U gruzijskom Tbilisiju ovoga je tjedna dovršen projekt pod nazivom “Jačanje stručnog usavršavanja u pravosuđu kroz twinning”, vrijednog 800 tisuća eura, na kojem su hrvatski pravosudni stručnjaci sudjelovala kao jedan od partnera čime je Hrvatska potvrdila da je od primatelja postala davatelj tehničke pomoći.
Korisnik projekta bila je Visoka škola za pravosuđe Gruzije, a projekt su zajednički proveli sudska uprava Latvije, kao vodeći partner te francuska Škola za suce i državne odvjetnike (koju je predstavljala francuska Institucija za međunarodnu pravosudnu suradnju) te Pravosudna akademija Republike Hrvatske kao prateći partneri.
Pravosudna akademija bila je zadužena za provedbu četvrte komponente projekta posvećene učenju na daljinu, dok su se ostale komponente bavile inicijalnom izobrazbom te cjeloživotnim usavršavanjem sudaca i institucionalnim jačanjem korisničke institucije.
U provedbu projekta, koja je trajala od rujna 2017. uz djelatnike Pravosudne akademije uključili su se suci općinskih i županijskih sudova, kao i Vrhovnog suda.
Za vrijeme trajanja projekta organizirano je ukupno 13 stručnih misija hrvatskih predstavnika, doznaje se u Pravosudnoj akademiji.
Na svečanosti zatvaranja projekta u ime Hrvatske sudjelovali su hrvatski veleposlanik u Grčkoj Aleksandar Sunko, ravnateljica Pravosudne akademije i jedna od voditeljica projekta Andrea Posavec Franić, tajnica Pravosudne akademije Maja Marija Fuchs, sudac Vrhovnog suda RH i jedan od stručnjaka u projektu Željko Pajalić te načelnica Odjela za stručno usavršavanje vježbenika, savjetnika u pravosudnim tijelima i pravosudnih dužnosnika u Pravosudnoj akademiji Dijana Mandić.