Split: Spomen-ploča ubijenom socijalnom radniku Kudriću

Split, 14.12.2015 - Potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opaèiæ i djelatnici Centra za socijalnu skrb Split otkrili su spomen ploèu za socijalnog radnika Jakova Kudriæa, ubijenog 14. prosinca 2000. godine. foto HINA/ Mario STRMOTIÆ/ ua

U splitskom Centru za socijalnu skrb u ponedjeljak je otkrivena spomen-ploča radniku tog centra Jakovu Kudriću kojega je na današnji dan, 14. prosinca 2000. godine na poslu ubio jedan od korisnika usluga tog centra, koji je zbog ubojstva osuđen na dvadesetogodišnju zatvorsku kaznu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spomen ploču su zajedno otkrili ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić i kći ubijenog socijalnog radnika Kudrića, Vanja, Ministrica Opačić je tom prigodom istaknula kako se u hrvatskom društvu trebamo boriti protiv svih oblika nasilja.
“Neka ova spomen ploča bude sjećanje na našeg djelatnika Kudrića, ali i opomena kako je nasilje apsolutno neprihvatljivo za bilo koga od nas, i svi moramo reagirati na nasilje”, rekla je Opačić.

Istaknula je kako su djelatnici Centara za socijalnu skrb u Hrvatskoj izlože raznim oblicima nasilja, od verbalnog do fizičkog, te je podsjetila kako je nakon Kudrićeva ubojstva u centre za socijalnu skrb uvedena zaštitarska služba.
Nažalost, patologije ima previše u društvu i nema apsolutne zaštite”, ocijenila je Opačić.
Po njenim riječima, Kudrićev ubojica (Vlado Vilušić), koji je na izdržavanju zatvorske kazne, nekoliko je puta iz zatvora prijetio radnicima splitskog Centra za socijalnu skrb.

Predsjednica Sindikata zaposlenih djelatnika socijalne skrbi Hrvatske Jadranka Ivezić je rekla kako je u Hrvatskoj oko 8.000 socijalnih radnika na državnom proračunu ali se mnogi ustručavaju prijaviti nasilje koje trpe.
“‘Crna brojka’ nasilja nad socijalnim djelatnicima je mnogo veća nego što se službeno prijavljuje jer se socijalni djelatnici boje srama da će u slučaju prijave nasilja biti etiketirani kao nedovoljno stručni za svoj posao. Oni odustaju prijaviti nasilje jer su sudski postupci dugotrajni, a osim toga socijalni djelatnici koji se nađu u incidentnoj situaciji strahuju da se pretvore u optuženika pošto se provjerava i njihovo postupanje”, objasnila je Ivezić.
Također je rekla da zaštitarske službe u Centrima za socijalnu skrb nemaju ovlasti fizički šititi djelanike tih centara nego štite imovinu tih centara.
Predsjednica Hrvatske udruge socijalnih radnika Štefica Karačić je rekla kako je problem za soijalne radnike što nisu zaštićeni kao profesija u smislu službene osobe.
Župan splitsko-dalmatinski Zlatko Ževrnja i splitski gradonačelnik Ivo Baldasar su također upozorili kako je posao socijalnih djelatnika iznimno težak, zahtjevan i izložen rizicima.
Nakon otkrivanja spomen ploče Jokovu Kudriću održava se okrugli stol u povodu 15. godišnjice njegova ubojstva pod nazivom “Sigurnost djelatnika socijalne skrbi na poslu i u vezi s poslom”, a na kojem sudjeluje i ministrica Opačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.