Kao grom iz vedra neba odjeknulo je austrijsko “ne” ulasku Hrvatske u Schengen. Na izjave austrijskog kolege, reagirao je ministar Božinović, koji poručuje nema razloga za bojazan. Ako nas podržava, čemu ovakva izjava – i je li u pozadini svega i najava hrvatske Vlade o uvođenju ekstraprofita najjačim tvrtkama u Hrvatskoj, među kojima je i dosta austrijskih.
Razgovori koji Austriju i Hrvatsku čekaju sljedeći tjedan, bit će teški. Najveći problem su im, tvrde, migranti. Ove godine stiglo ih je 100 tisuća, a njih 75 tisuća nije bilo registrirano niti u jednoj zemlji Europske unije.
> Božinović tvrdi: Problem postoji oko migracija, a ne oko našeg članstva Schengenu
> EU proziva Hrvatsku zbog migranata na temelju optužbi aktivista koji su danas političari Možemo
> Glasnović: ‘Po središtu Zagreba nam šeću migranti, a mi nemamo mjesta za Hrvate iz Venezuele’
I dok smo mislili da ide sve glatko, stigao je hladan tuš iz Beča. Austrija je protiv ulaska Hrvatske, Bugarske i Rumunjske u Schengen, a kazao je to austrijski ministar unutarnjih poslova za tamošnje medije.
“Ne može funkcionirati proširenje jednog sustava koji sam ne funkcionira. Zato je moj stav s pozicije ministra unutarnjih poslova i osobe koja je zadužena za sigurnost i iz sadašnje perspektive, jasno “ne” proširenju Schengena.”
Ministra Božinovića njegova izjava ne brine. Kaže da se čuo s austrijskim kolegom. “Austrija od samog početka pristupanja Schengenu podržavala Hrvatsku i tu se ništa nije promijenilo”, rekao je, navodi dnevnik.hr.
Austrijance brinu nezakonite migracije na ruti zapadnog Balkana
“Kad je u pitanju Austrija velika većina migranata koji ulaze u Austriju ne idu preko Hrvatske nego idu iz Srbije preko Mađarske”, ističe Božinović.
I u Hrvatsku je ove godine, uglavnom preko BiH, ušlo 145 posto više migranata u odnosu na prošlu. No SDP-ov Tonino Picula ne brine se da će u konačnici Austrija reći ne Hrvatskoj.
“Radi se zapravo o stvaranju određene percepcije tko je uspješniji u Austriji od obrane naleta migranata, pogotovo ove godine kada su postoci visoki. I na kraju smatram da to neće imati neke ozbiljne reperkusije za nas i ulazak u Schengen”, smatra.
Austrijsko “ne” osvanulo je samo dva dana nakon što je Hrvatska najavila uvođenje poreza na ekstraprofit. Među 200 tvrtki na koje će se to primijeniti velik je broj austrijskih.
> Ogorec o Schengenu: Puno je izazova jer ako je olakšan tranzit ljudi olakšan je i tranzit kriminalaca, terorista
> Načelnik Ničeno: Ulaskom u Schengen problem ilegalnih migracija ostaje i dalje velik
Idući tjedan u Hrvatsku stiže austrijski kancelar, a ekipa Dnevnika Nove TV upitala je ekonomista Damira Novotnyja je li ovo jedan od problema.
“Uvođenje ekstraporeza na dohotke poduzeća može samo odvratiti austrijske investitore od hrvatskog ekonomskog prostora, a može izazvati i političke reakcije budući da je politička elita u Austriji pod snažnim utjecajem njihovih komora, odnosno njihovih poslovnih krugova”, mišljenja je Novotny.
Sve se uvijek, tvrdi sindikalist Krešimir Sever, vrti oko novca. Pa ga ne bi čudilo da je tako i ovaj put.
“Činjenica da ovaj novac nikad nije bili namijenjen radnicima niti da ostane ovdje. Radi se o dividendi koja se mahom izvuče izvan Hrvatske, a da su radnicima htjeli dati onda bi im već i tako dali”, poručuje Sever.
Dobri trgovinski odnosi dviju zemalja
S druge strane robna razmjena između Austrije i Hrvatske doseže oko dvije milijarde eura. Gotovo isto toliko i razmjena usluga. I ne samo to.
“Austrijanci kao turisti više preferiraju Hrvatsku od Italije. I austrijski političari su se stavljali na stranu onih koji žele vidjeti Hrvatsku u Schengenu“, dodaje eurozastupnik Tonino Picula.
Da je Hrvatska spremna za Schengen ističe i analitičar Goran Bandov, ispunili smo sve uvjete u osam odvojenih područja, sve zajedno 281: “Ono što je sigurno u ovom momentu čini se da je Hrvatska kolateralna žrtva Bugarske i Rumunjske i nekih koraka koje bi Bugarska i Rumunjska trebale poduzeti prije njihovog ulaska u Schengensku zonu.”
Ulazak Hrvatske u Schengen smanjio bi čekanje na granici. “Olakšat će putovanje posebno mali dio kroz Slovačku, ne Sloveniju, gdje uvijek imamo zastoje u prometu. I to bi moglo biti dobro iduće godine“, objašnjava Karleinz Jungbeck iz ADAC-a.
A sve će biti jasno 8. prosinca kada će se konačno donijeti odluka ulazi li Hrvatska u Schnegen.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/dnevnik.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.