Slučaj Lora: Tomislav Duić vraćen u zatvor

Foto: Fah

Županijsko državno odvjetništvo u Splitu žalilo se na odluku suca Vladimira Živaljića koji je sredinom ožujka odlučio da iz zatvora na slobodu pusti Tomislava Duića i Emilia Bungura optužene u sudskim postupcima za Loru 1 i Loru 2, a njihovu žalbu je prihvatio Vrhovni sud zbog čega je krajem prošlog tjedna u splitski zatvor vraćen Tomislav Duić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Slučaj Lora: Duić i Bungur pušteni iz istražnog zatvora

Kako Emilio Bungur do danas nije dobio takvo rješenje Vrhovnog suda jutros je samoinicijativno stigao u zatvor na Dračevcu gdje je rekao da mu nije jasno kako je viši sud mogao oboriti odluku suca s obzirom da on nije ukinuo istražni zatvor već ga samo zamijenio mjerom opreza. “Ja ne znam trebam li ići u zatvor. Stvarno ne znam što se događa. Ne znam odluku Vrhovnog suda ni ostajem li na slobodi, kao ni trebam li natrag u zatvor. O svemu sam doznao iz novina. Duićev sin nam je javio da mu je oca policija odvela u zatvor i zato sam danas ovdje došao da ne bi ispalo da sam u bijegu”, izjavio je Bungur.

> Tanja Belobrajdić: Loru žele izjednačiti s Ovčarom i srpskim koncentracijskim logorima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazao je i da ima puno primjedbi na hrvatsko pravosuđe koje je “puno floskula o neovisnosti” i podsjetio da su mu istekli svi rokovi za istražni zatvor koji mu je trebao biti ukinut bez mjere opreza jer je godina dana u istražnom zatvoru zakonski maksimum. “Nitko ne kaže da se taj maksimum mora ispuniti do kraja i to se uvijek može mijenjati, a ja čim sam se našao u zatvoru 2015. godine, kada mi je odobrena obnova postupka, imao sam 14 mjeseci istražnog zatvora. Već tada sam imao dva mjeseca viška. Stvarno ne znam kako se boriti protiv toga”, kazao je Bungtur.

Podršku Duiću i Bunguru pred splitskim zatvorom su došli dati njihovi suborci među kojima je bio i predsjednik veterana 72. bojne Vojne policije Zlatko Čipčić koji je kazao da su oni politički osuđeni i proganjani “od strane srpskog pravosuđa”. “Neshvatljivo mi je da šetaju oni koji su opljačkali i razarali Hrvatsku, a ljudi koji su je branili ni krivi ni dužni leže u pritvorima. Duića i Bungura van nisu pustili izviđači nego Županijski sud koji je smatrao da mogu biti slobodni, no nastavlja se maltretiranje”, kazao je Čipčić.

> Splitski branitelji: Nezakonit odnos pravosuđa prema optuženima u slučaju Lora

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ime koordinacije braniteljskih udruga medijima se obratio i predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Splitsko-dalmatinske županije Ivan Turudić i rekao da su branitelji još jednom prsiljeni reagirati putem javnog prostora u Hrvatskoj i iznijeti nezadovoljstvo i zgražanje cjelokupnim postupkom koji traje desetljeće.

“Opet smo ovdje da upozorimo institucije države i da iznesemo zgražanje zbog dvostrukih mjerila jer imamo sud koji donese određenu pozitivnu presudu, dok su druge strane drugi sud to poništi. Mislimo da su na djelu opet ti dvostruki kriteriji u pravosudnom sustavu. Vrijeme je da se kriteriji ujednače, da se ova trakavica završi kako bi obitelji mogle dobiti svoj mir i nastaviti normalno živjeti. Na ovaj način zasigurno nećemo pridonijeti stabilizaciji pravosudnog sustava jer oni čimbenici koji unutar sustava odlučuju dužni su povesti računa da se kriteriji odmah ujednače i da se poštuju pozitivni zakonski akti”, poručio je Turudić.

Sredinom ožujka Duić i Bungur pušteni su na slobodu jer im je prethodno ukinut istražni zatvor i određena mjera opreza zbog čega su se policiji do pravomoćnosti presude morali javljati svakih 15 dana. Sudac Vladimir Živaljić je među ostalim u obrazloženju naveo da je pri donošenju takve odluke vodio računa o odredbama Zakona o kaznenom postupku te složenim obiteljskim odnosima, osobito kod Tomislava Duića, koji je otac trojice sinova u “formativnim godinama”, ali i Emilia Bungura, koji treba svojoj obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Duiću i Bunguru se na Županijskom sudu sudi s još trojicom vojnih policajaca, koji na suđenje dolaze sa slobode, za zločin nad ratnim zarobljenicima u Vojno-istražnom centru Lori u kojem je Duić bio upravitelj, a Bungur stražar.

Na suđenju u tzv. slučaju Lora 1 bili su pravomoćno osuđeni za ratni zločin nad civilima pa je Duić dobio osam godina zatvora, a Bungur šest godina. Suđenje za Loru 1 je ponovljeno, potom je na traženje pojedinih optuženika spojeno u jedan predmet s Lorom 2, a krajem siječnja ta su dva slučaja

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.