Napad Telegrama na Narod.hr zbog 3.450 eura za teme o transrodnosti; pogledajte koliko su drugi dobili

telegram
Montaža: Narod.hr, izvor: Snimka zaslona

”Ovako se dijeli javni novac: Vijeće za elektroničke medije dalo 10.845 eura udruzi ‘U ime obitelji’ za poticanje ravnopravnosti spolova”, tako glasi tendenciozan naslov članka objavljenog u četvrtak na portalu Telegram.hr. Osim što je tendenciozan, naslov je i netočan. Naime nagrađivani istraživački novinar Andrej Dimitrijević ili njegovi urednici, navode u njemu posve krivu informaciju. Udruga U ime obitelji je, kao izdavač portala Narod.hr, u kategoriji za poticanje ravnopravnosti spolova, koju Telegram u naslovu navodi, dobila – 3.450 eura. Preostali iznos udruga je dobila u drugoj kategoriji koja se naziva “Ostvarivanje prava građana na javno informiranje”. Usporedili smo ovaj iznos s onim koji su dobili drugi portali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dimitrijeviću niže u tekstu to točno raščlanjuje i piše da je u spomenutoj kategoriji za ravnopravnost spolova, udruga U ime obitelji dobila 3.450 eura, a ne gotovo 11 tisuća, no onima koji ne čitaju dalje od naslova, pruža posve netočnu informaciju.

Tekst s Telegrama s istim netočnim informacijama u naslovu prenio je i portal Jutarnjeg lista: ”VEM dao gotovo 11.000 eura udruzi Željke Markić: To je za poticanje ravnopravnosti spolova”.

Prema tonu teksta na Telegramu, ispada da je riječ o ogromnom iznosu jer Dimitrijević tek pri dnu navodi koliki je ukupan iznos podijeljen u kategoriji ‘Neprofitni pružatelji elektroničkih publikacija’ u kojoj se udruga prijavila na natječaj. Ne navodi koliki je to postotak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ime obitelji dobila tek 2,4 posto sredstava od ukupno 451.257 eura

Naime, za neprofitne je portale ukupno podijeljeno 451.257,55 eura, tako da je udruzi U ime obitelji od tog iznosa pripalo po javnom natječaju za raspodjelu sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija 2,4 posto sredstava podijeljenih u toj kategoriji. Bitan je kontekst, da parafraziramo cenzorski Faktograf.

>Otkrivamo: KBC Rijeka bilježi ‘eksponencijalni rast broja transrodnih adolescenata’

Za Telegram problem je pisanje o “epidemiji transseksualizma”

Telegram se čudi kako je dio od gotovo 11 tisuća eura, točnije 3.450 eura, udruga dobila u kategoriji Poticanje razvoja svijesti o ravnopravnosti spolova i drugih najviših vrednota ustavnoga poretka i to za projekt o ”epidemiji transseksualizma”.

”Zanimljivo je dodati da su oni, za razliku od nekih drugih udruga na tom popisu, za projekte dobili točno onoliko novca koliko su i tražili”, piše Dimitrijević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neke druge na popisu uopće ne navodi, a ne navodi niti iznose koje su tražili i u konačnici dobili. Ne navodi da su i među “nekim drugima” i lijevi portali koji su tražili i dobili višestruko veće iznose od onog koji je dobio Narod.hr.

Tko je sve dobio sredstva u istoj kategoriji

Naime, 11 neprofitnih portala dobilo je po natječaju sredstva u kategoriji Poticanje razvoja svijesti o ravnopravnosti spolova i drugih najviših vrednota ustavnoga poretka. Iznos od 3.450 eura drugi je najniži. Ispod nas je tek Centar za cjeloviti razvoj koji izdaje portal Bitno.net koji je tražio 1.430 eura te toliko i dobio.

