Minimalan broj dana godišnjeg u Hrvatskoj je 20: Znate li kako je u drugim zemljama

20
Foto: iStock

Vrijeme je godišnjih odmora. Razdoblje koje mnogi radnici s nestrpljenjem čekaju. Za pravi odmor od posla, kažu stručnjaci, potrebno je tri tjedna u komadu. No, koliko će radnik biti na godišnjem ovisi o ukupnom broju dana koje ima pravo iskoristiti. U Hrvatskoj je minimalan broj dana godišnjeg odmora 20, što mnogi poslodavci i prakticiraju. U drugim državama Europske unije situacija nije puno bolja. Tek nekoliko država ima više od 20 dana minimalnog godišnjeg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj trajanje godišnjeg odmora pojedinog radnika može biti određeno pojedinačnim ugovorom o radu radnika, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili Zakonom o radu. Prema Zakonu o radu radnik za svaku kalendarsku godinu ima pravo na godišnji odmor od najmanje četiri tjedna, odnosno 20 dana.

>Kako dobro organizirati odmor s malim djetetom, a da svi budu sretni i zadovoljni?
Infografika prikazuje minimalni broj dana godišnjeg odmora u europskim državama Photo: Marko Picek/PIXSELL

Takva je situacija i u većini zemalja Europe. Po 20 dana minimalnog godišnjeg imaju Italija, Slovenije, Irska, Velika Britanija, Njemačka, Belgija, Švicarska, Poljska… Norveška ima 21, a po 22 Španjolska i Portugal. Malta ima 24.

Najbolje pak prolaze radnici u Francuskoj, Švedskoj i Austriji koji na godišnjem mogu biti minimalno 25 dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.