Sladoljev (Most): ‘Aktualna vlast ne želi istinsku promjenu u segmentu studentskog rada’

Foto: Fah

Oko 85 tisuća studenta radilo je tijekom 2016. godine studentske poslove, navela je državna tajnica u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Branka Ramljak predstavljajući u Hrvatskom saboru zakon koji će svim hrvatskim studentima, neovisno imaju li redoviti ili izvanredni status, omogućiti rad preko studentskih ugovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lani smo imali nešto više od 43 tisuće izvanrednih studenata, od kojih nešto više od 16 tisuća koji ne rade, navela je Ramljak referirajući se na primjedbe iznijete na zakon o obavljanju studentskih poslova na kojima se godišnje zaradi više od milijardu kuna.

Pravo na obavljanje studentskog posla novi zakon ‘daje’ studentu koji je u prethodnoj akademskoj godini ostvario minimalno 1 ECTS, uvodi minimalnu satnicu, daje studentima pravo na veću satnicu za rad noću, vikendom i blagdanima, obvezuje posrednika da studentu isplati naknadu najkasnije 15 dana od završetka posla, propisuje da poslodavac koji radniku dade poslovno uvjetovani otkaz, na njegovo mjesto idućih šest mjeseci ne može zaposliti studenta.

I dok vladajući bezrezervno hvale zakon, oporba ima zamjerki, a prije svih SDP koji najavljuje da će kod glasovanja biti suzdržan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marko Sladoljev (Most) za zakon kaže da je potvrda da aktualna vlast ne želi istinsku promjenu u segmentu studentskog rada, poglavito za poduzetne i inovativne studente. Naši redoviti, poduzetni studenti koji žele otvoriti tvrtke u Hrvatskoj, to ne mogu, jer im država tada ukida prava redovitih studenata, kaže zastupnik.

Zakon ima dobrih strana, dobro je da se povećava minimalna satnica za studentski rad, da im se više plaća noćni, prekovremeni i rad blagdanom, što se propisuju stroge kazne za poslodavce, no ne vidim da će se spriječiti slučajevi da se preko studentskih ugovora isplaćuju sezonci, kaže Sabina Glasovac (SDP).

Predloženim se zakonom štite studenti, izbjegavaju sive zone, odnosno zlouporaba studentskog rada, kaže Vesna Bedeković (HDZ). Glede zahtjeva da se ograniči broja radnih sati studenta, poručuje da nije za ograničavanja, da se ne treba bojati studenta, da oni neće destabilizirati tržište rada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jednaka prava na studentske poslove za redovne i izvanredne studente, visoke prekršajne kazne od sto tisuća kuna, pozdravlja Kažimir Varda (BM365) koji drži da bi bilo dobro da dio tih kazni ide za poboljšanje studentskog standarda.

Drakonska kazna od sto tisuća kuna za poslodavce, jaka je mjera generalne prevencije, naglasio je Tomislav Sokol (HDZ).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.