Navest ćemo ostale koji su dobili sredstva za “Poticanje razvoja svijesti o ravnopravnosti spolova i drugih najviših vrednota ustavnoga poretka”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju, tražila je 104.825 kuna, a dobila 78.637 tj. 10.437 eura
  • Generacija.hr – Udruga za promicanje medijske kulture, međugeneracijske solidarnosti i zaštite prava mladih, obitelji i umirovljenika tražila je 13 tisuća eura te je toliko i dobila
  • Hrvatsko društvo dramskih umjetnika za serijal tekstova o zaboravljenim kazališnim heroinama tražilo je 130.000 kuna, a dobilo oko 50.000 manje, tj. 10.809 eura
  • Udruga Kulturosfera za tekstove o hrvatskim spisateljicama tražila je 60.000 kuna te toliko i dobila
  • Udruga Ime dobrote tražila je 105 tisuća kuna, a dobila nešto više od 70.000 tj. 9.505 eura
  • Udruga za nezavisnu medijsku kulturu koja je izdavač portala H-Alter tražila je 171.300 kuna, a dobila 116.582 tisuće kuna, tj. 15.469 eura
  • Udruga za promicanje medijske kulture, umjetnosti i tolerancije Lupiga, izdavač ljevičarskog portala Lupiga, tražila je u ovoj kategoriji 95.000 kuna te dobila istovjetan iznos; u eurima 12.6089 eura.
>AEM će razmatrati članke koje je financirao novinarki H-altera o Poliklinici i Buljan Flander zajedno s reakcijama javnosti

I za kraj ćemo navesti da je udruga Prostor rodne i medijske kulture K-zona koji izdaje portal Vox Feminae za projekt ‘Rodna prizma za ravnopravnije društvo’ tražila 130 tisuća kuna, a dobila 77.233, tj. 10.250 eura.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Zašto smo K-zonu ostavili za kraj?

Naime, novinar s portala Telegram je za komentar o sredstvima dodijeljenim udruzi u Ime obitelji za tekstove o epidemija transseksualizma u Hrvatskoj i svijetu, pitao Espi Tomičića, transrodnu osobu iz udruge za promicanje i zaštitu prava trans, interspolnih i rodno varijantnih osoba KolekTIRV.

Dimitrijević pritom nije spomenuo da je Tomičić povezan s K-zonom te da je K-zona također dobila sredstva u istoj kategoriji.

Problem je očito što ovi aktivisti smatraju da posjeduju monopol na teme transseksualnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Ovo je još jedan korak ka tome da oni provode svoje ideološke i političke agende protiv transrodnih osoba”, kazao je Tomičić za Telegram.

Espi Tomičić, biološka žena koja je “promijenila spol” te je 2016. proglašena lezbijkom godine, danas je izvršni koordinator kolekTIRV-a,  udruge za “promicanje i zaštitu prava trans, interspolnih i rodno varijantnih (TIRV) osoba”. Ova udruga u medijima figurira kao prva adresa za pitanja o transrodnosti, a proistekla je iz udruge TransAid koju je osnovao Noah Kraljević, transrodni vijećnik stranke Možemo iz afere Zambija.

Riječ je o istom konglomeratu trans aktivista koji se provlače kroz gotovo sve udruge koje se bave ovom tematikom.

Tako je Kraljević jedan od troje supredsjednika udruge K-zona koja je dobila sredstva na natječaju koji spominjemo.

>Noah Kraljević preko svoje udruge sudjelovala u izradi Pravilnika za utvrđivanje uvjeta za promjenu spola

”Udruga K-zona specijalizirala se za feministički aktivizam obuhvativši sinergijom portal, festival, usluge izrade web-stranica, videa, dizajna i PR aktivnosti, a njezine dvije najpoznatije produžene ruke su portal Vox Feminae i tvrtka Fierce Woman”, stoji u opisu na njihovim stranicama. Iza tvrtke Fierce Woman je također Noah Kraljević.

Pritisak aktivista na stručnjake

Espi Tomičić nedavno je zajedno s ekstremno lijevim saborskim zastupnicima i pojedinim stručnjacima s Liste stručnjaka za transrodnost, demonstrativno napustio tematsku sjednicu dva saborska odbora na temu porasta transrodnosti kod djece i mladih.

Na toj je sjednici dr. Goran Arbanas otkrio kako je sam tražio da ga se makne s te liste zbog pritisaka ”jer su postojali pritisci na njega osobno i na Kliniku za psihijatriju Vrapče od strane aktivističke udruge”.

