Predsjednica Sindikata trgovine Zlatica Štulić komentirala je za Narod.hr temu rada nedjeljom i neispunjavanja najava vladajućih o “ozakonjenju neradne nedjelje” danu još 2020. godine.
“Vezano uz izmjene Zakona o trgovini, još jesenas (kroz rujan i listopad) odrađeno je savjetovanje sa javnošću. Mi smo očekivali da će se nastaviti zakonska procedura, odnosno da će Izmjene zakona biti na sjednici Vlade i da će nakon toga Prijedlog izmjena zakona o trgovini, biti upućen u saborsku proceduru.”, ističe Štulić.
“Naravno da smo očekivali da će Zakon stupiti na snagu 01.01. 2022. Sve kako je navedeno u prijedlogu izmjena i dopuna istog zakona i kako je Vlada komunicirala sa javnošću. Kad smo vidjeli da se zakonska procedura ne događa, zajedno s našom centralom Savezom samostalnih sindikata Hrvatske, obratili smo se Vladi Republike Hrvatske, 2.12.2021. U otvorenom pismu upitali smo: – Gdje je zapelo s predizbornim obećanjem HDZ-a o reguliranju rada trgovina nedjeljom?“, podsjeća.
Obećanja vladajućih sežu još iz 2020. godine
“Odgovor iz Vlade RH, prema upitima iz medija i javnosti bio je da se još analiziraju primjedbe upućene na prijedlog izmjena i dopuna Zakona o trgovini. Ponovno je obećano da će se svakako ići u izmjene Zakona o trgovini, vezano uz blagdane i nedjelje.” – komentirala je predsjednica Sindikata neispunjavanje najave vladajućih o “ozakonjenju neradne nedjelje” dane još 2020. godine.
>Ministar Aladrović: ‘Do kraja godine rješenje o radu trgovina nedjeljom’
>U ime obitelji već tri godine od Plenkovićeve Vlade traži neradnu nedjelju
O dosadašnjim neispunjenim obećanjima kaže: “Radnici u trgovini očekuju da se najavljene izmjene Zakona o trgovini dogode u ovoj godini. Da više nema odgađanja i da Hrvatska bude bolje mjesto za život i rad radnika u trgovini. Radnika u djelatnosti radi 207045, a u maloprodaji 117443, a od toga 84872 su žene. (podaci iz 10 mj. 2021.)”
“Pitanje slobodne nedjelje i blagdana je opće društveno pitanje, pitanje društvenih vrijednosti, civilizacijski i kulturni doseg. Sindikat traži regulaciju rada nedjeljom i blagdanom, ne traži opću zabranu, a sve s ciljem pomirenja privatnog i poslovnog života.” – dodaje.
Praksa opovrgava sve argumente protivnika nerada nedjeljom
Štulić je komentirala i izlike koje se koriste za nedonošenje zakona o neradnoj nedjelji.
“Ne postoji nikakav razlog da se u Hrvatskoj ne donese Zakon koji će ograničiti rad nedjeljom i blagdanima. Protivnici regulacije rada nedjeljom su vrlo glasni, straše nas otpuštanjem radnika, zaostajanjem gospodarskog razvoja. Sve to praksa opovrgava, jer danas u trgovini nedostaju tisuće radnika, u trgovini su ove godine intenzivno radili studenti, radi veliki broj umirovljenika, a zaposleni radnici su odradili i velik broj prekovremenih sati, koji su dijelom ostali neplaćeni.”
“Svakodnevno vidimo da mali, srednji i veliki poduzetnici u trgovini, imaju kontinuirano otvorene natječaje za zapošljavanje. Posebno prodavača, vozača, mesara, skladištara, komisionara i drugih zanimanja. Na ulazima trgovina, oglasima i pozivima se traže radnici.
Neki poslodavci novčano stimuliraju, svoje radnike koji preporuče zapošljavanje novog radnika i koji odradi određeni broj mjeseci, zapošljavaju se stranci, jer na tržištu radne snage u Hrvatskoj, nema dovoljno radnika.”
“Trgovina nije djelatnost koja je posebno primamljiva za zapošljavanje. Uz male plaće tu su svakako bitni i uvjeti rada. Važan je upravo rad nedjeljom i blagdanima. Čest je i rad do kasnih sati (22 i 23 sata, što već jest i noćni rad, a povratak kući se proteže i u kasne noćne sate. Radnici koji rade nedjeljom ne mogu planirati svoje privatne živote. Usklađenost privatnog i poslovnog života puno je lošija, u odnosu na druge radnike u RH.
U Hrvatskoj postoje poslodavci koji podupiru neradnu nedjelju, oni također smatraju da to pitanje treba riješiti i regulirati Zakonom. Ispitivanja javnog mišljenja također jasno pokazuju da je većina građana za to da trgovine nedjeljom i blagdanom ne rade.” – naglasila je.
O praksi (ne)rada nedjeljom
“Nedjeljom ne rade trgovine u zemljama koje nam u mnogim drugim situacijama predstavljaju uzor, Austrija, Njemačka, Švicarska, Norveška, Poljska Slovenija… U Sloveniji i Njemačkoj su pokrenute ustavne tužbe i u jednom i drugom slučaju potvrđen je usklađenost tih zakona sa ustavom tih zemalja. Iako i u tim zemljama postoje iznimke vezane uz rad nedjeljom. I druge zemlje iz našeg okruženja uvode ograničenje rada nedjeljom i blagdanima.”
“Iskustva iz Slovenije su pozitivna, kolege iz Sindikata trgovine nam to potvrđuju. Građani su se privikli, poslodavci organizirali rad u novim uvjetima, a radnici su zadovoljni.
Stoga očekujemo da se Zakon o trgovini izmijeni i konačno omogućimo radnicima u trgovini Hrvatske da imaju nedjelju kao dan tjednog odmora uz određene iznimke, koje moraju biti jasno određene, a prekršitelji zakona sankcionirani.”
“Važno je da radnici u trgovini budu informirani o svojim pravima, da su im dostupni akti društva. Da znaju kome se mogu obratiti, ako se ista prava ne poštuju, ako su diskriminirani, ako doživljavaju mobing i sl. Važno je da vode vlastite evidencije rada i kontroliraju svoje obračune plaća, jesu li im svi odrađeni sati plaćeni. Da se prije sklapanja ili izmjena ugovora o radu, savjetuju o istome. Napominjem da sindikalno organizirani radnici mogu ostvariti veća prava i bolju zaštitu postojećih prava. Razina prava u EU, gdje su radnici sindikalno organizirani veća je i radnici uživaju veću zaštitu. To je upravo i situacija u zemljama koje smo gore spomenuli.” – poručila je predsjednica Sindikata trgovaca Zlatica Štulić radnicima u Hrvatskoj.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.