Svi detalji: I prije 2031. u mirovinu ćemo prema novim pravilima, provjerite kakvim

Foto: Thinkstock

I prije 2031. u mirovinu ćemo prema novim pravilima. Od iduće godine radni vijek žena povećava se za četiri mjeseca, svake godine do 2027. od 2028. radni vijek za muškarce i žene povećavat će se za šest mjeseci na godinu, piše dnevnik.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Cilj mirovinske reforme je da imamo više godina radnog staža kako bi osigurali dugoročnost mirovinskog sustava”, rekao je Marko Pavić, ministar rada i mirovinskog sustava. Iz oporbe kritični.

”Rok da se dvije godine duže radi govori vrlo jasna poruka Vlade da ne vodi računa o našim starijim sugrađanima. I ja mislim da će za neka zanimanja biti poruka Vlade da će se s radnog mjesta ići ne u mirovinu nego nažalost na liječenje”, kaže Gordan Maras, predsjednik Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo.

U prijevremenu mirovinu od 2027. moći će se sa 60 godina i 35 godina radnog staža. Od 2031., uz isti radni staž, sa 62 godine. No to će nas skupo stajati. Za svaki mjesec ranijeg umirovljenja, mirovina će se umanjiti 0,34 posto. To je oko četiri posto na godinu, odnosno, više od 20 posto za pet godina. Motivacija je to za ostvarenje punog radnog staža koji danas ima svega 20 posto umirovljenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mijenjat će se i pravila o isplati 27 posto dodatka na mirovinu. ”Želimo dati izbor da se nakon umirovljenja vrate u prvi stup i ostvare dodatak od 27 posto”, kaže Pavić.

Drugim riječima, dodatak će dobiti samo oni koji ušteđevinu iz drugog stupa prebace u prvi, odnosno, u državni proračun. Za bivšeg ministra to je nacionalizacija, za Udrugu Lipa – iskorak.

”Novac će se pretočiti u proračun gdje će se koristiti za financiranje neučinkovite države. Građani to ne zaslužuju”, kaže nezavisni saborski zastupnik Mirando Mrsić,

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”To je jako dobro. Po meni je to dobar socijalni korektiv s obzirom da je tu nastala jedna disproporcija”, kaže Zoran Loew iz udruge Lipa.

Prema simulacijama predlagatelja, u prvi stup bi se moglo vratiti 97 posto osiguranika. Time bi država mogla uprihoditi oko 87 milijardi kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.