U Novoj Gradiški dogodila se tragedija u kojoj od posljedica teškog zlostavljanja preminula dvoipolgodišnja djevojčica iz romske obitelji. Djevojčica je život izgubila u zagrebačkoj bolnici, a nagnječenje mozga zadobila je od udaraca koje joj je nanijela majka. Riječ o obitelji slabijeg imovinskog stanja, a majka (24) i otac (27) iza sebe imaju četvero djece. Uz sve to, otac je više puta prijavljen zbog nasilja u obitelji, odnosno zbog nasilja prema supruzi.
Ovaj slučaj zaokupio je hrvatsku javnost te su ga do sada komentirali struka iz područja socijalne skrbi, nadležni iz Centra za socijalnu skrb, Josip Aladrović – ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne skrbi, predsjednik Zoran Milanović, premijer Andrej Plenković i mnogi pripadnici aktivističkog nevladinog sektora. Ipak, oko ovog slučaja se barem za sada izostala je službena reakcija Veljka Kajtazija, predstavnika romske manjine u Hrvatskom saboru.
>Ogorčena socijalna radnica za Narod.hr: ‘Po čemu je Veljača kompetentna dati svoj sud?’
On je doduše komentirao za Dnevno.hr kako “zdrava osoba to ne može napraviti”.
“Ako sam vam rekao da su Romima najveće bogatstvo njihova djeca, govorim i po sebi. Ja znam samo da i pored tih malih prostorija u kojima bude od petero do desetero djece, oni unatoč tome lijepo svi žive, sretni su i veseli, nasmijani, pjevaju i plešu. To je jako bitno, a nemaju adekvatne uvjete. Ovakvo nešto može napraviti samo bolestan roditelj. Ako se radi o romskim roditeljima, riječ je poremećenoj osobi i osobi koja nije stabilna”.
Dok su se aktivistice iz inicijativa “Spasi me” i “Moramo vam nešto reći” obrušile na ministra Aladrovića zbog Zakona o udomljavanju i zbog toga što je proces oduzimanja djece biološkim roditeljima prespor Kajtazi ima drugačije mišljenje.
On govori da je trenutni Zakon o socijalnoj skrbi trebao biti donesen u prošlom mandatu jer ga se četiri godine čekao i nije došao na red i sad ga još uvijek čekaju.
Komentirajući rad Centra za socijalnu skrb, odnosno slučaj preminule djevojčice kazao je: “Postoje institucije pogotovo za ovakve slučajeve. Radio sam i surađivao s centrima za socijalnu skrb. Naravno da uvijek ima problema, a svaka referentica u Centru za socijalnu skrb kad nastane problem kaže ‘imate saborskog zastupnika’”. Podsjetio je i na slučaj s otoka Paga kada je otac bacio djecu s balkona; kako su i tada postojale brojne reakcije no nije se ništa učinilo.
Kajtazi na pitanje koliko često se romskim obiteljima oduzimaju djeca, odgovara da to nažalost ne zna, te kako u 70 godina nije napravljeno nijedno istraživanje, na čije se podatke svi mogu pozvati.
Podsjetimo, Kajtazi je već niz godina zastupnik austrijske, bugarske, njemačke, poljske, romske, rumunjske, rusinske, ruske, turske, ukrajinske, vlaške i židovske nacionalne manjine. Na prošlim izborima osvojio je 3.745 glasova od ukupno 4.825.
U biografiji je navedeno kako je nositelj odlikovanja Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića za izniman doprinos unaprjeđenju položaja romske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj, osobito na području kulture, obrazovanja i sporta. Član je saborskog Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/dnevno.hr