Sastanak hrvatskog premijera Andreja Plenkovića i slovenskog kolege Janeza Janše završio je oko 19 sati. Dotaknuli su se niza aktualnih tema, a naglasak je bio upravo na ruskoj invaziji na Ukrajinu i humanitarnoj krizi, prenosi hrt.
Dvojica premijera razgovarala su o nastavku pružanja humanitarne, političke, gospodarske i tehničke pomoći Ukrajini, ali i o zbrinjavanju ljudi koji su bili prisiljeni napustiti svoje domove uslijed velikog izbjegličkog vala. S ruskom agresijom tijesno je povezana i tema energetske krize. I Hrvatska i Slovenija žele stabilnu i sigurnu opskrbu energentima koje je Europska unija većinom dosad nabavljala iz Rusije.
Istaknuo je da doznaje da Slovenija pokušava upravo preko LNG terminala na Krku dogovoriti opskrbu prirodnim plinom.
Projekt od strateške važnosti za Hrvatsku
LNG se u ovim vremenima pokazao kao projekt od strateške važnosti za Hrvatsku. Fokus tijekom sastanka je bio i na daljnjem jačanju bilateralnih odnosa, gospodarske suradnje i na rješavanju otvorenih pitanja poput Nove Ljubljanske banke. Tu je i pitanje osiguravanja slobodnog ribolova na području Piranskog zaljeva. Dvojica premijera osvrnula su se i na svoje česte sastanke. Posljednji je put premijer Janša posjetio Zagreb u svibnju prošle godine u povodu Dana državnosti na poziv premijera Plenkovića. Njih dvojica često se susreću i na summitima Europske unije i NATO-a.
– Važno je pitanje energetike i rasta cijena energenata. Na tom tragu dogovorili smo da se već idućeg tjedna u Zagrebu nađu naši ministri zaduženi za energetski sektor, koji će raspraviti i suradnju u pogledu jačanja povezanosti Hrvatske i Slovenije glede plinovoda i korištenja kapaciteta LNG terminala na Krku. Ujedno će razmotriti i daljnju suradnju u vezi s Nuklearnom elektranom Krško, izjavio je hrvatski premijer Andrej Plenković.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.