Nakon što se bespilotna letjelica srušila u Zagrebu, predsjednik Hrvatske Republike Zoran Milanović istaknuo je da pod hitno moramo početi graditi sustav protuzračne obrane. Istraga o padu letjelice je još u tijeku, a za sada se samo zna da je došla s područja Mađarske, odnosno Rumunjske. Je li riječ o nesreći ili namjernom lansiranju letjelice na Zagreb tek se treba utvrditi.
Povodom toga Milanović je istaknuo da je 12 francuskih Rafalea beskorisno bez kvalitetne protuzračne obrane. Nakon početne izjave o protuzračnoj obrani (PZO) koju je dao 11. ožujka, predsjednik je zatim naglasio da moli i traži hrvatsku Vladu da u najkraćem roku nađu sredstava i načina da Hrvatska ima određene sustave protuzračne obrane, jer ih sada – nema. Dodao je da je na manjkavost sustava protuzračne obrane RH upozoravao prije dva-tri mjeseca.
>90 multikorporacija napustilo Rusiju – Musk pozvao Putina na dvoboj
Prema podacima Oružanih snaga Republike Hrvatske Hrvatska protuzračna obrana (PZO) mali niz starijih raketnih sustava. To su samohodni raketni sustav „Strijela – 10“ (S-10) CRO, laki prijenosni raketni sustav ”Strijela – 2M” (LPRS „S2M“), laki prijenosni raketni sustav „IGLA“, samohodni protuzrakoplovni top na borbenom oklopnom vozilu (SPZT BOV-3 20/3) i protuzrakoplovni top M55 A4 20/3.
U sklopu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva protuzračnu obranu čini i Bojna zračnog motrenja i navođenja (Bojna ZMIN) čija je zadaća neprekidan nadzor zračnog prostora Republike Hrvatske, pružanje radarske potpore borbenom djelovanju snaga HRZ-a i održavanje radara i opreme.
U obrani zračnog prostora sudjeluje i osam borbenih zrakoplova MiG-21 te četiri trenažna borbena zrakoplova MiG-21UMD.