Sobol se slaže s Podolnjakom oko sankcioniranja izostanaka saborskih zastupnika, ali ne i oko smanjenja plaća

Na službenoj stranici Hrvatskog sabora objavljeni su podaci o prisutnosti zastupnika na sjednicama u ožujku. Sabor je prošli mjesec radio 14 dana, a zastupnici se baš i nisu pretrgli od posla. O tome su u Studiju 4 govorili potpredsjednik Hrvatskog sabora Robert Podolnjak iz Mosta te saborska zastupnica SDP-a Gordana Sobol.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HDZ-ov Goran Marić je najmarljiviji, bio je na svim sjednicama, a prof. Podolnjak radio je 12 dana. I inače zastupnici Mosta su najprisutniji, u prosjeku devet dana. Svoj posao shvaćaju ozbiljno – nastojim dolaziti na posao svaki dan, kaže Podolnjak, jer u Mostu smatramo da je to obveza saborskih zastupnika. Sjednice ionako traju samo tri dana pa ostatak tjedna možemo raditi s građanima u izbornim jedinicama. Zastupnici SDP-a bili su prisutni prosječno 6,2 dana. Darko Parić prisustvovao je sjednicama 11 dana, ali su Davor Bernardić, Rajko Ostojić i Nenad Stazić nazočili samo jedan dan u ožujku. Sobol se složila da je to premalo, ali da oni sami trebaju objasniti zašto ih nije bilo.

Svako se jutro registriramo s karticama na ulazu ali to nije pravi način registracije jer se ne registrira izlazak, već samo prisustvo. A obveza u Saboru je mnogo, ne samo na sjednicama – tu su i odbori, rad s građanima. Problem je neodlazak na plenarne sjednice, smatra Sobol.

HDZ-ovi zastupnici u prosjeku su prisustvovali 7,3 dana, ali rekorderi Žarko Tušek i Josipa Rimac saborsku su plaću zaradili za samo jedan dolazak. Ni Vilibor Sinčić, koji često proziva zastupnike, nije briljirao – bio je prisutan samo šest dana. Sobol je objasnila da je problem i organizacija rada Odbora, koji se ‘trpaju’ u pauze zasjedanja srijedom i četvrtkom. Idealno bi, dodaje, bilo da odbori zasjedaju utorkom kako bi zastupnici mogli obavljati i poslove na terenu. S time se složio i Podolnjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podolnjak je podsjetio da Most smatra da bi prema evidenciji rada zastupnike trebalo i plaćati za njihov rad, a kao dobar primjer naveo je njemački Bundestag koji dobro opisuje obveze zastupnika te novčano sankcionira neopravdane izostanke zastupnika sa sjednica. Sobol se složila da su novčane kazne najučinkovitije, za plenarne sjednice ali i sjednice Odbora.

Tu je temu pokrenuo u sabornici ali kaže da nije naišla na dobar odjek. Također, Most se zalagao za smanjenje raznih benificija zastupnika, poput naknade za odvojen život, naknada i regulacije smještaja, ali napadnuti su od protivnika da populizmom prikupljaju političke bodove. Sobol je ustvrdila da su plaće zastupnka prema koeficijentu u rangu niza državnih dužnosnika, poput zamjenika ministra, pa da bi trebalo voditi računa da ako dirnete jednu kategoriju, dirate i sve ostale. Ali, na jedan način već bi i sankcije za nedolazak na posao bile velik iskorak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.