Što iza Pupovca radi Rašković: Za Bošnjake je govorio da su ‘fiksirani na analnu fazu’, a Hrvati ‘vezani za kastraciju’?

Rašković
Snimka zaslona, fah, Montaža: Narod.hr

Društvenim mrežama kruži slika Milorada Pupovca kako daje izjavu medijima pored kolaža istaknutih Srba iz davne i ne tako davne prošlosti. Predsjednik SDSS-a komentirao je rezultate izbora za Europski parlament u stožeru svoje stranke. Mnogi su u pozadini primijetili sliku Jovana Raškovića, vođe srpske pobune u Hrvatskoj 1990. i 1991. godine. Pupovac često ističe kako SDSS nije isto što i Srpska demokratska stranka (SDS) koju je osnovao Rašković. Stoga, postavlja se pitanje zašto je njegova slika na zidu stranačkih prostorija?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko je bio Jovan Rašković?

Vođa srpske pobune u Hrvatskoj i osnivač SDS-a Jovan Rašković bio je psihijatar i političar, rođeni Kninjanin. Po preporuci „Oca srpske nacije“ Dobrice Ćosića, Rašković je izabran za ključnu osobu političkog organiziranja Srba u Hrvatskoj. Osim što je bio član Medicinske akademije Hrvatske, Rašković je bio i član Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU). Upravo iz te institucije 1986. proizašao je “Memorandum” o položaju i rješenju „srpskog pitanja“ u Jugoslaviji. U Kninu 17. veljače 1990. Rašković je osnovao SDS, prema uputama Ćosića i politici Memoranduma SANU-a.

> Memorandum SANU ili kako su srbijanski akademici započeli rušenje Jugoslavije i pripremu velikosrpske agresije

Rašković i njegova uloga u raspirivanju srpske pobune u Hrvatskoj

Neposredno prije rata Rašković je obilazio područja u Hrvatskoj gdje su Srbi bili većina i obnašao svojevrsnu ulogu duhovnog vođe hrvatskih Srba. U svrhu raspirivanja pobune srpskog narodu u Hrvatskoj, Rašković je sudjelovao u podmetanju lažnih incidenata napada na Srbe od strane hrvatskih vlasti. Najpoznatiji slučaj bio je onaj navodno napadnutog i izbodenog Miroslava Mlinara od 19. svibnja 1990. godine. Uslijedili su ilegalni postupci teritorijalnog preustroja hrvatskih općina i početak stvaranja SAO Krajine, odnosno Republike Srpske Krajine koja je proglašena u prosincu 1991. godine.

> Pupovac tvrdi: SDSS odlučuje o tome tko će biti dio Vlade, a tko ne

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Nazor: Knjiga Krajina nastavak je promocije velikosrpskih teza

U razgovoru s Tuđmanom o Srbima rekao da su “lud narod”

U Zagrebu 23. srpnja 1990. Rašković se sastao s Franjom Tuđmanom i izrazio želju za mirnim rješenjem jugoslavenske krize. Tada je izjavio onu poznatu rečenicu kako su Srbi „lud narod“ i da ih malo dijeli od toga da pobuna u Hrvatskoj postane i oružana. Svojim stranačkim kolegama pravdao se kako se radilo o srpskom humoru, a ne o ozbiljnoj konstataciji. U tom razgovoru Tuđman je zamjerio Raškoviću što je u svojim govorima zastupao tezu kako je nova hrvatska vlast ustaška.

> Most: Aktualna vlast u Glini provodi program Jovana Raškovića, umjesto projekte u korist građana

Što je sve govorio Rašković?

Osim što je za vlastiti narod izjavio da je lud, Rašković je za Muslimane iz Bosne i Hercegovine govorio kako su „fiksirani na analnu fazu“. Prema Hrvatima je bio nešto blaži, za njih je rekao kako su „vezani za kastraciju“.

