Iako zvuči oksimoronski, aktivan odmor je postao sve češći način provođenja godišnjih odmora. Premda živimo u vremenu u kojemu je ubrzan način postao ultimatum, a odmor luksuz, sve više turističkih destinacija nudi popriličan broj aktivnosti koje bi mogle upotpuniti slobodne dane.
Postoje li u aktivnom odmoru zamke koje nam zapravo onemogućuju kvalitetno odmaranje? Je li odmor u kojemu su aktivnosti pomno isplanirane, uopće poželjan? Je li uz takav način odmora moguće ‘pustiti mozak na pašu’? Na ova pitanja jednostavan odgovor nam je dao psihijatar, dr. Herman Vukušić.
“To vam je kao otisak prsta. Ovisi od osobe do osobe. Kao što je stres u očima promatrača, tako je i opuštanje”, kaže dr. Vukušić. Dodaje da ono što za jednu osobu predstavlja opuštanje, ne mora vrijediti i za drugu.
>Koliko ljudi si ne može priuštiti godišnji odmor? Hrvati su na vrhu popisa
Dr. Vukušić: ‘Nema pravila’
“Netko želi da mu bude sve isplanirano do sekunde, a netko hoće da ne zna što mu nosi sljedeća minuta. To je vrlo jednostavno i individualno. Nema pravila”, pojašnjava.
Dr. Vukušić pojasnio je i termin stresa koji se vezuje uz godišnje odmore.
“Postoji stres oko godišnjih odmora, ali on se odnosi na odlaske, dolaske, gužve, iskrcavanja, ukrcavanja… To jesu stresovi. A sve ostalo je, kako se veli, u očima promatrača”, zaključuje psihijatar Vukušić.
>Minimalan broj dana godišnjeg u Hrvatskoj je 20: Znate li kako je u drugim zemljama
Stručnjaci preporučuju tri tjedna za kvalitetan odmor
Za pravi odmor od posla, kažu stručnjaci, potrebno je napraviti odmak od tri tjedna u komadu. No, koliko će radnik biti na godišnjem ovisi o ukupnom broju dana koje ima pravo iskoristiti.
U Hrvatskoj je minimalan broj dana godišnjeg odmora 20, što mnogi poslodavci i prakticiraju. No, koliko god imali na raspolaganju i za koji se tip odmora odlučili, važno je da se s godišnjeg vratite zaista – odmorni.
Tekst se nastavlja ispod oglasa