Slučaj Lora 2: Obrana podnijela ustavnu tužbu i zahtjev za zaštitu zakonitosti

Treće zakazano pripremno ročište petorici optuženih vojnih policajaca u slučaju Lora 2 u srijedu nije održano zbog bolesti jednog od optuženih, Tončija Vrkića, a novo je zakazano za 24. svibnja, doznaje se od obrane koja ističe da se u ovom slučaju krše ljudska prava hrvatskih branitelja zbog čega su podnijeli i ustavnu tužbu.
Odvjetnik Vinko Burazer, koji zastupa trećeoptuženog Emilija Bungura, potvrdio je da je slučaj Lora 2 preuzeo sudac Vladimir Živaljić od sutkinje Katarine Blaće koja je ranije predsjedala sudskim vijećem. Obrana je, po Burazerovim riječima, i dalje na stajalištu da se u “slučaju Lora” krše ljudska prava hrvatskih branitelja jer su “oni optuženi na lažnim činjenicama i na te lažne činjenice primjenjen je lažni zakon”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz ustavnu tužbu obrana tražila i zahtjev za zaštitu zakonitosti

“U vezi Lore 2 podnio sam tužbu Ustavnom sudu koja je primarno naslovljena na kršenje ljudskih prava zbog suđenja u nerazumnom roku. Optužnica egzistira već 11 godina, a predana je sudu prije sedam-osam godina. Normalni rok koji je Vijeće Europe donijelo putem Europskog suda za za ljudska prava je tri godine da se mora u prvom stupnju završiti postupak, a mi smo sada na početku nakon tolikih godina”, kazao je Burazer.

Rekao je da su u ustavnoj tužbi podneseni i dokazi da je zakon, po kojem se želi suditi u tom postupku, “donesen izvan ustavne procedure”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Priložili smo potvrdu predsjednika Sabora i predsjednika države kao dokaze da je to zakon koji nije zakon. Priložili smo dokaze da su lažne činjenice krivotvorene, a imamo i rješenje Županijskog državnog odvjetništva u Šibeniku od prije dvije godine. Krivotvoreni su dokumenti Vojnog suda u Splitu 1992. odnosno kasnijih godina kada se kreirao slučaj Lora, a to je bilo 2000. i 2001. kada je isplivala ta kreacija lažnih činjenica i primjena lažnog zakona”, rekao je Burazer pojašnjavajući ustavnu tužbu.

Novinare je izvijestio i da je primjedbe obrane u ovom slučaju poslao i glavnom državnom odvjetniku Dinku Cvitanu.

“Mi smo prije par mjeseci podnijeli prijedlog glavnom državnom odvjetniku da donese zahtjev za zaštitu zakonitosti jer je to pravni lijek u njegovoj nadležnosti. Prije par dana smo dobili odgovor, ne od njega jer se on nije udostojio odgovoriti nam, nego putem njegove zamjenice, gdje se konstatira da zakon (po kojem se sudi u slučaju Lora) nije donio Sabor, a mi taj zakon prozivamo da je lažan, ali oni (iz Državnog odvjetništva) kažu da je u redu”, rekao je Burazer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po Burazerovim riječima obrana optuženih u slučaju Lora 2 smatra da “Cvitan nastavlja isti sitem rada” kao njegov prethodnik Mladen Bajić.

“Mi smo se ponadali da će on kao novi glavni državni odvjetnik učiniti nešto da se pravo koje se odnosi na hrvatske branitelje dovede u red i da bude manje nezakonitosti. Međutim, oni očito ne mogu više nazad”, kazao je Burazer.

Branitelji prosvjedovali zbog montiranog političkog procesa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koordinacija veteranskih, braniteljskih i stradalničkih udruga Splita i splitsko-dalmatinske županije u srijedu je ispred Županijskog suda organizirala mirni prosvjedni skup zbog, kako su rekli, montiranog političkog procesa u slučaju Lora 2.

Mirko Ramljak je uime koordinacije pročitao proglas u kojim se do hrvatskog pravosuđa traži da se prekine “ova farsa”, jer se hrvatskim braniteljima, kako je naveo, sudi po nezakonitoj optužnici.

Odvjetnički ured Nobilo poslao je, u slučaju Lora 2, zahtjev za 18 svjedoka iz Kragujevca, Trebinja pretvorenih u oštećenike da im se isplati naknada od 1,3 miljuna kuna. Dakle, oni koji su napadali i razarali Hrvatsku sada od Hrvatske države traže miljune kuna”, rekao je Ramljak.

Prosvjednici su istaknuli portret jednog od optuženih, Emila Bungura, na kojem je pisalo “Nevin je”. Ponovili su da je neprihvatljivo što su za svjedoke u ovom slučaju pozvani Vojkan Živković i Goran Pantić iako su sudjelovali u agresiji na Hrvatsku, zbog čega je, kako su podsjetili, Živković osuđen na 20 godina zatvora pred Vojnim sudom u Zagrebu, no nije služio kaznu jer je razmijenjen. Pantić je, kako je ponovljeno, u travnju 1992. kao pilot sudjelovao u bombardiranju Metkovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Bajića se pokušava skloniti na Ustavni sud’

Među prosvjednicima je bio i povjesničar i političar Josip Jurčević koji je rekao da je “slučaj Lora paradigma korupcije u Hrvatskoj” te da se točno može identificirati “i u državnom odvjetništvu i u sudovima i u policiji tko radi protupravno – od Bajića pa nadalje”.

“Najveća je sramota što se sada Bajića pokušava skloniti u Ustavni sud i staviti mu imuninitet da ne bi progovorio o kriminalu cijele strukture koja vlada Hrvatskom”, rekao je Jurčević.

U slučaju Lora 2, po optužnici Županijskog državnog odvjetništva, za ratni zločin nad zarobljenicima 1992. u Vojnom istražnom centru Lori tereti se pet vojnih policajaca. Optuženi su upravitelj tog centra Tonči Dujić, njegov zamjenik Tonči Vrkić te čuvari Emilio Bungur, Anđelko Botić i Ante Gudić. Optuženi su za zlostavljanje zarobljenih pripadnika neprijateljske vojske od kojih su trojica ubijeni. Optuženi Dujić i Bungur su u bijegu.

Pripremna ročišta u slučaju Lora 2 do sada su odgađana 17. listopada 2014. jer su odvjetnici Zvonimir Hodak i Jadran Franceschi otkazali punomoć Tončiju Dujiću, a ranije i 17. srpnja 2014. zbog bolesti odvjetnika Vinka Gulišije koji brani optuženog Anđelka Botića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.