Sukob na Bliskom Istoku natjerao je Židovsku općinu Zagreb kao i Židovsku vjersku zajednicu “Bet Israel” da istupe iz Antifašističke lige Hrvatske. Presudni su bili stavovi predsjednika ove organizacije Zorana Pusića koji je osudio izraelsko granatiranje Gaze, a izraelsku vlast optužio da je fašistička. No, što je Antifašistička liga koja okuplja i krajnju ljevicu, a sada je ostala bez židovskih predstavnika?
Antifašistička liga Republike Hrvatske formirana je na Dan pobjede nad fašizmom 9. svibnja 2014., a u ožujku 2015. službeno je osnovana Svečanom sjednicom u zagrebačkoj Starogradskoj vijećnici. Tada je za predsjednika izabran Zoran Pusić koji joj je i danas na čelu. Sjedište Lige je na adresi Ulica Pavla Hatza 16, a tamo su smještene i druge antifašističke udruge: Mreža antifašistkinja Zagreba, Savez antifašističkih boraca i antifašista RH, Udruga antifašističkih boraca i antifašista Jug – Zagreb, Zajednica udruga antifašističkih boraca i antifašista Zagrebačke županije i Grada Zagreba, Savez društava Josip Broz Tito…
>Nakon što ju je napustio i Bet Israel, Antifašistička liga ostala bez židovskih predstavnika
Članovi: simpatizeri komunizma i ljevica
Zanimljivo je da organizacija nema svoju web stranicu na kojoj bi se mogle pronaći sve potrebne informacije.
No, prema informacijama dostupnim iz medija i izvještajima s događaja, vidljivo je da Liga okuplja komunističke simpatizere i pripadnike krajnje ljevice, kao i članove pojedinih nacionalnih manjina.
Udruge koje su od početka dio Lige zapisane su u njihovoj povelji, a to su: Savez antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske, Građanski odbor za ljudska prava, Srpsko narodno vijeće, Documenta – centar za suočavanja s prošlošću, Romsko nacionalno vijeće, Vijeće romske nacionalne manjine Grada Zagreba, Kuća ljudskih prava Zagreb, Mlade antifašistkinje i antifašisti Zagreba, Srpski demokratski forum, Centar za mirovne studije, B.A.B.E, Savez društava Josip Broz Tito i Savez ratnih vojnih invalida Republike Hrvatske (2. svjetskog rata). Dio organizacije bili su Židovska općina i njihova ŠOA Akademija, kao i Židovska vjerska zajednica “Bet Israel” u Zagrebu.
Možda će vas zanimati
Puknula ljubav: Kraus napustio Pusićevu Antifašističku ligu zbog teksta u Pupovčevim Novostima
, Pusić je u Novostima osudio izraelsko granatiranje Gaze u kojima pogiba veliki broj civila, a aktualnu izraelsku vlast optužio je da je fašistička
U Povelji o razlozima osnutka navode da se antifašizam demonizira, kao i da se ne govori dovoljno o njegovoj važnosti. Ističu da se “zaboravlja da je antifašizam sustav vrijednosti nastao u obrani osnovnih ljudskih prava, sloboda i jednakosti, kao takav se prometnuo u programsku osnovu historijskih pokreta otpora nacifašizmu, te spasio Europu i njezine narode poput hrvatskoga. Antifašizam se zasniva na toleranciji i otvorenosti prema drugima i drugačijima te je kao takav opreka nacifašizmu, izraslom na netoleranciji i mržnji, na veličanju nasilja i militarizma, na kultu vođe, kultu nacije i dubokom preziru prema modernim političkim idejama i njihovim demokratskim sistemima.”
Antifašistička liga Hrvatske kao krovna organizacija navedenih udruga, nema izdašna financijska sredstva. U 2022. godini imali su prihode od 14.310 kuna, godinu dana ranije od gotovo sedam tisuća kuna. Iz državnog proračuna nisu ostvarili prihode, već uglavnom od donacija. U 2020. prihodi su im bili znatno veći – 51.000 kuna.
Možda će vas zanimati
Doznajemo: Tomašević platio 15 tisuća eura za Dan antifašističke borbe i koncert sa šačicom okupljenih
U odluci o dodjeljivanju 15 tisuća eura za obilježavanje Dana antifašističke borbe, stoji da je ‘predložen kvalitetan i prikladan program’
Istraživanje ratnih zločina, ali… čijih?
Cilj im je, navodi se, integracija antifašizma u temelje društva, suprotstavljanje manifestacijama nacifašizma, širenje svijesti da vlast proizlazi iz naroda, prava čovjeka na slobodan život i rad, ravnopravnost bez obzira ma rasne, vjerske, nacionalne, ideološke, spolne i seksualne razlike, zalagati se za znanstveno i stručno istraživanje povijesnih događaja, zločina rata i poraća utemeljeno na činjenicama bez falsificiranja i povijesnog revizionizma, “otvarajući vrata dijalogu svjetonazora u stvaranju tolerantnijeg društva”.
>Proslava Dana antifašističke borbe: Hina kaže da je trg bio ispunjen gledateljima, pogledajte kako je zaista bilo
Iako u svojoj Povelji navode kako im je cilj “stručno istraživanje povijesnih događaja, zločina rata i poraća”, ne naglašavaju da se to odnosi samo na jednu stranu. U njihovom zalaganju ne govori se o komunističkim zločinima, o mnogim nestalim i pokopanim u jamama diljem Hrvatske koje je ubio režim koji se veliča na njihovim skupovima. Ne spominju se ni poginulih u Domovinskom ratu, ali zajedno sa SNV-om organiziraju komemoraciju obitelji Zec i odaju počast žrtvama Ahmića. Liga već tradicionalno organizira Dan antifašističke borbe u Zagrebu na kojemu se okupi i creme de la creme hrvatske “antifašističke i jugonostalgične scene”.
Možda će vas zanimati
Hoće li se ispričati građanima oni koji su plašili javnost fašizacijom društva povodom bacanja hrane na Pupovca?
“Bagra!!! Sve su glasniji i sve jači, a većina i dalje šuti i gleda.. do kada?!?! Dok ne počnu otvoreno ubijati Srbe, pedere”, priopćio je Beljak nakon što je Pupovac pogođen hranom
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.