U siječnju 1991. članstvu svoje stranke iznio je nedvosmisleno viđenje kako riješiti „srpsko pitanje“ u Hrvatskoj: „Nacionalni pokret srpskog naroda u Hrvatskoj je pokret za nacionalnu ravnopravnost, građanska prava i demokratsku rezidualnu i saveznu Jugoslaviju. Ostaju još neke druge mogućnosti koje će postati aktuelne za, najkasnije, nekoliko mjeseci: samostalna Srbija, srpska država Krajina kao dio ili autonomna pokrajina Srbije ili, konačno etnička Srbija koju mogu zvati zastarjelom krilaticom ili podvaljivačkim imenom „velike Srbije“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Velikosrpske laži i planovi iz 1941. u režiji SPC-a i Beograda – što su stupovi srbijanske zločinačke politike?

Nakon razlaza s Miloševićem i Babićem prihvatio ga je Pupovac

Često kritičan prema Miloševiću kojeg je navodno nazvao „tiraninom“ i „boljševikom“, Rašković nije bio pod totalnom kontrolom Beograda. Stoga je do kraja 1990. njegovu ulogu preuzeo Milan Babić, predsjednik Skupštine općine Knin. Unatoč otvorenom pismu Miloševiću kako mu je ipak odan i vjeran, Rašković je izgubio svoju ulogu vođe srpskog naroda u Hrvatskoj.

U srpnju 1991. u Lipiku je održan sastanak srpskih intelektualaca iz Hrvatske na kojem je začet Srpski demokratski forum (SDF) Milorada Pupovca. SDF je djelovao legalno na slobodnom hrvatskom teritoriju. Sastanku je prisustvovao i Rašković, što je bilo negativno prihvaćeno u Kninu. Posljednje dane Rašković je proveo u Beogradu gdje je i umro 29. srpnja 1992. godine.

Povjesničar Barić: Rašković je začetnik srpske pobune u Hrvatskoj, imao je isti cilj kao Milošević i Babić

Razilaženje s Babićem i Miloševićem mnogi danas tumače na način kako se Rašković protivio velikosrpskoj ideji. Početkom 1992., nekoliko mjeseci prije smrti izjavio je kako se ne osjeća krivim za rat u Hrvatskoj, ali se smatra odgovornim za „paljenje fitilja emocionalnog srpstva“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povjesničar Nikica Barić koji je doktorirao na temi srpske pobune u Hrvatskoj tvrdi da su se Babić i Rašković razilazili jedino u metodi, ali ne i cilju rješenja „srpskog pitanja“. Razgovori s Tuđmanom i sa Zagrebom ne umanjuju njegovu ulogu u demonizaciji nove hrvatske demokratske vlasti i hrvatskog naroda u cjelini, zaključuje Barić.

> Dr. sc. Nikica Barić: Vodstvo Srba odbijalo je svaki kompromis, pa je slom SAO Krajine vodio u odlazak iz Hrvatske

Za SDSS i Pupovca Rašković očito nije kontroverzna ličnost, kao ni Stanimirović

U stranačkim prostorijama SDSS-a Raškovićeva slika nalazi se u kolažu zajedno s Nikolom Teslom i brojnim drugim srpskim povijesnim ličnostima. Ona se tamo nije mogla naći slučajno. Poruka je vrlo jasna, a to je da Rašković u očima Pupovca i SDSS-a nije kontroverzna ličnost.

Ne zaboravimo da je član SDSS-a i bivši srpski pobunjenik i okupacijski gradonačelnik Vukovara Vojislav Stanimirović koji je vukovarsku bolnicu 1991. nazvao „poslednjim ustaškim bastionom“. Korijeni SDSS-a vezani su za bivše srpske pobunjeničke strukture koje su slijedom hrvatske pobjede u Domovinskom ratu morale prilagoditi svoju politiku i stranačku organizaciju.

> Tko je Vojislav Stanimirović, koji je za vukovarsku bolnicu rekao da je palo posljednje uporište ustaške vlasti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.