Božinović tvrdi: Problem postoji oko migracija, a ne oko našeg članstva Schengenu

božinović
Foto: Fah

Austrijski ministar unutarnjih poslova izjavio da nije vrijeme za glasanje o proširenju Schengena i da sustav zaštite vanjskih granica ne funkcionira jer se bujica ilegalnih migranata preko Balkana slijeva u srednju Europu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Za liječenje ilegalnih migranata izdvojili smo preko 2,5 mil. kn, neki bili na naš trošak i kod privatnih liječnika
> Dr. sc. Jurić: Najavljene Vladine mjere nisu usmjerene na povratak Hrvata nego na poticanje zapošljavanja ilegalnih migranata

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović ne vjeruje da će biti problema s ulaskom Hrvatske u Schengen.

– Ne događa se ništa specijalno. Mi smo bez ikakve najave čuli izjavu mog kolege Gerharda Karnera, austrijskog ministra unutarnjih poslova koji je jučer u jednoj radijskoj emisiji rekao da trenutačno nije vrijeme za glasanje o proširenju Schengena, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, komentirajući tu Karnerovu izjavu za HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

-U kontaktu sam bio s njim jučer, i danas smo razgovarali, rekao je Božinović.

– Činjenica je da je Austrija od samog početka našeg procesa pristupa Schengenu podržavala hrvatsko članstvo u Schengenu i tu se ništa nije promijenilo, dodao je.

Kaže da će Austrija imati i najviše koristi od našeg ulaska u Schengen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Austrija je među onim državama koje će na neki način imati i najviše koristi od ulaska Hrvatske u Schengen, jer našim ulaskom u Schengen jača zaštita schengenskih granica i cijeli taj paket zakonodavnih aktivnosti koje se moraju donijeti na razini EU-a. Sigurno da Hrvatska i Austrija imaju određene zabrinutosti kada govorimo o ruti koja ide preko Zapadnog Balkana do Hrvatske i istočnomediteranskoj ruti, kaže Božinović.

> Gradonačelnik Buzeta Kajin: Zabrinuti smo, svakodnevno prolazi i do 300 migranata upitnog legaliteta
> Dr. sc. Jurić: Dampingom cijene rada i neselektivnim uvozom radne snage imamo zamjenu stanovništva u Hrvatskoj

Ističe činjenicu da je ove godine povećan broj ilegalnih migracija na svim rutama.

– O tome smo već više puta javno govorili u Hrvatskoj, činjenica je da je ove godine povećan broj ilegalnih migracija na svim rutama, pogotovo na istočno-mediteranskoj gdje je porast oko 193 posto. I Hrvatska bilježi porast. Međutim, kada je u pitanju Austrija, većina ne ide preko Hrvatske, nego iz Srbije preko Mađarske i onda dalje prema Austriji. Problem postoji kad govorimo o migracijama, a ne o našem članstvu Schengenu, i zato imamo izvanredno Vijeće u petak gdje će se raspravljati o cjelokupnom paketu migrantskih valova na sva tri smjera, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Božinović: Austrija je ovom izjavom uputila poruku sudionicima sastanka u Bruxellesu

Smatra da je Austrija ovom izjavom uputila poruku sudionicima sastanka u Bruxellesu.

– Ovo je bila poruka koju je Austrija uputila svima na tom sastanku koji se organizira u petak u Bruxellesu, da se mora voditi računa o ukupnim problemima s migrantima. Prema informacijama koje imamo, bit će govora o tome, ustvrdio je Božinović.

Ističe kako je dobar signal da austrijski kancelar u srijedu dolazi ovdje i ovo će biti tema.

–  Austrija ne vidi Hrvatsku kao problem i siguran sam da će to pokazati 8. prosinca kad će se donositi konačna odluka. Ono što sam vidio u toj izjavi, nije bilo spominjanja država pojedinačno, pogotovo ne Hrvatske, već se govorilo o proširenju, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karner htio upozoriti na teško stanje s ilegalnom migracijom

Ured austrijskog kancelara Karla Nehammera (Narodnjačka stranka Austrije ÖVP) odbio je danas komentirati izjavu ministra unutarnjih poslova Gerharda Karnera (ÖVP) koji se usprotivio proširenju šengenskog prostora na Hrvatsku, Rumunjsku i Bugarsku.

Iz austrijskog ministarstva unutarnjih poslova Hini su potvrdili da je ministar Gerhard Karner svojom izjavom u kojoj se protivi proširenju schengena htio upozoriti na teško stanje s ilegalnom migracijom s kojom se Austrija posljednjih mjeseci suočava. Isto tako, napomenuto je da ministar nigdje nije izrijekom spomenuo na koje zemlje se njegova opaska odnosi.

Podsjetimo, austrijski ministar unutarnjih poslova Gerhard Karner jučer je rekao u razgovoru za austrijski Kurier da nije vrijeme za glasanje o proširenju Schengena.

Smatra da sustav zaštite vanjskih granica ne funkcionira jer se – kaže – bujica izbjeglica preko Balkana slijeva u srednju Europu.

Slovenci ljuti na Austrijance: Planiraju uvođenje graničnih kontrola prema Hrvatskoj

S druge strane, slovenska ministrica vanjskih poslova Tanja Fajon ponovila je da Slovenija podupire ulazak Hrvatske u Schengen.

Objasnila je da najava kontrole na granici i nakon ulaska Hrvatske – nije nikakva prijetnja.

Ističe da sve države unutar schengenskog područja u slučaju rizika – odlučuju o uvođenju unutarnjeg nadzora na granici.

To da Slovenci svoj bijes sada preusmjeravaju prema Hrvatskoj mnoge ne čudi, jer dobro znaju što granične kontrole znače za turističku Hrvatsku uoči Božića i Nove godine.

Pa neka Hrvatska vrišti u smjeru Bruxellesa. To je Slovencima očito prikladnije nego sjesti za stol s Austrijancima i dobrosusjedski rasčistiti stvar, kako zajednički i u kojem obliku, najučinkovitije spriječiti najezdu ilegalnih migranata s Istoka. Slovenci ističu kako im je već dosta austrijskih graničnih kontrola koje njihovi austrijski susjedi provode od studenoga 2017. godine,navodi vecernji.hr.

> Dr. sc. Jurić: Dva su ključna cilja popisa – prikazati da je katolika drastično manje i zamagliti istinu da je stranaca drastično više

Dakle, nakon što je izbjeglički val 2015. godine preplavio Europu. Austrija je tada zajedno sa Švedskom bila zemlja koja je primila daleko najviše izbjeglica u cijeloj EU. I razumljivo je da sada puše na hladno, smatraju mediji. Slovenska vlada tvrdi da je nova odluka Austrije o produžetku graničnih kontrola prema Sloveniji do svibnja 2023. godine protuzakonita i kako je to stav i Europskog suda.

Podsjećamo, Austrija je polovicom listopada ove godine izvijestila Europsku komisiju da će s ciljem sprečavanja ilegalne migracije produljiti granične kontrole za daljnjih šest mjeseci prema Sloveniji i Mađarskoj, i to od 12. studenoga ove do 11. svibnja druge godine. Dosadašnju graničnu kontrolu prema Slovačkoj Austrija je ukinula 12. studenoga ove godine, o čemu je također izvijestila Europsku komisiju.

Inače, Europska unija pomno prati tko i zašto uvodi granične kontrole u Europi bez granica. Graničnu kontrolu država članica EU-a u schengenskom prostoru može uvesti najviše na šest mjeseci. I to u slučaju ozbiljne sigurnosne prijetnje njenom javnom redu i unutarnjoj sigurnosti. Nakon pola godine Bruxellesu se mora podastrti novi, uvjerljiv dokaz o ozbiljnoj prijetnji za sigurnost zemlje.

A Austrija ga očito ima. Kako ističe Kronen Zeitung Austrija je u svom obrazloženju navela da produžetak graničnih kontrola traži zbog “velikog broja migranata koji dnevno pristižu u Austriju, viznih režima u nekim državama Zapadnog Balkana – primjerice Srbiji u koju Indijci i Tunižani mogu ući bez vize, sekundarne migracije na temelju stanja na vanjskim granicama EU-a, te povećanih aktivnosti krijumčara ljudima, kao i organiziranih provalničkih bandi iz inozemstva”. Dakle, za EU očito više nego dovoljno sigurnosnih prijetnji!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.