Od silovitog vjetra, leda i obilne kiše u Hrvatskoj je stradalo i više od milijun stabala. Neka će u drvnu industriju, a ona u Zagrebu imaju malo drugačiju sudbinu.
>Oluja koja je poharala Zagreb u Slavoniji uzela treću žrtvu; muškarac poginuo u kombiju na koji je palo stablo
Srušilo se više od milijun stabala
Više od milijun stabala diljem Hrvatske srušilo se kao kula od karata tijekom nevremena i nakon njega. “Veliko je područje i velika je šteta, ovakva sila vjetra nije zabilježena. Trenutno smo negdje na milijun i 400 tisuća kubika. Mi mjerimo u kubicima i ne možemo reći da je to konačna brojka jer svaki dan radimo dodatne procjene”, objašnjava Mladen Slunjski iz Hrvatskih šuma.
Sva stabla koja su oštećena morat će biti uklonjena. “Mi ćemo pokušati raditi na uobičajeni način. Izvlačimo ih strojevima, no neka su stabla mehanički oštećena i mi ovako u žargonu kažemo da smo dobili čačkalice umjesto furnira”, objašnjava Mladen.
>Olujno nevrijeme sinoć pogodilo čak 6 županija: Snimljena pijavica kod Siska
Sadnja novog drveća u roku od 6 do 8 mjeseci
Nešto drugačiju sudbinu imaju stabla u Zagrebu. Kristijan Hublin iz podružnica Zrinjevac objašnjava: “Izdvajamo granje posebno od debla, debla će ići za sječku, a grane će se koristiti za kompostanu.” Prema prvim procjenama u Zagrebu je stradalo 3 do 4 tisuće stabala. Njih se odvaja na odlagališta u Jankomiru i Markuševcu. “Ovdje je cirka 200 tona s tim da je do sada prikupljeno negdje oko 760 tona drvne mase”, opisuje Kristijan.
Na terenu je oko 250 radnika, ali ako se pita neke građane, to je premalo s obzirom na prepreke koje predstavljaju. Sanacija i sadnja novog drveća u Zagrebu može se očekivati u roku od 6 do 8 mjeseci, javlja Dnevnik.hr.