Štedul je preminuo ne dočekavši pravdu do kraja, no gdje je danas njegov egzekutor Vinko Sindičić?

sindičić
Vinko Sindičić, Nikola Štedul, montaža: Narod.hr, foto HINA / Hrvoje POLAN / mmHINA /Zvonimir KUHTIĆ/ zk

Poznati hrvatski politički emigrant i borac za Hrvatsku Nikola Štedul preminuo je u utorak u 86. godini u Zagrebu ne dočekavši u potpunosti pravdu – barem ne na hrvatskim sudovima. Štedul je svog krvnika, egzekutor UDBA-e Vinka Sindičića, koji je odslužio kaznu u škotskom zatvoru za pokušaj njegovog ubojstva, tužio i za naknadu štete. Ako se pitate gdje je danas “čovjek za posebne zadatke” UDBA-e, Sindičić, imamo odgovor na to pitanje – na YouTubeu!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vinko Sindičić, UDBA-in čovjek za posebne zadatke tj. likvidaciju istaknutih hrvatskih političkih emigranata, u škotskom Edinburghu je 1988. pred sam raspad Jugoslavije, ispalio je šest metaka u Nikolu Štedula.

>Nikola Štedul za Narod.hr: ‘Budimir Lončar kao veleposlanik SFRJ štitio je Udbinog atentatora Vinka Sindičića’

Dok je on odsluživao kaznu, čudom preživjeli Štedul, raspadom Jugoslavije vratio se u svoju domovinu i priključio je obrani Hrvatske.

Sindičić je pak krajem 90-ih bio optužen za ubojstvo najpoznatijeg hrvatskog političkog emigranta Brune Bušića u Parizu. Pristao je na izručenje, a u Hrvatsku je stigao zrakoplovom sa samozadovoljnim osmjehom, u bijelom odijelu i s leptir-mašnom.
Njegovo zadovoljstvo uskoro će opravdati i hrvatsko pravosuđe koje ga 2000. godine oslobađa za Bušićevo ubojstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Bruno Bušić

Sindičić je tako u Hrvatskoj mirno živio desetak godina, 2003. javnost je pak doznala i za njegov izlet u poduzetništvo kada je najavio otkup većinskog paketa dionica tvrtke Vis d.d. od Brodsko-posavske banke za 37 milijuna kuna, no posao je propao.

Sindičićev krvavi trag

Sindičićev krvavi trag ne zaustavlja se samo kod Štedula i Bušića, već  se i ovaj egzekutor čudom našao s hrvatskim emigrantom Stjepanom Ševom koji je zajedno sa suprugom i devetogodišnjom pokćerkom smaknut kod Venecije 1972. godine. Ni u tom slučaju Sindičiću krivnja nije dokazana.

Njegov dolazak u Berlin koincidira pak sa smrću lidera hrvatske emigracije dr. Branka Jelića koji je preminuo pod nerazjašnjenim okolnostima, navodno od trovanja. U medijima je već spominjana i povezanost Sindičića s ubojstvima Josipa Senića 1972. godine u Wieslochu te Stanka Nižića u Švicarskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veza s Budimirom Lončarom

Sindičić, duboko povezan s bivšim jugoslavenskim obavještajnim strukturama, koje su se infiltrirale i u strukture Republike Hrvatske, mogao se u Hrvatskoj osjećati posve sigurno.

“Nakon atentata na mene, dok je Vinko Sindičić bio u zatvoru u Škotskoj, dobio sam informacije iz pouzdanih izvora da je Budimir Lončar, kao jugoslavenski veleposlanik dolazio vlastima u Ujedinjenom Kraljevstvu nastojeći zaštititi Vinka Sindičića od sudskog progona te tražio da ga se izruči Jugoslaviji’, rekao je 2019. za Narod.hr Nikola Štedul.

Sindičić je uhićen u Njemačkoj 2010. godine zbog slučaja ubojstva hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine.

Stjepan Đureković

Sindičić je svjedočio na sudu u Münchenu 2008. u postupku protiv Krunoslava Pratesa, osuđenog na doživotni zatvor za ubojstvo Stjepana Đurekovića, a na temelju tog svjedočenja, u kojem je Sindičić prokazao svoje bivše kolege iz UDBA-e, Sud je otvorio postupak i protiv Perkovića i Mustača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Josip Perković i Zdravko Mustač

“Nakon toga počeo je ucjenjivati svoje prijašnje nadređene, Josipa Perkovića i Zdravka Mustača, šefove Službe državne sigurnosti, jer je tražio novac koji su mu prije obećali za usluge koje je on učinio za SDS. Sindičić je na suđenju Pratesu otvoreno svjedočio protiv njih dvojice. Za njima je još ranije Njemačka raspisala međunarodne tjeralice zbog sumnje da su povezani s ubojstvima hrvatskih emigranata. Sindičić je sve vrijeme suđenja bio pod posebnom paskom njemačke policije”, pisao je Večernji list.

Sindičić se opet našao na slobodi te je za njim 2013. raspisana međunarodna tjeralica zbog neodazivanja na riječki sud zbog slučaja u kojem je optužen zbog kaznenog djela narušavanja nepovredivosti doma, ali i zbog davanja lažnog iskaza u slučaju ubojstva Stjepana Đurekovića.

Od tada pa do 2015. kao da je propao u u zemlju. No, te se godine pojavljuje u Njemačkoj iako je na Interpolovoj tjeralici, a u studenom 2015. uhićen je u Španjolskoj. Tada je odbio izručenje Hrvatskoj. Godine 2018. Španjolska ga je odbila izručiti Hrvatskoj.

Gdje je danas Sindičić?

Na Sindičića su svi zaboravili.  Spomenuo ga je tek Štedul koji je protiv njega podignuo tužbu za naknadu štete. Nažalost preminuo je ne dočekavši pravosudni epilog u tom slučaju.

Ipak, bespuća interneta otkrivaju kako je bivši UDBA-in egzekutor na slobodi. Našli smo ga na njegovom YouTube kanalu koji je nazvao ‘Kraljičin neprijatelj’.

“Bok ljudi! Znate li me? Naravno da da. Ipak ja sam Vinko Sindičić!”

U bizarnom videu obavljenom prošle godine govori poput kakvog jutjubera: Bok ljudi! Znate li me? Naravno da da. Ipak ja sam Vinko Sindičić! Dobrodošli na web-stranicu Queens-Enemy.com! Ovim najavljujem da ću biti prisutan na ovoj web-stranici kao i na društvenim mrežama, počevši od Facebooka! Osim toga, objavljujem svoju izdavačku namjeru u vezi s našom zajedničkom poviješću koju su mnogi iz vlastitog razloga i na najprimitivniji način pokušali krivotvoriti!

Ovim obraćanjem pozivam vas sve da me pratite i na kraju naučite nešto novo. S druge strane, sve one koji bi htjeli proturječiti upućujem ih na mogućnost komunikacije putem e-maila ove web-stranice. Sve zlonamjerne kao i one dobro raspoložene pozdravljam istom mjerom i na isti način, izražavajući im svoju srdačnu dobrodošlicu. Toliko za sada! Doviđenja!”, govori Sindičić u jedinom videu objavljenom na svom kanalu.

Prije tri godine gostovao je pak u emisiji Goli život srpske televizije TV Happy.

 * Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.