Što se nalazi u oskudnom sastavu Hrvatske protuzračne obrane?

OSRH
Foto: OSHR

Nakon što se bespilotna letjelica srušila u Zagrebu, predsjednik Hrvatske Republike Zoran Milanović istaknuo je da pod hitno moramo početi graditi sustav protuzračne obrane. Istraga o padu letjelice je još u tijeku, a za sada se samo zna da je došla s područja Mađarske, odnosno Rumunjske. Je li riječ o nesreći ili namjernom lansiranju letjelice na Zagreb tek se treba utvrditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povodom toga Milanović je istaknuo da je 12 francuskih Rafalea beskorisno bez kvalitetne protuzračne obrane. Nakon početne izjave o protuzračnoj obrani (PZO) koju je dao 11. ožujka, predsjednik je zatim naglasio da moli i traži hrvatsku Vladu da u najkraćem roku nađu sredstava i načina da Hrvatska ima određene sustave protuzračne obrane, jer ih sada – nema. Dodao je da je na manjkavost sustava protuzračne obrane RH upozoravao prije dva-tri mjeseca.

>90 multikorporacija napustilo Rusiju – Musk pozvao Putina na dvoboj

Prema podacima Oružanih snaga Republike Hrvatske Hrvatska protuzračna obrana (PZO) mali niz starijih raketnih sustava. To su samohodni raketni sustav „Strijela – 10“ (S-10) CRO, laki prijenosni raketni sustav ”Strijela – 2M” (LPRS „S2M“), laki prijenosni raketni sustav „IGLA“, samohodni protuzrakoplovni top na borbenom oklopnom vozilu (SPZT BOV-3 20/3) i protuzrakoplovni top M55 A4 20/3.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sklopu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva protuzračnu obranu čini i Bojna zračnog motrenja i navođenja (Bojna ZMIN) čija je zadaća neprekidan nadzor zračnog prostora Republike Hrvatske, pružanje radarske potpore borbenom djelovanju snaga HRZ-a i održavanje radara i opreme.

U obrani zračnog prostora sudjeluje i osam borbenih zrakoplova MiG-21 te četiri trenažna borbena zrakoplova MiG-21UMD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.