Sindikat učitelja: MZO zabranom zapošljavanja narušava zdravlje spremačica

Foto: Fah, Getty Images, montaža narod.hr

Sindikat hrvatskih učitelja reagirao je na zabranu zapošljavanja nenastavnog osoblja u školama. Kažu kako ta odluka sve više guši školstvo, a u zadnje vrijeme zabrana zapošljavanja je dodatno eskalirala. Naime, Vlada je 5. listopada 2016. donijela Odluku o zabrani zapošljavanja službenika i namještenika u javnim službama, koja je i dalje na snazi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Sindikata hrvatskih učitelja oglasili su se priopćenjem, koje prenosimo u nastavku.

Naime, kako je na snazi zabrana zapošljavanja, u praksi se događa da nenastavno osoblje odlazi u mirovinu, a Ministarstvo znanosti i obrazovanja ne odobrava nova radna mjesta, iako su ispunjeni svi uvjeti za odobravanje novih radnih mjesta.

I pučka pravobraniteljica upozorava na problem

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po tom pitanju poduzeli su mnoge aktivnosti te su trenutno u komunikaciji s uredom pučke pravobraniteljice, koja u svom Izvješću za 2019. godinu također upozorava na ovaj problem, poručuju iz Sindikata

Kažu da im se svakim danom sve više spremačica, kuhara i domara, kojima je ugroženo zdravlje jer čiste veću površinu od dozvoljene. Dakle, MZO krši vlastite akte, te akt Hrvatskog sabora jer ne odobrava nova radna mjesta za koja postoji potreba.

Osim što je nenastavnom osoblju ugroženo zdravlje, što je u ovom slučaju potpuna i isključiva odgovornost MZO-a, ne ispunjavaju se osnovno higijensko-sanitarno-zdravstveni uvjeti za djecu jer, kad netko ode na bolovanje, nema ga tko drugi zamijeniti ili se oni koji rade iscrpljuju do te mjere da im je zdravlje ugroženo. Drugim riječima, situacija postaje doslovno neizdrživa, napominje Sindikat hrvatskih učitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preko 48 posto spremačica čisti površinu veću od dozvoljene

Upravo zato, kažu, uputili su poziv nenastavnom osoblju, poziv da im se jave, ukoliko smatraju da je njihovo zdravlje ugroženo čišćenjem/pripremanjem obroka itd.. u većoj mjeri nego što je to, pozitivnim propisima, dozvoljeno.

Sukladno njihovom istraživanju u sklopu EU projekta „jačanje socijalnog dijaloga u sektoru osnovnoškolskog obrazovanja“, više od 48% spremačica izjasnilo se kako čisti veću površinu od dozvoljene, a slična je situacija s kuharima i domarima te administrativnim osobljem koje se „guši“ od posla, a novih odobrenja nema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MZO im odgovorio da shvaćaju da se propisi krše, ali to nije prioritetno

Iz Sindikata hrvatskih učitelja kažu da im se MZO (nakon ignoriranja svih dopisa, neuvažavanja sindikata kao socijalnog partnera, kršenja vlastitih akata koji propisuju dozvoljene površine koju spremačica može čistiti te kršenja akta Hrvatskog sabora) očitovalo 17. travnja prošle godine vrlo neodgovornim i neprofesionalnim dopisom kako shvaćaju da se propisi krše, no da to pitanje nije prioritetno i da se spremačice ne mogu zapošljavati onom dinamikom kojom to Sindikat hrvatskih učitelja želi te je nakon toga nastavilo odbijati zahtjeve.

No, pitanje je kako realizirati sve te, u dopisu navedene, prioritete MZO-a ako u školama nema osnovnih sanitarno-higijensko-zdravstvenih uvjeta za omogućavanje nastave učenicima (odgovor MZO-a u privitku dodatna dokumentacija).

Škole ispunjavaju uvjete za zapošljavanje, ministarstvo ih odbija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo u zadnjih par dana, dobili su od škola dokumentaciju gdje su zahtjevi odbijeni, iako škole ispunjavaju sve uvjete za odobravanje novih radnih mjesta odnosno nadopunu radnog vremena, a spremačice u nekim školama čiste i više od 1000 m2 te moraju putovati iz škole u školu jer nedostaje zaposlenika (propisano je 600 +/- 25%, dakle 750 m2 maksimalno).

Iz dokumentacije koju posjeduju očito je da MZO uspijeva taj problem, u potpunosti, ignorirati, i dalje odbijati zahtjeve bez obzira na stvarne potrebe škola te time ostaje odgovorno za narušavanje zdravlja zaposlenika. Ovaj problem potrebno je hitno riješiti jer se zdravstveni problemi tih zaposlenika iz dana u dan povećavaju, a u pitanje se dovode osnovni zdravstveno-higijensko-sanitarni uvjeti za rad škola i siguran boravak učenika, poručuju iz Sindikata, piše N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.