Starešina: Medijske kvalifikacije Kutleše kao ‘vatikanskog specijalca‘ nisu bez osnova

kutleše
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, narod.hr

Nasljednik kardinala Bozanića ima sve kvalifikacije za dosad najveći izazov svojega svećeničkog puta: gradnju novog odnosa između Crkve kao institucije i države, kao i korištenje crkvene autonomije, imovine i ljudskih potencijala za preuzimanje veće uloge u razvoju društva, piše Višnja Starešina u kolumni za Lider o imenovanju mons. Dražena Kutleše novim nadbiskupom koadjutorom Zagrebačke nadbiskupije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zagrebačka nadbiskupija dobila je nadbiskupa koadjutora, mons. Dražena Kutlešu, koji će za godinu dana i službeno naslijediti kardinala Bozanića. Mons. Kutleša i dotad ima vrlo velike ovlasti u operativnom upravljanju Zagrebačkom nadbiskupijom. Uz to kao predsjednik Hrvatske biskupske konferencije ima i velik utjecaj na Crkvu u Hrvatskoj, kao i znatan utjecaj u Rimskoj kuriji iz koje je kao biskup i poslan u Hrvatsku, najprije u Porečko-pulsku biskupiju, kad je trebalo riješiti slučaj i primiriti aferu ‘Dajla‘, a zatim je imenovan za nadbiskupa splitsko-makarskoga. I sada ga, eto, Vatikan šalje za Bozanićeva nasljednika Zagrebačkoj nadbiskupiji.

Teološki konzervativizam, intelektualni kapacitet i nacionalna ukorijenjenost

Put od Vatikana do Zagreba, preko Pule (kamo ga je poslao papa Benedikt XVI.) i zatim preko Splita (kamo ga je poslao papa Franjo), pokazuje da je mons. Kutleša prelat na kojeg Vatikan ozbiljno računa u najsloženijim zadacima i postavlja mu sve veće izazove. Popularne medijske kvalifikacije Kutleše kao ‘vatikanskog specijalca‘ nisu bez osnova. Put od rodnog Prisoja (općina Tomislavgrad) do ranoga svećeničkog formiranja uz mons. Ratka Perića, tadašnjega biskupa mostarsko-duvanjskoga, koji je mladog svećenika Kutlešu i poslao da obrazovanje nastavi u Rimu, govori pak o teološkom konzervativizmu, intelektualnom kapacitetu i nacionalnoj ukorijenjenosti budućega zagrebačkog nadbiskupa.

Naime, teško je i zamisliti da bi se pod mentorstvom biskupa Ratka mogao formirati svećenik revolucionar, intelektualno ograničen i nacionalno neutralan. Način na koji je mons. Kutleša rješavao probleme i nosio se s izazovima na svojemu dosadašnjem svećeničkom i biskupskom putu pokazuje pak da je svladao vatikansku diplomatsku i upravljačku školu: sporove je rješavao, i to uvijek tiho, ne predstavljajući sebe kao pobjednika i ne ostavljajući iza sebe ‘mrtve‘ i ponižene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veliki vjernički kapital

Ukratko, mons. Kutleša ima sve kvalifikacije za dosad najveći izazov svojega svećeničkog puta. Nazvala bih to izazovom europeizacije Katoličke crkve u Hrvatskoj. Pritom pod europeizacijom prije svega podrazumijevam gradnju novog odnosa između Crkve kao institucije i države, kao i korištenje crkvene autonomije, imovine i ljudskih potencijala za preuzimanje veće uloge u razvoju društva – od obrazovanja do kulture i medija. Što se pastoralnog djelovanja tiče, Hrvatska je tu ispred većine država članica EU. Pitanje je samo kako taj postojeći vjernički kapital u uvjetima europske demokracije strukturirano pretvoriti u razvojnu snagu društva.

>Nadbiskup Kutleša o postmodernom društvu: Rod, spol, obitelj, istina, laž, identitet… Sve je opcionalno

U proteklih tridesetak godina Crkva je u Hrvatskoj prolazila kroz razvojne faze i prilagodbe jednako kao država. Svaku od tih faza obilježile su i različite osobnosti zagrebačkih nadbiskupa. U vrijeme ‘narodnoga‘ kardinala Kuharića Crkva u Hrvatskoj bila je najsnažniji institucionalni oponent jugoslavenskom komunističkom režimu, sudionik šireg otpora prema komunističkim režimima u Europi. Zatim je postala iznimno pouzdana potpora u ostvarenju državne neovisnosti. I tada je mnoge šokiralo kad je papa Ivan Pavao II. odlučio za Kuharićeva nasljednika imenovati relativno nepoznatoga krčkog biskupa Josipa Bozanića, a ne nekog od Kuharićevih najbližih suradnika i ‘suboraca‘.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Solidni razvojni temelji

Ali Vatikan je, očito, tražio novoga čovjeka za novo vrijeme, ono u kojem Crkva neće biti ni oporba državnoj vlasti, ali ni puki epigon te državne vlasti. Tražio je novoga čovjeka za tranziciju Crkve iz uvjeta djelovanja u jednopartijskom sustavu prema djelovanju u demokratskom poretku. I našao ga je u novome zagrebačkom nadbiskupu Josipu Bozaniću. Kardinal Bozanić dovršio je to tranzicijsko razdoblje, u često kompleksnom suodnosu i interesnim dealovima između Crkve i državne vlasti. Bozanićeva Crkva više nije materijalno siromašna, vraćen joj je velik dio imovine. No nije odoljela klasičnim tranzicijskim izazovima poput – novca. Zadržala je utjecaj u sferi politike, tradicionalno je dobra u pastoralu… Ali nije ostvarila strukturirani utjecaj na izgradnju društva.

Danas nije realno očekivati da na biskupsku stolicu sjedne neki novi Josip Juraj Strossmayer. No malo je porazno da je relativno imućnu i utjecajnu Crkvu u Hrvatskoj u osnivanju kvalitativno visoko postavljenih katoličkih osnovnih škola i gimnazija dobrano pretekla siromašna i ugrožena Katolička crkva u BiH. U toj niši (iz)gradnje društvenog utjecaja Crkve, kao i u obrazovnom podizanju hrvatskog episkopata na europsku razinu, izazov je i prilika za mons. Kutlešu. Od kardinala Bozanića nasljeđuje solidne razvojne temelje. Potporu Vatikana ima. Ostalo je na njemu.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.