-->
Utorak, 14 siječnja, 2025
1.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Sudac Šumanović i uzvik ‘Za dom spremni’: Što je to izdvojeno mišljenje?

Podijeli

Ustavni sud (bez Ingrid Antičević-Marinović) odbio je ustavnu tužbu Josipa Šimunića protiv odluke Visokog prekršajnog suda kojom je kažnjen s 15.000 kuna jer je na stadionu u Maksimiru nakon utakmice Hrvatska – Island 19. studenoga 2013. s mikrofonom u ruci publiku poticao da na njegov uzvik “Za dom” uzvrati “Spremni”, i tako četiri puta. Odluka je donesena uz izdvojeno mišljenje suca Miroslava Šumanovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pročitajte najvažnije dijelove izdvojenog mišljenja suca Šumanovića u slučaju Šimunića i uzvika ‘Za dom spremni’!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izdvojeno mišljenje suca Šumanovića komentirao nam je pravnik i član Upravnog odbora udruge U ime obitelji Krešimir Planinić.

„Definicija izdvojenog mišljenja je kada se pojedini ustavni sudac ne slaže s pojedinim stavom i zauzima oprečni stav on tada glasuje protiv i daje svoje izdvojeno mišljenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustavni sud je u ovom slučaju sudio u vijeću i ustavni sudac Miroslav Šumanović se nije složio i iznio je argumente za svoj stav i usporedio je to s pojedinom praksom npr. u prekršajnom postupku u Kninu 2011. godine, gdje su čovjeka oslobodili optužbe da je veličao ustaštvo prodavajući majice s natpisom ‘Za dom spremni’. On je jasno iskazao na prekršajnom sudu da on taj poklik povezuje s obrambenim domovinskim ratom, i da ne veliča ustaštvo i Antu Pavelića i bio je oslobođen. I to je ta usporedba sudske prakse“, pojasnio nam je pobliže značenje izdvojenog mišljenja Planinić.

Kaže kako je sudac Šumanović dobro argumentirao svoje mišljenje. „Ovdje se govori o krivnji jedne osobe, a krivnja može biti jedino ako je veličao ustaštvo. Znamo i sami da pozdrav sam po sebi ne može izrijekom reći da je veličao ustaštvo, jer ako nekoga to asocira na postrojbe HOS-a koje su branile domovinu, krivnje ne može biti, ne može biti ni ako veliča Hrvatsku u povijesnom smislu. Dakle jedino ako se to izričito povezuje s ustaštvom, što nažalost kroz medije ispada da je to isključivo ustaški pozdrav, što nije točno, jer kad netko kaže ‘Za dom spremni’ to može biti pripadnik HOS-a koji je tako pozdravljao u Domovinskom ratu i koji uopće nema doticaja s fašizmom. Tada je jasno da krivnje tu ne može biti,“ objašnjava Planinić

Sam Josip Šimunić je rekao da nije veličao NDH, ali to kao da i nije uzeto u obzir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Planinić kaže kako on ne zna ni jednu udrugu ili pokret koju u Hrvatskoj veliča ustaštvo. „To što je netko automatizmom uzeo da kad ti kažeš ‘Za dom spremni’ da ti veličaš Antu Pavelića to je sad druga stvar. Zašto je tome tako, to trebamo malo bolje analizirati, ali inače pravno gledano mora se utvrđivati krivnja, odnosno što je Šimunić s tim pozdravom htio reći.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hina

4 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci