Subota, 25 siječnja, 2025
12.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Sjednica odbora: Ustavni sud treba dati tumačenje ‘razumnog roka’ za nove ministre

Podijeli

Postupak razrješenja Mostovih ministara i imenovanje novih bila je tema sjednice Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav, na koju su pozvani i ustavnopravni stručnjaci. Predsjednik Odbora Robert Podolnjak rekao je da raspravom želi raščistiti situaciju u nadi da će Odbor zauzeti zajedničko ili barem većinsko stajalište i donijeti zaključak koji će uputiti predsjedniku Sabora i Vlade o roku u kojem mora imenovati nove ministre, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otvorena pitanja pojavila su se 27. travnja kad je premijer Andrej Plenković razriješio tri Mostova ministra jer su se priklonili prijedlogu oporbenog SDP-a da se opozove ministar financija Zdravko Marić. Hrvatski sabor trenutno ne zasjeda, premijer ne predlaže nove ministre, a ministarstvima upravljaju državni tajnici koji ne odgovaraju Saboru, rekao je Robert Podolnjak na sjednici kojoj su se uz njega odazvala samo četiri člana iz SDP-a. Osim četvero HDZ-ovih članova, na sjednici nema ni HNS-ovke Vesne Pusić ni SDSS-ovca Milorada Pupovca, a ni Mostovca Miroslava Šimića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne zna se ni vremensko ograničenje trajanja ‘razumnog roka’ da se imenuju odnosno predlože novi ministri. “Za ovu konkretnu situaciju po meni postoji jedna izričito važna ustavna norma, a ona je ta koja kaže da se Vlada treba formirati u ustavnom roku od 30 dana”, smatra ustavni stručnjak Mato Palić. Državni tajnici nemaju legitimet kao ministri, oni nisu članovi Vlade, opetovali su stručnjaci. “Članovi Vlade zna se tko su”, kazao je Palić – “premijer, ministri i potpredsjednici, a državni tajnici su nužno zlo i nemaju pune ovlasti”.

“Ne bismo smjeli pristati na obrazloženje po kojem je ova situacija koja se dogodila normalna jer nije. Nitko me ne može uvjeriti da je sasvim normalno da se u jednoj prigodi ministar razrješuje uz supotpis, da se u drugoj prigodi to radi bez supotpisa, a pri tom poziva svaki put na istu ustavnu odredbu”, poručio je Petar Bačić s Pravnog fakulteta u Splitu. Đorđe Gardašević s Pravnog fakulteta u Zagrebu smatra kako treba hitno reagirati, bez suvišnih rokova. Smatra kako se Hrvatskom saboru trema odmah dostaviti prijedlog za izbor novih ministara jer je on jedini ovlašten da ih bira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Drago nam je da nije cijeli Sabor otišao na pauzu i da su neki ostali spasiti ugled ove institucije. Mi smo još prošli tjedan tražili da sabor ne ide na puzu i da premijer predloži nove ministre ako ima većinu”, kazao je Dragan Zelić iz Gonga kao vanjski član ovoga saborskog Odbora. “Tražimo ministre odmah kako se ne bi dogodila uzurpacija vlasti. Smatramo da se Ustavni sud mora oglasiti”, poručio je Zelić dodajući kako je predsjednik Ustavnog suda u utrci za novi mandat.

“Ustav nam je izrazito manjkav, a stručnjaci već dugo na to upozoravaju”, kazala je Sanja Barić, predstojnica Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci. I ona je istaknula položaj državnih tajnika nije ministarski. “U predizbornoj smo situaciji kada je Sabor sam odlučio prestati zasjedati zbog lokalnih izbora želeći izbjeći zlo, a po meni čineći još veće zlo. Ustavni sud je već trebao dati svoje okvirno tumačenje roka i mislim da nije ispravno njihovo stajalište da ne smiju ništa reći. Dapače, ovdje trebaju rastumačiti ustavni rok”, istaknula je Barić.

“Toliko ustavnih stručnjaka, a bojim se da nedostaje najvažnija katedra ustavnog prava u RH, a to je ona s Trga žrtava fašizma koju vodi Vladimir Šeks. Njima je razuman rok od jedne minute do četiri godine, odnosno dok ne skupe većinu i do tada će tvrditi da je riječ o razumnom roku”, kazao je SDP-ov Arsen Bauk. “Izgleda da je i kolega Pupovac odlučio poslušati Brkića i ne pojaviti se. Iz HDZ-a ignoriraju Sabor, vidimo da nema ni Jandrokovića”, upozorio je i iznio stav da rokove treba propisati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mislim da smo danas čuli od ustavnih stručnjaka da je “razuman rok maksimalni rok od 30 dana u kojemu bi premijer trebao predložiti nove ministre i Sabor o njima odlučivati te da bi Ustavni sud bio obvezan reagirati ako bi se prolongirala ova situacija, kao i da je neodrživo na bilo koji rok ovo s državnim tajnicima jer oni nemaju demokratski legitimitet”, zaključio je predsjednik Odbora za Ustav i Poslovnik Robert Podolnjak.

“Nevjerojatan javni debakl prof. Podolnjaka”

“U svakom događaju, pogotovo događaju koji ima državni značaj i utječe na javnu percepciju i povjerenje naroda u državne institucije, akteri imaju puno veću odgovornost od njihovoga osobnoga značaja. Predsjednik Odbora, prof. Podolnjak je i formalno, ali kao političar, morao sazivajući sjednicu voditi računa o vizualnim porukama. A one su tragikomične. Uz Podolnjaka gledamo na javnoj televiziji doslovno predsjedništvo SDP-a, Opačićku, Hajdaša Dončića, Bauka, Grbina, Miljenića, Marasa, trojicu profesora ustavnog prava i Gongovca Zelića.
To je nevjerojatna, nedopustiva predizborna kampanja, kojoj su poslužili kao maska nesretni profesori, teška zlouporaba saborskih institucija.
Bilo je degutantno gledati notornog Sorosevca Zelića koji je tražio opet u izravnom prijenosu ostavku vlade neki dan, kako potpuno nestručno i nepozvano koristi nacionalnu pozornicu za novo isticanje svoje plaćeničke reprezentativnosti.
Uz sve to, samo u tjedan dana, HRT ponovo pokriven invalidnom institucijom i neodgovornošću političkih aktera, ovaj put prof Podolnjaka, zloupotrebljava svoju javnu informativnu ulogu i drastično urušava profesionalne standarde u funkciji promocije teških nevaljalosti, kao relevantnih vrednota.
Sve zajedno, nevjerojatan i institucionalni i osobni debakl prof. Podolnjaka i svih sudionika”, komentirao je kolumnist portala narod.hr Marko Ljubić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hrt

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

17 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci