Spora obnova na Banovini u sjeni ratnih zbivanja: Hoće li odlazak ministra Horvata biti novo opravdanje Plenkoviću?

obnova
Foto: fah

Godinu i puna dva mjeseca od potresa na Banovini još nijedna obitelj, koja je doista ostala bez krova nad glavom, nije se vratila u svoju kuću ili zamjensku kuću. Barem kad je u pitanju državna obnova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prva lopata je zabijena u zemlju, obnova na Banovini je počela, gotovo su slavodobitno političari govorili početkom veljače. I ne, nije to bilo prošle godine. Nego ove. Godinu i dva mjeseca nakon potresa. Krenuli su, pa se imaju  čime hvaliti. Do tad su se hvalili samo s obnovom kuća sa zelenim naljepnicama. Onih u koje su se stanovnici Banovine vratili isti dan ili nekoliko dana nakon potresa. Konačno počeli i graditi kuće onim ljudima koji su u potresu ostali bez svega. Uključujući krov nad glavom. I  više od godinu dana proveli u neljudskim uvjetima – u kontejnerima.

Policija je u istom mjesecu, veljači, pretresla kuću ministra graditeljstva, Darka Horvata. Nakon toga je Horvat uhićen i odveden na ispitivanje u USKOK. Premijer Plenković ga je na osobni zahtjev razriješio dužnosti. Horvata USKOK sumnjiči da je 2018. kao ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, zajedno s tadašnjom pomoćnicom Anom Mandac, na poticanje četvero suosumnjičenih, sadašnjeg potpredsjednika Vlade Borisa Miloševića, bivšeg ministra Tomislava Tolušića i dvoje državnih tajnika, nezakonito dodijelio 2,6 milijuna kuna bespovratnih sredstava gospodarskim subjektima za koje su on  i ostali osumnjičeni bili i osobno zainteresirani. U međuvremenu, Horvat je nakon 10 dana istražnog zatvora napustio Remetinec.

> Tko je Ivan Paladina, mogući nasljednik Horvata na mjestu ministra graditeljstva?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Pojavilo se novo ime, hoćemo li napokon dobiti novog ministra graditeljstva?

> Bivši ministar graditeljstva tiho izašao iz Remetinca, što je s drugim osumnjičenicima?

> Rat u Ukrajini s radara uklonio aferu s poticajima u Vladi; Plenković se osvrnuo na Aladrovića. O Miloševiću i Jeckov niti riječi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković: “Pratite malo situaciju čime se sve bavim”

Iako se spominjao kao mogući novi ministar graditeljstva HNS-ov Stjepan Čuraj na kraju to nije postao, a ime novog ministra, kojeg tek treba potvrditi, saznali smo početkom tjedna – Ivan Paladina. Invazija Rusije na Ukrajinu pokazala se kao prigoda za odmak od teme uhićenja Horvata i usmjeravanje sve pažnje javnosti na rat.

Tek deset dana od početka invazije konačno se premijeru, nakon odluke da novi vlasnik Sberbank Zagreb bude Hrvatska poštanska banka, postavilo pitanje što je s novim ministrom.

“Vidjet ćemo, vode se konzultacije”, odgovorio je na pitanje hoće li to biti poznato prošlog tjedna i bahato poručio: “Pratite malo situaciju čime se sve bavim”.  Kao da je njemu najteže na svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obnova je kompleksan posao

I tako pitanje obnove i dalje ostaje zadnja točka na Plenkovićevu popisu briga. S kojom se, koliko pratimo situaciju – ne stiže baviti.

Prođete li Banovinom jedno je sigurno – svi ljudi u kontejnerima/mobilnim kućicama zahvalni su što imaju kakav-takav krov nad glavom. Ali isto tako će vam svatko od njih ispričati što su sve morali proći kako bi uopće mogli živjeti u tom znatno manjem prostoru nego što su njihovi pravi domovi, bez izolacije, a o posljedicama provedenih zima i ljeta u njima sigurno će se još govoriti. To je samo simulacija života, jer život će za njih ponovno krenuti onog trena kad se vrate u svoje domove.

Obnova je kompleksan posao – nitko to ne osporava. U redu, trebalo im je vremena da smisle najbolji model obnove, ali svejedno nisu vidjeli kako narod na Banovini, koji je ionako teško stradao u Domovinskom ratu, a nikad se nije u potpunosti oporavio, doista diše.

> Obnova nakon potresa: Država je spora, građani sami nemaju sredstava, ali svi imaju istu želju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Plenković na Banovini poručio ljudima stradalima u potresu: Trajala je obnova i nakon rata, trajat će i ova

Što je do sada napravljeno?

Od 3. svibnja 2021. godine, Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje započeo je s radovima na Banovini. Riječ je o popravku nekonstruktivnih elemenata, primarno  se radi o oštećenjima dimnjaka i zabatnih zidova na kućama sa zelenim oznakama. Do 2. ožujka 2022. obnovljeno je 1.663 objekta, u sklopu samoobnove obnovljena 731 kuća. U tijeku su radovi na 929 kuća.

Od ukupnog broja pregledanih, u kategoriji objekata s crvenom naljepnicom (neupotrebljivo) je oko 5 tisuća objekta, a sa žutom naljepnicom (privremeno neupotrebljivo) oko 8 tisuća. Riječ je o objektima s ozbiljnim oštećenjima. I dok su kuće sa žutom naljepnicom većinom za obnovu, kod crvenih naljepnica situacija se razlikuje od objekta do objekta. U tijeku je izgradnja 8 obiteljskih kuća u sklopu državne obnove – za one obitelji čije su kuće s crvenom naljepnicom bile za rušenje, a isto je u međuvremenu i provedeno.

Cijena obnove

Prema informacijama koje su se dosad pojavile u javnosti – obnova kuća sa zelenim naljepnicama kretala se od oko 5 tisuća kuna, pa sve do 100 tisuća kuna po objektu.

Cijena gradnje zamjenskih objekata, za one kojima su kuće bile za rušenje, je u prosjeku 1000 eura po metru četvornom plus PDV. Broj kvadrata ovisi o broju članova – 55 kvadrata 1 do 2 člana, 70 kvadrata za 3 do 4 člana, i više od pet članova 85 kvadrata.

U slučaju samoobnove kuće sa žutom naljepnicom moguće je ostvariti povrat do 25 tisuća kuna. Ako se pak netko odluči za samoobnovu kuće s crvenom naljepnicom – očekuje se da imate najmanje 15 tisuća kuna (ovisi o kvadraturi objekta) za elaborat ocjene stanja građevinske konstrukcije i projekt obnove konstrukcije zgrade, odnosno projekt obnove zgrade za cjelovitu obnovu zgrade, a koji morate napraviti prije nego išta počnete obnavljati. Nakon toga čekate suglasnost provoditelja tehničko-financijske kontrole, kako bi mogli početi radove. A o cijeni građevinskog materijala i radova ne treba puno ni govoriti. Tek po završenoj prvoj fazi radova možete tražiti novčanu pomoć s računima koje morate predati, umjesto da vam je ona pružena već kod prvog koraka. U prijevodu – ili čekate (nekoliko godina) ili se morate zadužiti da bi uopće mogli bilo što započeti.

Za zgrade vrijede nešto drugačija pravila, u slučaju samoobnove sredstva se mogu dobiti unaprijed.

Obnova već u zaboravu?

Sva koncentracija posljednjih dana opravdano je usmjerena na Ukrajinu i pripravnost za prihvat izbjeglica. Za to vrijeme Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje tvrdi da unatoč svjetskoj krizi koju je izazvala agresija Rusije na Ukrajinu obnova na potresom pogođenom području Sisačko-moslavačke, Karlovačke i Zagrebačke županije redovito se provodi.

Da, provodi se, ali većina onih koji su u najtežoj situaciji – još su na čekanju. U Programu konstrukcijske obnove izrađeno je 160 nalaza postojećeg stanja građevinske konstrukcije obiteljskih kuća. Pokrenuti su postupci javne nabave za izradu projektne dokumentacije konstrukcijske obnove još 900 obiteljskih kuća. Sve ide vrlo sporo.

Opravdanje?!

Plenković će opravdanje vjerojatno opet pronaći. Hoće li to biti u odlasku Horvata ili nečemu drugom, ljudima na više Banovini nije ni bitno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.