Saslušavanjem svjedoka nastavljeno suđenje za Loru

Foto: fah

Saslušavanjem svjedoka u četvrtak je na splitskom Županijskom sudu, pod predsjedanjem suca Vladimira Živaljića, nastavljeno suđenje Tomislavu Duiću i Emiliju Bunguru za ratni zločin u Lori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi je na klupu za svjedoke sjeo Antonio Lekić (53) iz Zagreba koji je u inkriminirano vrijeme radio u SIS- u. Izjavio je kako nije imao nikakvih saznanja o mogućim stradavanjima ratnih zarobljenika u vojnom zatvoru Lora te da mu ništa ne znače imena pojedinih zarobljenika. Izjavio je da je služba SIS- a dobivala izvješća o stanju 72. bojne vojne policije, pa tako i izvješća u vezi sa zatvorenicima u Lori.

> Slučaj Lora: Zašto je Emilio Bungur ponovno u zatvoru?

“Nemam saznanja kroz izvješća ili neke druge izvore da bi u Lori bilo slučajeva maltretiranja zatočenih pripadnika neprijateljskih vojnih snaga. Nije mi poznat ni slučaj mogućeg stradavanja pripadnika 72. bojne vojne policije Dalibora Sardelića. U neko vrijeme je došlo do smjene zapovjednika bojne i upravnika zatvora. Mislim da to nije vezano za propuste u službi, jer se radilo o redovnim i uobičajenim smjenama. Zatvor u Lori se kroz medije prezentirao kao logor, a svi znamo da je riječ o prostoru od svega šezdesetak kvadrata”, kazao je svjedok Lekić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Slučaj Lora: Kako postići pošteno suđenje ako sud ignorira unaprijed istaknute dokaze, bez pravnih protuargumenata?

> Slučaj Lora: Detalji sudskog nasilja nad Bungurom

Danas je svjedočio i Zvonko Giljanović (60) iz Splita, bivši vojni policajac koji je tih ratnih godina najmanje vremena proveo u Splitu. Osam mjeseci je zapovijedao 115. brigadom HV- a, potom pola godine bio na Braču. Kazao je da je Tomislava Duića slabo poznavao, dok mu ime Emilijo Bungur ništa ne znači. U Loru je malo navraćao, a kada bi i došao otišao bi u zapovjedništvo vojne policije. Istaknuo je da 1992. godine nije sudjelovao u ispitivanju zarobljenih osoba u Lori, te da je o smrti u Lori doznao iz medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na osnovu lažnih činjenica optuženi za ratni zločin? (1. dio)

“Dolaskom u HV odmah sam bio postavljen za instruktora obuke hrvatskih vojnika. Tu sam službu duže obavljao, a bio sam i zapovjednik voda vojne policije koji je djelovao u sastavu 115. brigade HV- a. Obavljao sam i druge vojne službe s tim da ni jedna nije bila u vezi sa zatvorom u Lori”, rekao je Giljanović.

Na osnovu lažnih činjenica optužen za ratni zločin? (2. dio)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, Tomislavu Duiću koji je bio upravitelj vojnog zatvora, i Emiliu Bunguru stražaru, sudi se za Loru I i II, odnosno za ratni zločin nad ratnim zarobljenicima i civilima u Vojno-istražnom centru Lori. U postupku Lora 1 prethodno su bili pravomoćno osuđeni za ratni zločin nad civilima, pa je Duić osuđen na osam godina zatvora, a Bungur na šest godina. Uz njih, u tom istom postupku Lora I svojevremeno su bili osuđeni Tonči Vrkić, Davor Banić, Ante Gudić, Josip Bikić (u bijegu), Miljenko Bajić (u bijegu) i Anđelko Botić po šest odnosno sedam godina zatvora. Nakon što je prošlo nekoliko godina od pravomoćnosti te presude, Bikić se predao, priznao kazneno djelo te nagodbom dobio 2,6 godine zatvora, a potom je isto napravio i Bajić, koji je osuđen na dvogodišnju zatvorsku kaznu.

Slučaj Lora: Hrvatskim braniteljima sudi se po nepostojećem zakonu iz 1993. koji se ne primjenjuje na ostale građane

Cijelo to vrijeme je trajala istraga za Loru II, za ratne zločine nad ratnim zarobljenicima. U međuvremenu je podignuta optužnica koja je u postala pravomoćna, no u njoj nije bilo Banića, Bikića i Bajića. U Lori II su optuženi Duić, Bungur, Vrkić, Botić i Gudić Nakon što su prije dvije godine uhićeni Duić i Bungur, obojica su zatražili obnovu postupka za Loru I, jer im je suđeno u odsutnosti, no kako je optužnica za Loru II postala pravomoćna, tako su ta dva predmeta spojena u jedan. Postupci su potom razdvojeni, pa se posebno za Loru I i II sudilo Duiću i Bunguru, a posebno Vrkiću, Botiću i Gudiću za Loru II. Trojica iz Lore II su osuđeni, i to Vrkić na deset godina, a Gudić i Botić po osam godina zatvora, dok je nad Duićem i Bungurom u tijeku obnovljeni postupak za Loru I i za Loru II.

Ustavna tužba Emilija Bungura: 15 godina stavljeni smo izvan zakona kao hrvatski branitelji

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.