U Rektoratu Sveučilišta u Rijeci u utorak je potpisan sporazum o suradnji tog sveučilišta i tvrtke “Rijeka 2020” koja upravlja projektom Europske prijestolnice kulture 2020.
Direktorica tvrtke “Rijeka 2020” Irena Kregar-Šegota istaknula je kako je od početka razvoja projekta bilo jasno da on nema smisla bez sudjelovanja Sveučilišta te je dodala kako vjeruje da će ono biti izvrstan partner.
Rektor riječkog Sveučilišta Pero Lučin rekao je da je projekt Europske prijestolnice kulture 2020. prilika da se Rijeka i županija “pokažu kao prostor razvoja novih industrija”, posebno kreativnih, te da su u tome već dobri i da na Sveučilištu školuju dobre kadrove na tom polju.
Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel rekao je da je temeljna ideja postavljanja projekta Europske prijestolnice kulture 2020. naglašavanje europske, transnacionalne ideje s jačanjem kulturne infrastrukture, vještina i kapaciteta djelatnika u kulturi. “Na svim razgovorima s uključenima dosad naglašavam da ne želim da 2020. godinu dočekamo s velikim programom i velebnim projektima i da nakon toga sve zamre. Namjera je da EPK 2020. nastavi rad i poslije i da djeluju i stvaraju se novi educirani ljudi, spremni odgovarati na nove izazove”, istaknuo je Obersnel.
Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina ocijenio je da se i time pokazuje izvrsna suradnja Sveučilišta u Rijeci, lokalne i regionalne zajednice. Istaknuo je da je želja Primorsko-goranske županije bila proširiti projekt izvan granica Rijeke, tako da se županija organizacijski uključila u dvije programske odrednice tog projekta.
U jednoj, nazvanoj “27 susjedstava”, 27 skupina građana iz Europske unije, u kojima su stanovnici jedne gradske četvrti, nekog sela ili ljudi povezani na druge načine, stvara kulturne projekte, a u drugoj odrednici “Lungomare – muzej u pokretu” na različitim lokacijama u regiji postavlja se 15 instalacija namijenjenih organiziranom ili individualnom obilasku.