>Udruga U ime obitelji oglasila se o neistinitim informacijama o dr. Markić i tematskoj sjednici o transrodnosti djece

”Uplitali su se u način kako bismo mi trebali raditi naše procjene”, otkrio je u Hrvatskom saboru na sjednici Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku i Odbora za obitelj, mlade i sport na temu: Porast broja transrodne djece i mladih ljudi u Republici Hrvatskoj: Mogući uzroci i kliničke posljedice.

>Dr. Arbanas napustio listu stručnjaka za ‘promjenu spola’ zbog pritisaka aktivističke udruge

Udruga koju navodi je upravo ona iz koje dolazi Espi Tomičić.

On je zajedno sa svojom suradnicom iz iste udruge, trans ženom Dijanom Avdić istog dana gostovao na RTL-u. Avdić je tada kazala da će, citiramo, “stati na kraj osobama poput Željke Markić i Hermana Vukušića”.

>RTL-ova Pastorčić i udruga Kolektirv u hajci: ‘Stat ćemo na kraj Markić i Vukušiću’

Nagrađivani novinar ne želi da se “novinari dijele prema ideologiji”?!

Novinar Andrej Dimitrijević dobio je nagradu Hrvatskog novinarskog društva za istraživačko i za internetsko novinarstvo 2021. godine

”Andrej Dimitrijević temeljit je i pedantan novinar, koji je svojim istraživanjima i pisanjem pokrenuo pritisak javnosti, između ostalih, na bivše ministre Lovru Kuščevića i Milana Kujundžića, što je u konačnici dovelo i do njihovim ostavki”, stoji u intervjuu s Dimitrijevićem na stranicama Hrvatskog novinarskog društva o tekstovima objavljenim na portalu Telegram.

Zanimljivo je kako u intervjuu Dimitrijević naglašava kako se novinari ne trebaju dijeliti prema ideologiji ili interesima, a relativno niska sredstva koje je Vijeće za elektroničke medije dodijelilo portalu Narod.hr smatra spornima jer uređivačka politika portala očito odudara od njegovog ideološkog sklopa.

Vijeće za elektroničke medije valjda bi trebalo sredstva dodjeljivati samo onima koji se uklapaju u narativ kojeg zagovara HND, Telegram ili pak Espi Tomičić.

Uz to, riječ je o sredstvima iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija. Kao što samo ime fonda govori, potiče se pluralizam i raznovrsnost, ne jednoumlje.

Tko čini Vijeće za elektroničke medije?

Vijeće za elektroničke medije (VEM) neovisno je regulatorno tijelo u području elektroničkih medija u Republici Hrvatskoj.

Vijeće ima sedam članova. Predsjednika i članove Vijeća za elektroničke medije imenuje i razrješava Hrvatski sabor na prijedlog Vlade Republike Hrvatske. Predsjednik Vijeća ujedno je i ravnatelj Agencije.

Članovi Vijeća za elektroničke medije su: Josip Popovac, Robert Tomljenović, Anita Malenica, Katija Kušec, Davor Marić, Damir Bučević i Željko Topić.

Pravobraniteljica prijavila Narod.hr AEM-u, a oni nam dodijelili sredstva

Zanimljivo je kako je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić prijavila portal Narod.hr, čiji je izdavač udruga U ime obitelji, Agenciji za elektroničke medije u čijem sastavu djeluje Vijeće za elektroničke medije.

Ljubičić nas je istom tijelu koje nam je sada odobrilo sredstva za pisanje o transrodnosti,  nedavno prijavila upravo zbog načina na koji mi pišemo o ovoj temi.

>Pokušaj cenzure: Pravobraniteljica Ljubičić prijavljuje Narod.hr zbog izvještavanja o trans-vijećniku Možemo u Zambiji

”Agencija za elektroničke medije zaprimila je pritužbu Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova zbog, navodno, tendencioznog prikazivanja transrodnog hrvatskog državljanina i predstavnika LGBTIQ zajednice, sve kako je navedeno, da bi se navedena osoba kako i cjelokupna LGBTIQ zajednica, posebice transrodna populacija, javno dodatno izložila društvenoj stigmi temeljem rodnog identiteta i spolne orijentacije, s ciljem da se društvo neosnovano dodatno zaplaši te pojača animozitet prema određenoj populaciji samo zato što se ne uklapa u određene svjetonazorske norme i paradigme…”, stoji u dopisu AEM-a o pritužbi pravobraniteljice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.