Sveučilište u Rijeci proslavilo svoj dan, Milanović: Standard sveučilišta u Hrvatskoj se uravnotežio

Rijeka, 19.05.2015 . - Predsjednik Vlade Zoran Milanoviæ sudjelovao je na sveèanoj sjednici Senata u povodu Dana Sveuèilišta u Rijeci – Dies Academicus 2015. foto HINA / Miljenko KLEPAC / mm

Sveučilište u Rijeci proslavilo je svoj dan svečanom sjednicom Senata u nazočnosti rektora hrvatskih sveučilišta, onih iz susjednih zemalja te predsjednika Vlade Zorana Milanovića, koji je ocijenio da je Rijeka razvila ozbiljno sveučilište te više ne stoji ocjena da se isplati samo školovati u Zagrebu jer se standard sveučilišta u Hrvatskoj uravnotežio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rektor Sveučilišta Pero Lučin istaknuo je da u Rijeci studira 17.000 studenata od kojih polovica dolazi izvan Primorsko-goranske županije.

Kako je rekao, to istraživačko sveučilište na 1143. je mjestu u svijetu te 450. u Europi na temelju znanstvene produktivnosti zabilježene u bazi Web of Science. Da bi ono moglo potpuno preuzeti vodeću ulogu u društvenome i gospodarskom razvoju, nužno je podignuti istraživačku aktivnost na višu razinu, a to je jedan od stupova nacionalne strategije za izlazak iz krize, gospodarski rast, otvaranje radnih mjesta i cjelokupni razvoj društva, rekao je Lučin.

Zato je nužno pojačano ulagati u podizanje istraživačke razine na sveučilištima i zaštita sveučilišta kao javnog dobra, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističući da građani žive sve lošije i napuštaju zemlju, rektor Lučin ocijenio da je još veći problem poremećen sustav vrijednosti.

“Nužna je reafirmacija sustava društvenih vrijednosti te moramo stvoriti državu u kojoj svaki pojedinac može sebe ostvariti kroz rad, poštenje, znanje i stručnost, a u državi se treba cijeniti poduzetnost i inovatitivnost te solidarnost i suradnja, a cjeloživotno učenje se treba podrazumijevati”, istaknuo je.

Upozorio je političare i širu javnost da vremena više nema te kako je nužno iskoristiti pamet sveučilišta jer će posljedice biti sve drastičnije i ogledati se u odlasku mladih i školovanih ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nužno je izraditi politiku zapošljavanja znanstvenih novaka i znanstvenih karijera istraživača, rekao je.

Među projektima Sveučilišta u Rijeci koji su u tijeku istaknuo je nabavu istraživačke opreme vrijedne 180 milijuna kuna, gradnju objekata za smještaj studenata u kampusu na Trsatu i centra za translacijsku medicinu te je najavio osnutak centra za cjeloživotno učenje, a kao najvažniji projekt istaknuo je gradnju sveučilišne bolnice te integraciju KBC-a sa Sveučilištem.

Predsjednik Vlade Zoran MIlanović ocijenio je da je Rijeka razvila ozbiljno sveučilište. “Ranije je vladala percepcija da se isplati školovati samo u Zagrebu, a danas je percepcija i činjenica da Hrvatska ima još nekoliko kvalitetnih sveučilišta te da se standard uravnotežio”, rekao je premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je kako treba težiti uravnoteženosti i visokom prosjeku, koji je postignut u hrvatskome školstvu.

“Nezadovoljan sam, naravno, kao predsjednik Vlade količinom i kvalitetom izdvajanja za znanost i školstvo. Htio bih da budu mnogo veća. Vodimo ratove s europskom birokracijom, a rezultat tih ‘suhih ratova’, ‘hladnih ratova’ u pozitivnom smislu su programi i planovi koje moramo poštovati, ali se istovremeno moramo boriti za svoje interese”, rekao je Milanović.

“Danas, 25 godina nakon što je Hrvatska postala država sa svim instrumentima državnosti, nakon što su fizička sigurnost i opstanak neupitini, hrvatski interes je koliko smo u stanju iskoristiti to članstvo za zemlju, i to prvenstveno financijski”, istaknuo je.

Ocijenio je da riječko Sveučilište u tom ima uspjeha te da je to rezultat rezultat rada ljudi koji vrlo precizno znaju što hoće i gdje to mogu ostvariti. “Ugled ovog Sveučilišta je činjenica. Ono radi, napreduje, giba se, provokativno je kad treba i otvoreno je kao i Rijeka u cjelini”, istaknuo je premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nazočne su pozdravili i riječki gradonačelnik Vojko Obersnel te zamjenik primorsko-goranskog župana Marko Boras Mandić.

Tijekom svečanosti dodijeljena su zvanja professora emeritusa umirovljenim profesorima Mati Sršenu s Građeviskog fakulteta, Miljenku Uraviću s Medicinskog fakulteta te Vinku Kandžiji s Ekonomskog fakulteta.

Dodijeljena su službeno akademska zvanja, a studentima su uručene nagrade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.