Svečano obilježavanje 26. obljetnice vojno-redarstvene operacije ‘Medački džep’ 9. rujna u Gospiću

Foto: Getty images

U organizaciji ministarstava obrane, unutarnjih poslova i hrvatskih branitelja, Ličko-senjske županije, Grada Gospića te Koordinacije udruga hrvatskih branitelja Ličko-senjske županije u ponedjeljak, 9. rujna 2019. godine, u Gospiću će biti svečano obilježena 26. obljetnica vojno-redarstvene operacije „Medački džep“.

PROGRAM OBILJEŽAVANJA:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

8:00 Budnica ulicama Grada Gospića (orkestar OSRH)
9:00 Sveta misa za poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje
(Katedrala Navještenja Blažene Djevice Marije)
10:15 Polaganje vijenaca i paljenje svijeća (Spomenik hrvatskim braniteljima) 10:40 Mimohod sudionika svečanog obilježavanja (od Spomenika hrvatskim
braniteljima do Trga Stjepana Radića)
11:00 Središnja svečanost (Trg Stjepana Radića; u slučaju lošeg vremena Kino
„Korzo“, Ulica dr. Franje Tuđmana 12)
12:00 Zajednički ručak i druženje dužnosnika i uzvanika s građanima Grada
Gospića i gostima (Središnji gradski trg, Gospić)
13:00 Polaganje vijenaca i paljenje svijeća u Vojarni 9. GBR „Vukovi“ 13:30 Polaganje vijenaca i paljenje svijeća kod spomen obilježja „Velebitskim junacima“ (Rizvanuša)
9:00 – 18:00 Taktičko-tehnički zbor naoružanja i opreme (MORH, MUP, MHB)

Operacija Medački džep je naziv za napadnu operaciju koju su izvele hrvatske vojno-redarstvene snage u razdoblju od 9. do 11. rujna 1993. protiv paravojnih postrojbi Republike Srpske Krajine.

Medački džep bilo je područje u neposrednoj blizini grada Gospića, koje se prostiralo četiri do pet kilometara u širinu, te pet do šest kilometara u dužinu. Obuhvaćalo je mjesta Divoselo, Čitluk i dio Počitelja te brojne male zaseoke. Tijekom Domovinskog rata; od 1991., do rujna 1993., nalazilo se u sklopu samoproglašene tzv. Republike Srpske Krajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, prema mišljenju tadašnjeg načelnika glavnog stožera Hrvatske vojske – generala Bobetka, čitavo je područje bilo od iznimne strateške važnosti za Hrvatsku zbog križišta komunikacijskih linija između Zagreba i Splita s jedne, te Rijeke s druge strane. Pritom, Bobetko je smatrao da ona strana koja kontrolira Velebit, ujedno kontrolira i sveukupnu situaciju zbog čega je za hrvatsku stranu bilo bitno da se položaji koje je ondje držala specijalna policija i održe. Nakon što su zapovjednici Sačić i Markač izradili plan za onemogućavanje upada neprijatelja na spomenuti teritorij, isti je plan predočen i Bobetku, koji je predložio da se sve uklopi u plan aktivnosti Hrvatske vojske. Kodno ime koje je operacija dobila bilo je “Džep”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.