever danas da je prihvatljivim ocijenio najveći dio mjera Europske komisije za smanjenje hrvatskog prekomjernog proračunskog deficita, a koje se tiču potrebe povećane naplate poreza, poboljšanja fiskalne discipline, smanjenja birokratskih prepreka i parafiskalnih nameta te neporeznih davanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, Sever je neprihvatljivim označio pritisak na mirovinski sustav gdje se traže ubrzane promjene te izjednačavanje žena i muškaraca za odlazak u mirovinu, kao i dob od 67 godina za odlazak u mirovinu.

Nisu mu prihvatljive ni preporuke oko tržišta rada, iako, istaknuo je, daju nešto dulji rok no što je dao resorni ministar rada Mirando Mrsić. “Kao ni petljanje po mjerama koje, sasvim sigurno, nemaju nikakve izravne veze za izlazak iz prekomjernog deficita, niti će nešto značajnije pomaknuti”, rekao je Sever.

Pogrešnom smatra i konstataciju da će se time Hrvatska izjednačiti s drugim europskim zemljama, s obzirom da pojedinačno, kazao je, dobar dio zemalja ima bitno povoljnije uvjete u tim segmentima koje se sada u Hrvatskoj žele mijenjati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Njihova je primjedba da prevelik broj ljudi prerano odlazi u mirovinu te da i tu nešto treba napraviti, iako je jasno da je to posljedica otpuštanja s posla kao viškova zaposlenika. Njihove su preporuke malo proturječne jer s jedne strane traže penaliziranje ranijeg odlaska u mirovinu, a s druge da treba stvoriti uvjete za zapošljavanje mladih”, istaknuo je Sever.

Europska komisija zaključila je danas da je Hrvatska poduzela učinkovite mjere za smanjenje proračunskog deficita u 2014., pa smatra da Postupak prekomjernog deficita (EDP) treba staviti u mirovanje, no da će u 2015. biti potrebne dodatne prilagodbe.

Hrvatskoj Komisija preporuča da u potpunosti provede proračunske mjere za ovu godinu te pojača proračunsku strategiju i dodatno konkretizira najavljene mjere za 2015. i 2016. godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među ostalim, od Hrvatske traži i da ubrza planirano pomicanje dobi za odlazak u mirovinu za žene i muškarce na 67 godina, da provede drugu fazu reforme tržišta rada, razmotri porezni i socijalni sustav i predstavi akcijski plan za poboljšanje ponovnog uvođenja u svijet rada neaktivnih i nezaposlenih osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.